REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lenkijoje toliau žaidžiami politiniai šachmatai. Prezidentas Duda pavedė vyriausybę suformuoti savo partijai, nors ji ir neturi daugumos. Gali būti, kad taip ne tik kaišiojami pagaliai į ratus būsimai valdžiai, bet ir slepiami nešvarūs darbai, kurie buvo nuveikti per dvi kadencijas, per kurias dabartiniai valdantieji vairavo Lenkiją.

Lenkijoje toliau žaidžiami politiniai šachmatai. Prezidentas Duda pavedė vyriausybę suformuoti savo partijai, nors ji ir neturi daugumos. Gali būti, kad taip ne tik kaišiojami pagaliai į ratus būsimai valdžiai, bet ir slepiami nešvarūs darbai, kurie buvo nuveikti per dvi kadencijas, per kurias dabartiniai valdantieji vairavo Lenkiją.

REKLAMA

Situaciją tinklalaidėje „Sukasi pasaulis“ aptaria naujienų portalo tv3.lt žurnalistai Vilmantas Venckūnas ir Andrius Jakimčuk.

Prieš mėnesį Lenkijoje vyko parlamento rinkimai – kaimynai rinko 460 Seimo narių ir 100 Senato narių. Nuo 2015 m. valdžioje įsitaisiusi dešinioji „Teisės ir teisingumo“ (lenk. „Prawo i Sprawiedliwość“) (PiS) partija, vadovaujama Jaroslawo Kaczynskio.

PiS laimėjo rinkimus, bet būtent opozicija formuos valdančiąją daugumą. PiS per rinkimus surinko 35,4 proc. balsų ir iškovojo 194 vietas Seime – 41 vieta mažiau, ne prieš ketverius metus.

REKLAMA
REKLAMA

Jaroslawas Kaczynskis (nuotr. SCANPIX)

Antrąją vietą užėmė ir 30,7 proc. balsų surinko buvusio Lenkijos premjero ir buvusio Europos Vadovų Tarybos pirmininko Donaldo Tusko į priekį vedama „Piliečių koalicija“ (lenk. „Koalicja Obywatelska“) (KO), kuri susibūrė aplink prieš PiS valdžiusią centro-dešinės „Piliečių platformą“ (lenk. „Platforma Obywatelska“). Šis rezultatas lėmė, kad KO iškovojo 157 vietas parlamente.

REKLAMA

Donaldas Tuskas (nuotr. SCANPIX)

Koalicija „Trečiasis kelias“ (lenk. „Trzecia Droga“) gavo 14,4 proc. balsų ir laimėjo 65 vietas.

Šį sąrašą sudaro dešinioji Lenkijos valstiečių partija (lenk. Polskie Stronnictwo Ludowe), centristinė partija „Szymono Holownios Lenkija 2050“ (lenk. „Polska 2050 Szymona Hołowni“) ir keletas smulkesnių politinių jėgų.

Lenkiškieji valstiečiai – krikščionių demokratų ideologiją išpažįstanti ir viena seniausių šalies partijų, anksčiau buvusi koalicijoje su D. Tusku. Ši jėga susidėjo su buvusio televizijos laidų vedėjo Szymono Holownios įkurta partija.

REKLAMA
REKLAMA

Szymonas Holownia (nuotr. SCANPIX)

8,6 proc. rinkėjų savo balsą atidavė už kairiąsias partijas suvienijusią koaliciją „Naujoji kairė“ (lenk. „Nowa Lewica“), o toks rinkėjų palaikymas leido kairiesiems užsitikrinti 26 vietas.

KO, „Trečiasis kelias“ ir „Naujoji kairė“ paskelbė, kad formuos valdančiąją daugumą ir į premjero postą siūlo D. Tuską.

Visgi šią savaitę Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda, kurį iškėlė PiS, kreipimosi į tautą metu paskelbė, kad paveda dabartiniam premjerui Mateuszui Morawieckiui suformuoti kitą šalies vyriausybę.

„Nusprendžiau patikėti vyriausybės formavimo misiją ministrui pirmininkui Mateuszui Morawieckiui“, – sakė A. Duda.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A. Duda pabrėžė, kad M. Morawieckio partijai turėtų būti suteikta galimybė likti valdžioje, nes ji laimėjo daugiau balsų nei bet kuri kita pavienė politinė jėga.

Prezidentas teigė, kad jei M. Morawieckiui nepavyks, jis perduos vyriausybės formavimo užduotį D. Tuskui.

Daugumai reikia 231 vietos, PiS turi 194. Net jei M. Morawieckis įtikintų prie koalicijos prisijungti „Konfederaciją“, daugumos ši koalicija neturėtų, kadangi trūktų dar 19 parlamentarų.

Tuo metu KO, „Trečiasis kelias“ ir „Naujoji kairė“ turi 248 mandatus. PiS yra nusitaikęs į Lenkijos valstiečių partiją. Jie yra daug artimesni PiS, nei dabartiniams savo partneriams tokiais klausimais, kaip abortų draudimas.

REKLAMA

M. Morawieckis valstiečių viliotinį pradėjo jau anksčiau, kai viename interviu pasakė, kad mielai dirbtų paprastu ministru valstiečių lyderio Wladyslawo Kosiniako-Kamyszo vadovaujamoje vyriausybėje.

Tačiau kol kas valstiečiai PiS vilionėms nepasiduoda ir tikina, kad į koaliciją su jais neis ir laikysis sąjungos su KO, S. Holownia ir „Naująja kaire“.

Duotas papildomas laikas PiS susirasti koalicijos partnerių yra viena iš priežasčių, kodėl A. Duda ėmėsi šio politinio žaidimo. PiS viltys galbūt ir nėra visiškai tuščios, žinant, kad per pastarąsias dvi kadencijas partijai pavykdavo prisivilioti ar vienokiomis ar kitomis priemonėmis nupirkti atskirus parlamento narius ir prisivilioti juos į savo gretas ar bent jau užsitikrinti jų palaikymą vyriausybės darbui.

REKLAMA

Kita priežastis gali būti daug praktiškesnė.

„PiS valdė nuo 2015 metų. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad ir visuomeninėje televizijoje buvo susodinti savo žmonės, ir valstybinėse įmonėse. Gali būti, kad PiS reikia šiek tiek daugiau laiko „deginti dokumentams“ ir slėpti palaidiems galams. Nes tų galų tikrai yra nemažai, ką rodo ir neseniai paskelbtas tyrimas apie nelegaliai išduotas vizas, o šio skandalo galai veda į PiS pavaldžią Užsienio reikalų ministeriją“, – pasakojo V. Venckūnas.

O trečia priežastis, dėl ko A. Duda, atrodytų, pristabdė valdžios perdavimo procesą, yra daug „romantiškesnė“.

„PiS kaip ir laimėjo rinkimus, bet kaip ir pralaimėjo. Jie kaip ir turi daugiausiai surinkę mandatų, bet neturi daugumos. Gali būti, kad Morawieckiui nepavykus suformuoti valdančiosios koalicijos ir vyriausybės, bus naudojamas naratyvas apie pavogtą pergalę ir sąmokslą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pas mus irgi panašūs naratyvai jau naudoti, prisiminkime Ramūną Karbauskį ir trejus jo laimėtus rinkimus. Lenkijoje jie turi dar didesnę įtaką. Pagalvokime vien apie didžiulę sąmokslo teoriją, kad prie Lecho Kaczynskio žūties lėktuvo katastrofoje galimai prisidėjo Tuskas.

Tai sąmokslo teorija, kad PiS laimėjo rinkimus, bet iš jų buvo pavogta galimybė valdyti, gali būti gaji ir naudojama artimiausiame valdžios cikle“, – dėstė V. Venckūnas.

Plačiau apie tai – vaizdo ištraukoje, kurią rasite teksto viršuje. O dar daugiau diskusijų apie įvykius ir politinius procesus – pilname „Sukasi pasaulis“ epizode, kurį rasite čia:

REKLAMA

ARBA čia:

Kalbėjome apie:

00:00:00 Pradžiai – geroji naujiena apie Ukrainos galimą narystę ES

00:13:49 Zalužno aklavietė ir visuomenės nuovargis nuo karo

00:39:44 Ar užtenka Lietuvos pasiruošimo galimoms grėsmėms?

00:50:20 (Buvęs) mėgstamiausias ukrainietis Lietuvoje Arestovyčius ir jo prezidentinės ambicijos01:02:55 Sankcijos Rusijai kiauros kaip rėtis

01:16:14 Drama Lenkijoje tęsiasi: ką sumąstė Duda?

tv3.lt

Vilnius yra Lietuvos sostinė, mes nepasiduosime. Mes privalome uždrausti lietuviams leisti pinigus Lenkijoje, kodėl dėl mokesčių nutekėjimo turi kentėti niekuo nekalti žmonės?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų