„Putino tikslas – sunaikinti Ukrainą kaip tautą, pradedant nuo jos ateities kartos“, – pareiškė Andrijus Jermakas, Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovas, tinklalaidėje „The General and The Journalist“ (liet. „Generolas ir žurnalistas“).
A. Jermakas patvirtino, kad Ukrainos vyriausybė turi dokumentinius įrodymus, įskaitant šauktinių sąrašus, taip pat informaciją apie žuvusius nepilnamečius mūšio lauke.
„Rusija nori pagrobtus Ukrainos vaikus paversti kariais – tai barbariškumas ir psichologinio karo forma“, – pabrėžė A. Jermakas.
„Susiduriame su masiškiausiu vaikų grobimu nuo Antrojo pasaulinio karo laikų“
Nathanielis Raymondas, Jeilio universiteto Humanitarinių tyrimų laboratorijos vadovas, „The Times“ patvirtino, kad jo komanda tiria dešimtis liudijimų apie buvusių pagrobtų vaikų įtraukimą į karą.
„Tai ne pavieniai atvejai. Susiduriame su masiškiausiu vaikų grobimu nuo Antrojo pasaulinio karo laikų, – sakė N. Raymondas. – Tai ne perauklėjimas. Tai – mobilizacija“.
Iš viso identifikuota 116 įstaigų – nuo Krymo iki Rusijos Ramiojo vandenyno pakrantės – kur laikomi ukrainiečių vaikai. Išėję iš „perauklėjimo stovyklų“, paaugliai siunčiami į kadetų mokyklas, kur mokomi naudotis ginklais.
Masinis vaikų grobimas tapo pagrindu išduoti arešto orderį Kremliaus vadovui Vladimirui Putinui ir Rusijos vaikų teisių komisarei Marijai Lvovai Belovai, kurį 2023 m. išdavė Tarptautinis baudžiamasis teismas. M. Lvova Belova pati įvaikino ukrainiečių berniuką Filipą.
Bandymų susitarti dėl rusų karo belaisvių mainų į pagrobtus Ukrainos vaikus per derybas Stambule Ukraina kategoriškai atsisakė, įspėdama apie pavojų naudoti vaikus kaip „prekybos valiutą“.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pradėjo tarptautinę kampaniją, kad vaikų grąžinimas taptų raudona linija bet kokiame taikos susitarime. Tai vienas iš dviejų veiksnių, kurie, remiantis apklausomis, turi didžiausią emocinį atgarsį tarp JAV ir Europos rinkėjų (antrasis – religinių mažumų persekiojimas).
„Tai ne tik humanitarinis klausimas – tai įrodymas, kad režimas Maskvoje veikia kaip teroristinė valstybė“, – pareiškė A. Jermakas.
„Tai buvo Rusija, o aš buvau ukrainietis“: pagrobto berniuko kelias iš Rusijos atgal į Ukrainą
Vieną dieną jis buvo ukrainietis berniukas iš Mariupolio, o kitą – rusas. Tai istorija apie tapatybės praradimą ir neįtikėtiną močiutės kelionę, kuri siekė susigrąžinti anūką namo, rašoma „The Washington Post“.
Iljai Matvijenko buvo beveik 13 metų, bet jis vis dar lengvai pasiklysdavo. Praėjo treji metai nuo to laiko, kai motina mirė berniuko rankose po rusų apšaudymo.
Kariai jį rado vieną ir išvežė giliau į okupuotą Donecko teritoriją, kur jis buvo atiduotas įvaikinimui. Ten jis tapo kitos tautybės berniuku – rusu.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!