REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimas, nepaisydamas aršaus ministro pirmininko, Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderio Andriaus Kubiliaus pasipriešinimo, pakeitė Darbo kodeksą ir nustatė, kad minimalią mėnesinę algą (MMA), nesusitarus Trišalei tarybai, gali nustatyti pats. Projektui pritarė 76, prieš buvo 10, susilaikė 20 parlamentarų.

REKLAMA
REKLAMA

Papildyta Darbo kodekso įstatymo 187 straipsnį nuostata, kad MMA dydis kiekvienais metais „negali būti mažesnis kaip pusė praėjusių metų vidutinio atlyginimo dydžio, kurį nustato ir paskelbia Statistikos departamentas. Jei Trišalė taryba nepateikia Vyriausybei pasiūlymo dėl minimalios mėnesinės algos dydžio iki atitinkamų metų vasario 1d., tuomet nuo šios datos be atskiro Vyriausybės nutarimo įsigalioja minimalios mėnesinės algos dydis, kuris sudaro pusę Statistikos departamento paskelbto praėjusių metų vidutinės mėnesinės algos dydžio“, –  rašoma projekto aiškinamajame rašte, kuriame taip pat nurodoma: „Pagal tokį principą šiandien minimali mėnesinė alga Lietuvoje sudarytų kiek daugiau kaip 1000 litų ir tokia situacija maždaug atitiktų standartus, kurie šiandien galioja daugelyje Europos Sąjungos valstybių (ne tik Vakarų, bet ir Vidurio Europoje). Lietuvoje ir taip vidutinė mėnesinė alga yra žymiai mažesnė nei kitose vidurio Europos valstybėse, o dar ir minimalios mėnesinės algos proporcija yra mažesnė. Kaip antai, Latvijoje jau antrus metus sistemingai mažinama ši disproporcija, o Lietuvoje socialinė diferenciacija lieka viena didžiausių Europos Sąjungoje (šiuo požiūriu Lietuva konkuruoja tik su Rumunija ir Bulgarija). Tai reiškia, kad įstatymas nustatytų išimtines sąlygas ir procedūrą, kai minimalios mėnesinės algos dydis įsigaliotų automatiškai be Vyriausybės nutarimo ir be Trišalės tarybos teikimo. Tai reiškia, kad įstatymas nustatytų išimtines sąlygas ir procedūrą, kai minimalios mėnesinės algos dydis įsigaliotų automatiškai be Vyriausybės nutarimo ir be Trišalės tarybos teikimo.“

REKLAMA

Valdančiosios Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkas, ministras pirmininkas Andrius Kubilius pasisakė kategoriškai prieš. „Čia, man atrodo toks žanras, kai artėjant rinkimams visi nori pasirodyti geručiai, tačiau iš gerų norų ne visada išeina geri dalykai. <...> Tai sugriaus Trišalės tarybos veiklą“, – baugino premjeras, nuogąstaudamas, kad Lietuva nėra pakankamai brandžios demokratijos šalis ir tokia nuostata bus atvertas kelias populistinėms manipuliacijoms, trikdomas Vyriausybės ir Trišalės tarybos darbas.

REKLAMA
REKLAMA

TS-LKD frakcijos Seime lyderis Jurgis Razma premjerui oponavo. „Premjeras per daug dramatiškai įvertino patį projektą. <...> Noriu pabrėžti, kad dabartiniu projektu šiais metais niekam jokių dovanėlių nenumatoma. Sukuriamas mechanizmas, kaip spręsti problemą, jei Trišalėje taryboje nėra susitariama, kurio dabar nėra“, – sakė jis, nurodydamas, kad diskusijos taryboje dėl MMA buvo įstrigusios.

Tiek jis, tiek kiti A. Kubiliaus oponentai iš valdančių ir opozicinių partijų, sakė, kad nei vyriausybės, nei Trišalės tarybos veiklos netrikdys, o tiesiog leis parlamentui įsikišti, kai minėtos institucijos nesusitaria ir klausimas įstringa.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A. Kubilių netikėtai parėmė Tvarkos ir teisingumo atstovas Julius Veselka, kuris sakė, kad pinigų iš niekur neatsiranda. „Negalima taip chuliganiškai elgtis su ekonomika“, – sakė jis.

Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) frakcijos seniūno Andriaus Burbos vertinimu, ketvirtadienio posėdyje priimtą Darbo kodekso pataisą dėl minimaliosios mėnesinės algos (MMA) nustatymo galima vadinti daline pergale, tačiau siekiant, kad MMA iki 1000 litų padidėtų jau nuo 2013 metų sausio, prie šio klausimo Seimas privalės grįžti Rudens sesijoje.

Jau daugelį mėnesių tęsiasi diskusijos tarp profsąjungų, darbdavių ir vyriausybės dėl MMA didinimo 50, 100 ar daugiau litų. Labiausiai didinimui prieštarauja ne darbdaviai, o A. Kubiliaus vyriausybė. Dabar MMA yra 800 litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų