REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atvėsus orams jau daugėja peršalimo susirgimų. Gyventojai skundžiasi, kad namuose šalta. Tačiau dauguma šildymo sezono bijo kaip velnias kryžiaus, mat baiminasi didžiulių sąskaitų. Higienistai perspėja, kad 16 laipsnių namuose yra pavojinga riba, kuri gali grėsti ligomis.

Atvėsus orams jau daugėja peršalimo susirgimų. Gyventojai skundžiasi, kad namuose šalta. Tačiau dauguma šildymo sezono bijo kaip velnias kryžiaus, mat baiminasi didžiulių sąskaitų. Higienistai perspėja, kad 16 laipsnių namuose yra pavojinga riba, kuri gali grėsti ligomis.

REKLAMA

Žmonėms taupant šiliumai sveikatos sąskaita, prezidentas savo laiške Seimo nariams jau atskleidžia, kiek brangs elektra ir dujos nuo sausio ir liepos. Esą kainos veikiausiai kils du kartus, ir solidžiai – po 40 procentų.

Namelyje ant vandens Vilniaus centre šiuo metu – 17 laipsnių šilumos. Namo šeimininkas sveikuolis Simonas sako, tokia temperatūra puikiai tinka gyventi, nors naktimis ir atšąla dar labiau.

„Mėgstu, kai yra vėsiau. Kažką dirbti geriau kai vėsiau, neprakaituoji, geras oras sportuoti pradėti“, – sako Sveikuolių sąjungos prezidentas Simonas Dailidė.

REKLAMA
REKLAMA

Sveikuolis tvirtina, kad namuose atvėsus iki 17 laipsnių komfortiškai gali jaustis beveik visi, tačiau tam reikia pasiruošti, esą kaip tik šiuo metu pradėti grūdintis ir pasiruošti žiemai – dar ne per vėlu.

REKLAMA

„Raginu išeiti į lauką, kuo daugiau būti lauke, kuo šalčiau, tuo daugiau būti ir tada pratinsimės prie šalčio, namie nebus taip šalta. Labai geras laikas ir grūdintis pradėti. Vėsta vanduo – eiti kasdien maudytis į ežerą, vanduo bus kasdien vėsesnis. Ir taip sutiksi žiemą“, – tikina Simonas.

Vilniuje sinoptikai artimiausią parą prognozuoja vidutinę temperatūrą būsiant 10,5 laipsnio, o žemiau 10 laipsnių esą šalyje vidutinė temperatūra galėtų kristi dar tik nuo spalio. Paprastai savivaldybių vadovai laukia, kad tris paras iš eilės vidutinė temperatūra nukristų žemiau 10 laipsnių, tik tada pradeda šildymo sezoną.

REKLAMA
REKLAMA

Kitąmet gyventojams gresia mokėti dar brangiau ne tik už šildymą, bet ir už elektrą ir dujas. Prezidento Seimo nariams skirtame laiške nurodoma, kad Vyriausybė preliminariai skaičiuoja, kad dujų ir elektros kainos gyventojams kitąmet galėtų didėti du kartus po 40 proc. – nuo sausio ir nuo liepos, o skirtumą iki rinkos kainų jiems kompensuotų iš biudžeto.

Tokiu atveju dabartinis 24 centų elektros tarifas sausį siektų 33 ct, o nuo liepos 43 centus. Dujos sausį pabrangtų nuo 77 centų už kubinį metrą iki 1,08 euro, o liepą iki 1,50 euro. Prezidentas siūlo bent elektros nebranginti ir metams įšaldyti dabartinį elektros tarifą. Premjerė sako, kad energijos branginimo skaičiavimų turi įvairių variantų, o juos pristatyti žada spalio pradžioje su biudžetu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mūsų kalbinti vilniečiai pasakoja, kad jau namuose šaltoka, tačiau brangaus šildymo dauguma dar nenori ir pasiryžę dar savaitę – kitą pakentėti:

„Dar šilta, 15 laipsnių, bet aš gyvenu sode, man nerūpi.“

„Galima pakentėti iki kokių 5 laipsnių, kad vidutinė paros būtų.“

„Ne, nereikia, 18 laipsnių. Vėsu, apsirengti reikia šilčiau.“

„Noriu, labai noriu, o mokės valstybė.“

„Geriau atidėti šildymą, jei bus brangus, nors į pabaigą spalio.“

Sveikatos specialistai sako, kad 18 laipsnių šilumos namuose yra tinkama temperatūra gyventi, o pavojus sveikatai esą atsiras tik nuo 16 laipsnių.

„Higienos norma šaltu periodu nustato 18 laipsnių temperatūrą patalpų. Plius 16 yra temperatūra, kai gali atsirasti sveikatos pablogėjimų, pvz., padidėja sergamumas respiracinėmis ūmiomis ligonis kvėpavimo takų“, – aiškina Visuomenės sveikatos centro vedėja Irena Taraškevičienė.

REKLAMA

Miegoti esą tinkamiausia temperatūra 17 laipsnių šilumos, tik reikia tinkamai apsikloti.

„Miegasi geriau, kai šalčiau. Kaip dėl aprangos, rekomendacija tinkamai apsikloti, kad nejaustų diskomforto, kad yra vėsu“, – sako I. Taraškevičienė.

O Sasnavos seniūnijos prieš 36 metus statytame nerenovuotame pastate dirbantys žmonės taip pat skundžiasi, kad kabinetuose temperatūrai jau nebepakylant aukščiau 19 laipsnių dirbti nejauku ir per šalta.

„Mūras, jis vėsesnis. Kiek įmanoma, šilčiau apsirengti stengsimės, kiek įmanoma, pataupyti“, – sako Sasnavos seniūnė Nijolė Smilgienė.

Higienos norma nurodo, kad dirbant biure, kai darbas nereikalauja fizinės įtampos, oro temperatūra turėtų būti 21–25°C, kai darbas reikalauja nedidelės fizinės įtampos, temperatūra gali būti ir žemesnė: 20–24°C . Tik dirbant vidutinio sunkumo darbus – 15–21°C, o sunkius – 13–19°C. Tačiau dabartinės energetinės krizės sąlygomis, energetikos ministerijai reikalaujant taupyti šilumą ir elektrą, valdininkai dar nedrįsta jungtis šildymo: „Megztinį apsirengsiu.“

REKLAMA

O ligoninės rizikuoti pacientų sveikata negali. Pakruojo ligoninės vadovas pripažįsta, kad retkarčiais jau pašildo ligoninę.

„Mes turime galimybę paduoti šiek tiek pašildytą orą. Jis kažkiek pašilo, to dažnai ir užtenka. Jei būtų šaltesnis oras, prasuktume šildymą. Turime dujinę katilinę“, – sako Pakruojo ligoninės direktorius Vygantas Sudaris.

Higienos normos reikalauja, kad vaikų darželiuose žaidimų kambaryje temperatūra būtų ne žemesnė 20 laipsnių, o miegamajame – 18. Mokyklos klasėje turi būti bent 18 laipsnių šilumos.

Atvėsus orams visuomenės sveikatos centras jau fiksuoja ir daugiau ūminių kvėpavimo takų ligų ir gripo atvejų – užpraeitą savaitę buvo 10 tūkst, o praeitą jau 50 proc. daugiau – 15 tūkst. Tačiau specialistai tai sieja ne su vėsesniais orais, o tuo, kad po atostogų moksleiviai ir darbuotoiai grįžo į mokyklas ir biurus, kur ėmė greičiau platinti vienas kitam ligas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų