REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos Respublikos prokuratūra paskelbė informaciją, kad teismui buvo perduota baudžiamoji byla, kurioje šiaulietis kaltinamas viešosios įstaigos turto pasisavinimu, turto iššvaistymu ir apgaulingu finansinės apskaitos tvarkymu bei organizavimu.

Lietuvos Respublikos prokuratūra paskelbė informaciją, kad teismui buvo perduota baudžiamoji byla, kurioje šiaulietis kaltinamas viešosios įstaigos turto pasisavinimu, turto iššvaistymu ir apgaulingu finansinės apskaitos tvarkymu bei organizavimu.

REKLAMA

Naujienų portalo tv3.lt šaltinių duomenimis, šis žmogus yra Algimantas Patackas, kuris buvo įkūręs labdaros fondą VŠĮ „Ištiesk gerumo ranką nuskriaustiesiems“, bei rinko pinigus sergantiems žmonėms ar nepasiturinčioms šeimoms, tačiau pinigai liko A. Patacko rankose ir žmonių jie nepasiekė.

Ikiteisminį tyrimą atlikę Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos Šiaulių apygardos valdybos pareigūnai nustatė, kad nuo 2015 metų vasario iki 2022 metų rugsėjo viešosios įstaigos direktorius A. P. įvairiais būdais, manoma, savinosi ir iššvaistė savo vadovaujamos labdaros ir paramos organizacijos lėšas. Pinigai į viešosios įstaigos sąskaitą buvo surenkami bankiniais pavedimais ir grynaisiais, gavus aukas iš fizinių ir juridinių asmenų.

Galėjo pasisavinti daugiau nei 174 tūkst. eurų

„Ikiteisminio tyrimo duomenimis, šiaulietis iš viešosios įstaigos banko sąskaitų bankomatuose išgrynino dešimtis tūkstančių eurų siekiančias sumas, kurių didžiosios dalies neįnešė į įstaigos kasą. Vyras nepagrindė šių pinigų panaudojimo apskaitos dokumentais ir, žinodamas, kad lėšos gautos paramos ir aukų paskirtimi, jas naudojo savo pragyvenimui ir asmeniniams poreikiams tenkinti.

REKLAMA
REKLAMA

Dalį pinigų kaltinamasis įnešė į asmeninę banko sąskaitą ir mokėjo mokesčius už paslaugas, pirko dvi poilsines keliones, padengė asmeninius kreditorinius įsipareigojimus ir pan. Surinkta duomenų, kad kaltinamasis per septynerių metų laikotarpį galėjo pasisavinti daugiau nei 174 tūkst. eurų įstaigos lėšų.

REKLAMA

Tyrimo duomenimis, įstaigos vadovas švaistė savo darbovietės lėšas mokėdamas lizingo įmokas už savo vardu ir dar dviejų kitų žmonių sudarytas transporto priemonių valdymo ir naudojimosi sutartis. Manoma, kad A. P. neteisėtai ir neatlygintinai, ne įstaigos veiklos tikslais pervedė viešosios įstaigos pinigines lėšas į trečiųjų asmenų bankų sąskaitas.

Įtariama, jog kaltinamasis apmokėdavo įvairius remonto darbus transporto priemonėms, nepriklausančioms įstaigai, taip pat sumokėdavo už kitų žmonių asmeninių transporto priemonių remontą ir 844 kartus pylėsi kuro bei naudojo jį savo reikmėms ar perdavė kitiems asmenims“, – rašo Lietuvos Respublikos prokuratūra.

REKLAMA
REKLAMA

Pinigus naudojo net maisto pristatymui į namus

„Vyro nusikalstamos veikos švaistant įstaigos lėšas buvo tęsiamos vienai radijo stočiai sumokant mokestį už patalpų nuomą, kuriose veikė radijo stotis.

Negana to, viešosios įstaigos direktorius 85 kartus sumokėjo maisto pristatymo į namus ir taksi paslaugas teikiančioms platformoms, dar 93 kartus sumokėjo vienai maitinimo įstaigai Šiaulių rajone. Lėšos taip pat buvo pervedamos kitiems fiziniams, juridiniams asmenims, vienam Šiaulių lopšeliui-darželiui.

Įtariama, kad kaltinamasis naudojo ne tik įstaigos pinigus, bet ir kaip paramą gautus daiktus: techninę įrangą, statybines medžiagas, mokymosi priemones, patalynę, rūbus, higienos, maisto prekes ir t. t. Nustatyta, kad įstaigos direktorius neteisėtai ir neatlygintinai, ne įstaigos veiklos tikslais naudodamas įstaigos lėšas galėjo iššvaistyti daugiau nei 241 tūkst. eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak ikiteisminiam tyrimui vadovavusios prokurorės A. Petkevičienės, šis asmuo galimai gyveno iš paramos lėšų, tai buvo jo pragyvenimo šaltinis: „Nustatytas ne vienas atvejis, kai vyras rinkdavo lėšas onkologinėmis ligomis sergantiems asmenims, neįgaliems vaikams ir surinkęs lėšų, meluodavo tiems žmonėms, kad nesurinko arba surinko kur kas mažiau paramos.“

Be šių nusikaltimų A. P. kaltinamas apgaulingai organizavęs viešosios įstaigos finansinę apskaitą. Dėl to buvo pažeisti finansinę apskaitą reglamentuojantys įstatymai ir negalima iš dalies nustatyti įstaigos veiklos, turto, nuosavo kapitalo, įsipareigojimų dydžio ir struktūros.

REKLAMA

Baudžiamasis kodeksas už šiuos nusikaltimus numato įvairias bausmes, tarp kurių griežčiausia – laisvės atėmimas iki 8 metų. Baudžiamoji byla perduota nagrinėti Šiaulių apygardos teismui“, – rašoma pranešime.

Šeimos nesulaukė paramos

Iš pirmo žvilgsnio Algimanto Patacko įkurtas labdaros fondas VŠĮ „Ištiesk gerumo ranką nuskriaustiesiems“ galėjo pasirodyti kaip pagalba mūsų visuomenėje vos galą su galu suduriančioms arba sunkiomis ligomis sergančioms šeimoms.

Tačiau į fondą besikreipusios šeimos nebegalėjo tylėti – jokie pinigai iš fondo jų taip ir nepasiekė. Šią informaciją anksčiau naujienų portalui tv3.lt patvirtino net 4 šeimos, o viena atskleidė, kad surinkta pinigų suma niekada nebuvo įrodyta išrašais.  

REKLAMA

Anksčiau naujienų portalas tv3.lt rašė, jog visi iš patiklių žmonių surinkti pinigai, kuriuos pats A. Patackas, tikina, perduodantis nuskriaustiesiems, nepatenka nei į jų asmeninę sąskaitą, nei virsta į pagalbą daiktais, drabužiais ar maistu.

Nutarus pasidomėti, kaip praėjus laikui po viešų pagalbos prašymų gyvena šeimos, kurių istorijomis anksčiau dalijomės su skaitytojais, teko ganėtinai nusivilti. Visi anksčiau apklausti asmenys tvirtino, kad po skelbtų viešai straipsnių iš šio A. Patacko labdaros fondo jie negavo nė vieno euro.

Liudininkai teigė, negavę žadėtų pinigų

Vieniša mama Viktorija naujienų portalui tv3.lt anksčiau tikino taip ir nesulaukusi finansinės paramos ir pagalbos iš fondo vadovo A. Patacko. Moters teigimu, po publikacijos žiniasklaidoje jai itin padėjo užsienyje gyvenantis lietuvis, tačiau pats A. Patackas jokios paramos nesuteikė. Pasiteiravus, kodėl ji pati neprašė vyro pagalbos, moteris tikino esanti nedrąsi ir gyvenanti taip, kaip pati išgali.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kita vieniša mama Jūratė, auginanti devynmetį sūnų, besikreipdama į labdaros fondą, troško bute pakeisti senus langus, kuriuos šaltomis naktimis tekdavo dangstyti net antklodėmis. Po paskelbtos publikacijos moteriai su sūnumi pasikeisti langus padėjo buvusi jos mokinė Simona. Ji subūrė savo bendraamžius, kuriuos mokė Jūratė, surado įmone Kaune, kuri nemokamai pakeitė senus langus.

Tačiau paklausus, kokią finansinę paramą Jūratė su sūnumi gavo iš A. Patacko fondo, moteris prisipažino, kad iš šio fondo nieko negavo. Po skambučio moteris dar kartą pasiteiravo fondo vadovo dėl gautos finansinės paramos, tačiau jokio atsakymo iš jo nesulaukė.

REKLAMA

Kita istorija, kuria dalinosi labdaros fondas – su šešiais vaikais vienos likusios varėniškės Irmos Milinavičiūtės. Tuomet moteris prašė aplinkinių paramos, trokštant susiremontuoti socialinį būstą. Šia moters istorija dalinosi ne vienas Lietuvos portalas, tačiau moteriai teko skaudžiai nusivilti.

„Negavau visiškai nieko. Jis žadėjo lovas parūpinti mūsų šeimai, garantavo, kad jos tikrai yra. Bet deja aš nei lovų, nei pinigų negavau. Įdomumo dėlei skambinau jam, tačiau jis sakė, kad yra surinkti tik 35 eurai. Tačiau ir jų niekada negavau, jis dingo tarsi į vandenį. Net menkiausio pasidomėjimo nebuvo, bent už tuos eurus būtume tapetų, dažų nusipirkę“, – anksčiau patikino moteris.

REKLAMA

Dar viena labdaros fondo istorija buvo susijusi su cerebriniu paralyžiumi sergančiu vaikinu. Vaikinui buvo sunku pragyventi, o taip pat ir susirasti darbą. Susisiekus su pačiu juo, vaikinas buvo labai dėkingas, nes po publikacijos jis sulaukė ne vieno darbo pasiūlymo, tačiau paklausus, kokia finansinę paramą jis gavo iš paties A. Patacko fondo, vaikinas tik patikino, kad jokios paramos jis negavo.

Anksčiau didžiulio dėmesio visoje Lietuvoje susilaukė trakietė Vaida Vaičiūnienė. Besilaukiant antrojo vaiko, medikai moters organizme, kairėje pusėje tarp kasos ir inksto, aptiko didžiulį auglį.

Vaidai kaip niekada anksčiau reikėjo kuo skubesnės aplinkinių paramos, siekiant surinkti net 10 000 eurų gydymui Vokietijoje. Tuomet susisiekus su pačia Vaida, moteris patikino, kad A. Patacko labdaros fondo ji daugiau niekam nerekomenduotų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Iš jo fondo, gaila, gavome tik 855 eurus. Jokių duomenų, kiek iš tiesų buvo per jo fondą suaukota, jis neteikia. Tik jis pats žodžiu pasako. Keistai labai...“, – tą kartą paaiškino moteris.

Pats fondo vadovas gynėsi

Pats VŠĮ „Ištiesk gerumo ranką nuskriaustiesiems“ organizacijos vadovas anksčiau internete teigė, kad pagrindinė fondo vertybė – skaidrumas, misija – padėti vaikams augti pilnavertiškai, juos paremiant būtiniausiomis priemonėmis, vizija – būti patikimu partneriu organizacijoms, kuriose gyvena artimųjų palikti vaikai ir tapti apčiuopiamu rėmėju finansinį skurdą išgyvenančioms šeimoms, auginančioms vaikus.

REKLAMA

Tačiau tokie atrodantys skambūs, nuoširdūs ir pilietiški žodžiai pasirodo ir liko tik žodžiais.

Anksčiau susisiekus su pačiu fondo vadovu A. Patacku, vyras tvirtino, kad šeimos tikrai gauna visas surinktas lėšas. Žemiau pateikiame pokalbį su pačiu fondo vadovu, kalba netaisyta: 

Laba diena, Algimantai, norėtume pasiteirauti, kaip sekasi jums su šeimoms, kurių istorijomis dalinomės?

Dabar mėnesį laiko dirbau su Mamų muge. Šeimos, kurioms mes padėjome, daugiau mums jos nerašo ir viskas.

Tai kiek joms buvo suaukota, tiek šeimoms ir pervesta?

Taip, taip. Liucijai iš Trakų padėjome, pervedėme 15 tūkst. eurų, nespėjo ji sulaukti gydymo.

15 tūkst. eurų moteriai iš Trakų pervesta? (red. pastaba – iš Trakų vėžiu serga Vaida, o Liucija gyveno Lentvaryje)

REKLAMA

Taip taip, jos sąskaita užblokuota dabar, nes kai žmogus miršta, po trijų mėnesių paveldėjimas skirstomas. O kitoms šeimoms, kur yra renkama, perkame, kas yra reikalinga.

Na, supratome. Bet buvo ir tokia Jūratė, kreipėsi į jūsų fondą, nes langus troško pasikeisti...

Taip, jai yra apie keturis šimtus eurų surinkta, mes su ja susisieksime, per darbus užsimiršome. Žinau, kad jai langus įdėjo, mes jai kažką kitą pirksime. Mačiau ji man rašo, bet mes užsiėmę. ( red. pastaba – Jūratė su A. Patacku buvo susisiekusi ir jai buvo pasakyta, kad moteriai pinigų nėra suaukota).

Bet Algimantai, mes turime net penkias istorijas, žmonės skundžiasi, kad pinigų su išrašais negavo. Pradedant Jūrate ir varėniške Irma Milinavičiūte.

REKLAMA
REKLAMA

Irmai niekas nepervedė, komentarai blogi. Ten surinkta tik apie šimtą eurų, tiksliai dabar nežinau, nes ofise bankininkystės kortelė. ( red. pastaba Pati Irma tikino, kad A. Patacko teigimu, jai buvo surinkta tik trisdešimt penki eurai, o žadėtų lovų taip ir nesulaukė)

Dar buvo toks devyniolikmetis Egidijus, kuris sirgo cerebriniu paralyžiumi... Iš jūsų fondo jo pinigai irgi nepasiekė.

Kuris Egidijus? Iš Šiaulių? Kol kas ten jo niekas nerėmė, mes jį gerai pažįstame ir bendraujame su juo.

O Vaida Vaičiūnienė? 

Mes seniai jai pervedėme, nepamenu tiksliai kiek pervedėme. Tiesiai į asmeninę sąskaitą pervedėme, parama. 

Sakote, kad tikrai visiems pervedate viską teisingai?

Taip taip, pasirašome su žmonėmis sutartį, viskas tvarkingai.

Bet kaip čia tada gali būti, kad šeimos sako, jog jūsų fondo niekam nerekomenduotų, nes jeigu padeda, tai tiek pavieniai žmonės. 

Aš viską pervedžiau, Vaidai tikrai pervesta yra. Su Jūrate tikrai susisieksime, Gariūnuose buvau dabar Mamų mugėje. 

O kai surenkate pinigus šeimoms, kiek pasiliekate fondo veiklai?

Pagal įstatus, sau pasiliekame apie 30 proc., priklauso nuo istorijos. Reikia ir fondo veiklai, o nuo kitų metų fondai turės mokėti 15 proc. nuo surinktų lėšų, nes įstatymą išleido, kad visos viešos įstaigos nuo surinktos sumos mokės valstybei 15 proc. 

REKLAMA

Bet jūs sakote, kad pasiliekate net 30 proc?

Tai taip, 15 proc.  mūsų veiklai, 15 proc. skirsime valstybei kitais metais, kai apmokestins fondo veiklas.

Pelno mokesčio nėra

Valstybinės mokesčių inspekcijos Teisės departamento direktoriaus pavaduotoja Alina Gaudutytė anksčiau naujienų portalui tv3.lt teigė, kad pagal Pelno mokesčio įstatymą, labdaros ir paramos fondai laikomi pelno nesiekiančiomis organizacijomis.

Jiems pelno mokestį gali tekti mokėti tik nuo gautų komercinės veiklos pajamų, kurios nėra tiesiogiai skiriamos finansuoti viešuosius interesus tenkinančiai veiklai.

Paramos ir labdaros fondai taip pat privalo pajamoms priskirti ir apmokestinti (taikant 15 proc. pelno mokesčio tarifą) ir gautą paramos sumą, kurią panaudojo ne pagal Labdaros ir paramos įstatyme nustatytą paskirtį, taip pat per mokestinį laikotarpį grynais pinigais iš vieno paramos teikėjo gautas pajamas, kurios viršija 250 MGL (9 500 eurų) dydžio sumą.

Labdaros ir paramos fondai, kaip ir kitos pelno nesiekiančios organizacijos, turi teisę pajamas, sumažintas dėl patirtų sąnaudų, panaudoti arba ketinti panaudoti kitais 5 vėlesniais vienas po kito einančiais mokestiniais laikotarpiais įstatuose numatytiems visuomenei naudingiems tikslams įgyvendinti ir nuo šios sumos nemokėti pelno mokesčio.

Jeigu labdaros ir paramos fondai pagal LPĮ teikia labdarą ir paramą, tai iš pajamų jiems leidžiama atskaityti visas išmokas, išskyrus išmokas grynais pinigais, didesnes kaip 9 500 eurų vienam paramos ar labdaros gavėjui per mokestinį laikotarpį.

Snukelis aferisto.Ko noret.Ant snukio parasyta viskas.
Va tokie parazitai diskredituoja visą aukojimą. Tapinas irgi ataskaitas neprivalomas piešia ir Nidoje būstus perkasi. Noriu aukoti, bet bijau, kad pavogs. Tai aukoju artimiesiems
Na visus reiktus fondus patikrinti, kas tada bus išaiškės baisūs dalykai.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų