REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lengvųjų automobilių savininkams valdžia paruošė naujus mokesčius. Jeigu Seimas palaimins, naujas Aplinkos ministerijos rinkliavas, vairuotojai kiekvienais metais reguliariai turės susimokėti už tašą. Naujovė paliestų tirs ketvirtadalius visų automobilių savininkų.

Lengvųjų automobilių savininkams valdžia paruošė naujus mokesčius. Jeigu Seimas palaimins, naujas Aplinkos ministerijos rinkliavas, vairuotojai kiekvienais metais reguliariai turės susimokėti už tašą. Naujovė paliestų tirs ketvirtadalius visų automobilių savininkų.

REKLAMA

Metinio automobilių naudojimo mokesčio dydis priklausys nuo išmetamo teršalų kiekio, degalų rūšies, automobilio amžiaus. Kuo automobilis senesnis ir galingesnis – tuo mokėti reikės daugiau. Sumos gali svyruoti nuo keliolikos iki daugiau nei tūkstančio eurų.

Varnupių kaime netoli Marijampolės gyvenantis Arvydas sėda į savo beveik 20 metų senumo „Seat". Vyras automobiliu naudojasi dažnai, reguliariai važiuoja į Kauną, lankosi pas gydytojus.

Arvydas neįsivaizduoja savo gyvenimo be automobilio. Išgirdęs apie Aplinkos ministerijos planą, kuriuo būtų apmokestinti taršūs, seni automobiliai neslepia pykčio. Siūlomu nauju mokesčiu nepatenkinti ir kiti vairuotojai:

REKLAMA
REKLAMA

 „Tokiam mokesčiui aš nepritariu, kadangi labai brangu.“ 

„Kaimo vietovėje gyvenantis, susisiekimas su miestu labai prastas, nėra kur, parduotuvių nėra.“

REKLAMA

„Tokiais mokesčiais atimama galimybė dar kur nors nuvažiuoti, į didesnį miestą apsižiūrėti, kas ten yra, kas kur darosi.“

O štai gyventojams aplinkos ministras Simonas Gentvilas nepritaria: „Pinigai neturi ateiti iš mėnulio, pinigai turi ateiti iš teršėjų.“

Su oro tarša kovojanti Aplinkos ministerija planuoja atnaujinti automobilių taršos mokestį. Jis susidės iš dviejų dalių. Lengvųjų automobilių savininkams reikės susimokėti pirmą kartą Lietuvoje registruojant iš užsienio atvežtą transporto priemonę, ir kartą per metus reguliariai mokėti specialų automobilio naudojimo mokestį.

REKLAMA
REKLAMA

„Metinis mokestis, jis orientuotas, kad mes turime tą tolerancijos ribą, suprantame, kad 2 automobiliai būtinybė Lietuvoje, bet raginame pirkti mažiau taršius automobilius. <...> Nėra tokios žmogaus įgimtos tesiės teršti kitų aplinką. Mūsų tikslas, kad Lietuvoje automobiliai būtų bent trečdaliu perkami mažiau taršūs“, – tęsia ministras.

Jei Aplinkos ministerijos planams rudenį pritars Seimas, lengvųjų automobilių savininkai pirmaisiais mokesčio metais bus apmokestinami tik tada, kai jų transporto priemonė į aplinką išmes daugiau nei 130 gramų anglies dioksido kilometrui.

Konkretus metinis automobilio naudojimo mokesčio dydis priklausys nuo degalų rūšies. Daugiausiai mokės dyzelinių automobilių vairuotojai, mažiau benzininių ir dujinių. Reikšmės turės ir „Euro“ standartas. Kuo automobilis senesnis ir galingesnis, tuo mokėti teks daugiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kiek reiktų mokėti už „Volkswagen Golf“ ir BMW?

Tad, pavyzdžiui, jei 2007-aisiais pagamintas, dyzelinu varomas 77kW galios „Volkswagen Golf“ į aplinką išmes 140 gramų anglies dioksido kilometrui, vairuotojui per metus teks sumokėti 89 eurus. Jei toks automobilis bus pirmą kartą registruojamas Lietuvoje, reikės susimokėti ir 354 eurų registracijos mokestį.

O 2006-aisiais pagamintas, dyzelinu varomas, 120kW galios trečios serijos BMW išmes 153 gramus anglies dioksido kilometrui, dėl to naudojimo mokestis sieks 97 eurus, registracijos – beveik 400 eurų.

Nauji mokesčiai planuojama valstybės biudžetą per metus galėtų papildyti 20 milijonų eurų.

REKLAMA

„Tai nėra būtinybės prekė. Jeigu jūs renkatės taršesnį automobilį, būkite malonūs, prisidėkite prie to, kad visuomenė turėtų alternatyvą: tiek dviračių takus, tiek viešąjį transportą, tiek šaligatvius, tiek galimai ir geležinkelių platesnį tinklą“, – teigia S. Gentvilas.

„Norime geresnio viešojo transporto, norime geresnių dviračių ir pėsčiųjų takų“, – priduria susisiekimo ministras Marius Skuodis.

Ar gerai šitas mokestis, ar blogai, gyventojai nesutaria: 

„Kiekvienas mokestis papildoma našta piniginei sunku įvertinti.“

„Aplinka teršiama – turim už tai susimokėti.“

„Oras duoda žinoti, kad kažką reikia daryti. Jeigu neišeina sąmoningai pereiti prie netaršių priemonių. Vadinasi, reikia taip pereiti.“

REKLAMA

Aplinkos ministerija nori, kad naują mokestį gyventojai pradėtų mokėti nuo 2023-iųjų. Būtų taikomos ir nuolaidos. 50 procentų mažiau nei kiti mokėtų daugiavaikės ar neįgalų vaiką auginančios šeimos, pensininkai ir vairuotojai, kurie įsigijo transporto priemonę iki pirmojo taršos mokesčio 2020-aisiais. Neįgalieji nuo rinkliavos būtų atleisti.

Taršos mokesčių klausimą anksčiau kuravęs, buvęs aplinkos ministras valstietis Kęstutis Mažeika aiškina, kad Seimo opozicija nepalaikys valdančiųjų projekto. Esą naujas taršos mokesčio variantas sukurtas tik didmiesčiams, be ne smulkioms gyvenvietėms.

„Visiškai nepagalvotas variantas, ten gyvenantiems žmonėms kelia siaubą, nes jiems per 2 metus pasikeisti savo transporto priemonę praktiškai neįmanoma. Alternatyvos kurios žadamos, dviračių takai rajonuose tai nėra aktualu“, – sako jis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pastabų turi automobilių rinkos ekspertai. Jie pozityviai vertina metinį automobilių naudojimo mokestį, tačiau pabrėžia, kad prireiks ne vienų metų kol Lietuvoje atsinaujins automobilių parkas.

„Rezultatų drastiškų tikrai nebus, rezultatų drastiškų būti ir negali, nes Lietuvoje turime, vidutinis automobilio amžiaus yra 15 metų. Tai pat yra didelė dyzelių koncentracija, staigiai pakeisti vairuotojui įpročius būtų be galo sudėtinga“, – teigia „CarVertical“ komunikacijos vadovas Matas Buzelis.

Aplinkos ministerija preliminariai skaičiuoja, kad naujasis metinis automobilių naudojimo mokestis paleis apie tris ketvirtadalius visų Lietuvos lengvųjų automobilių savininkų. Rinkliavos suma gali svyruoti nuo keliolikos iki daugiau nei tūkstančio eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų