REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po tragiško teroro išpuolio Maskvoje Rusija tapo dar labiau izoliuota pasaulyje. Apkartę santykiai tarp Kremliaus ir Tadžikistano leidžia tikėti, jog Rusijos sudaryti aljansai su Rytų valstybėmis pamažu ims byrėti.

Po tragiško teroro išpuolio Maskvoje Rusija tapo dar labiau izoliuota pasaulyje. Apkartę santykiai tarp Kremliaus ir Tadžikistano leidžia tikėti, jog Rusijos sudaryti aljansai su Rytų valstybėmis pamažu ims byrėti.

REKLAMA

Kovo 22 d. ginkluoti asmenys pradėjo šaudyti „Crocus City Hall“ koncertų salėje, žuvo 143 žmonės, dar mažiausiai 205 buvo sužeisti, pranešė Rusijos pareigūnai.

Atsakomybę už išpuolį prisiėmė grupuotės „Islamo valstybė“ padalinys ISIS-K. JAV, remdamasi žvalgybos duomenimis, taip pat pareiškė, kad už išpuolio stovi ši grupuotė.

Tadžikistano piliečiai

Portalas „Business Insider“, remdamasis Rusijos valstybine žiniasklaida, nurodė, kad keturi įtariamieji identifikuoti kaip Tadžikistano piliečiai.

Ši Vidurio Azijos šalis turi gilius istorinius ryšius su Rusija ir kadaise priklausė Sovietų Sąjungai. Dabar ji priklauso Rusijos vadovaujamai Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijai (KSSO).

REKLAMA
REKLAMA

Faktas, kad užpuolikai buvo iš Tadžikistano, gali sukelti didelę įtampą tarp šios šalies ir Rusijos.

Tadžikistanas jau bandė atsiriboti nuo išpuolio

Tadžikistano užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad pranešimai, jog išpuolyje dalyvavo jo piliečiai, yra „melagingi“, pranešė nepriklausomas Rusijos portalas „The Moscow Times“.

REKLAMA

Šalies vidaus reikalų ministerija taip pat pareiškė, kad du iš įtariamųjų, kuriuos iš pradžių įvardijo Rusijos žiniasklaida, išpuolio metu buvo Tadžikistane.

Tadžikistano prezidentas Emomali Rahmonas pareiškė Vladimirui Putinui, kad „teroristai neturi nei tautybės, nei tėvynės, nei religijos“.

Izoliuota Rusija

Nors jos ryšiai su Kinija ir Šiaurės Korėja galbūt sustiprėjo, Rusija tapo dar labiau izoliuota pasaulinėje arenoje nuo tada, kai 2022 m. vasarį pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą.

Net ilgalaikiai sąjungininkai, kuriuos sieja glaudūs kultūriniai ir ekonominiai ryšiai, įskaitant Tadžikistaną, atskleidė savo nusivylimą.

REKLAMA
REKLAMA

2022 m. spalį pasirodė, kad E. Rahmonas pirštu bedė į V. Putiną, reikalaudamas pagarbos jo šaliai. Pasak „Mail Online“, E. Rahmonas pareiškė, kad Tadžikistanas turėjo „maldauti“ Rusijos dalyvauti Tadžikistane vykusiame forume.

„Su mumis niekada nesielgiama kaip su strateginiais partneriais! Neįsižeiskite, bet mes norime, kad mus gerbtų!“ – sakė jis.

Aljansas byra

Rusijos santykiai su kitomis KSSO narėmis taip pat darosi vis labiau įtempti, o Rusijos ir posovietinių valstybių ekspertai anksčiau portalui „Business Insider“ sakė, kad aljansas byra.

Kai kurie iš šių ekspertų teigė, kad KSSO narės, žvelgdamos į invaziją į Ukrainą, mano, kad dabar Rusija vargu ar sugebės jas apsaugoti ir netgi gali nuspręsti jas užpulti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šių metų pradžioje Armėnijos prezidentas pareiškė, kad šalis įšaldė savo dalyvavimą KSSO po  dažno Rusijos ir aljanso kritikavimo.

Tai, kad išpuolio įtariamieji yra Tadžikistano piliečiai, nepaneigtų ISIS įsitraukimo. Nei ISIS, nei JAV nekomentavo užpuolikų pilietybės, o ISIS šalyje vykdė verbavimą, pranešė portalas „The Guardian“.

Rusija taip pat stengiasi bandyti pirštus į Ukrainą. Savaitgalį V. Putinas sakė, kad užpuolikai po išpuolio bėgo į Ukrainą ir kad Kyjivas padėjo jiems pabėgti.

Ukraina neigia, kad yra kaip nors susijusi su išpuoliu

Rusijos analitikai jau prasidėjus išpuoliui prognozavo, kad V. Putinas bandys kaltinti Ukrainą, kad išvengtų atsakomybės ir pasinaudotų ja, siekdamas sutelkti paramą savo karui.

REKLAMA

Ekspertai taip pat sakė, kad ISIS greičiausiai pasinaudojo tuo, kad Rusijos dėmesį nukreipė karas Ukrainoje. Harvardo universiteto Deiviso centro mokslininkė Vera Mironova portalui „Financial Times“ sakė, kad ISIS manė, jog dėl to bus palyginti lengva smogti Maskvai.

Tuo metu Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis užsiminė, kad Rusija galėjo sustabdyti išpuolį, jei nebūtų puolusi Ukrainos.

„Tų šimtų tūkstančių rusų, kurie dabar žudosi Ukrainos žemėje, tikrai užtektų sustabdyti bet kokius teroristus“, – sakė jis.

Neužilgo Rusija remsis tokiu "galingu sąjungininku", kaip Kimo Šiaurės Korėja. Visi kiti bus išsilakstę ir tik lauks progos nugriebti buvusį "vyresnįjį brolį" už gerklės
kad visų garsių sssr veikėjų anūkai ir proanūkiai gyvena užsienyje ir nekenčia Putino.
rusofašistai augina
rusofašistai augina
putlerjugendą
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų