REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jei Seimas nuo sausio panaikins PVM lengvatą maitinimo įstaigoms, patiekalai brangs net iki penktadalio. Taip grasina restoranai, o opozicija siūlo lengvatą vėl pratęsti, šįkart – trejiems metams. Valdantieji apie tai nenori nė girdėti ir siūlymus vadina lobistų desperacija, esą restoranai nori privilegijų.

Jei Seimas nuo sausio panaikins PVM lengvatą maitinimo įstaigoms, patiekalai brangs net iki penktadalio. Taip grasina restoranai, o opozicija siūlo lengvatą vėl pratęsti, šįkart – trejiems metams. Valdantieji apie tai nenori nė girdėti ir siūlymus vadina lobistų desperacija, esą restoranai nori privilegijų.

REKLAMA

Aštuonis restoranus Lietuvoje valdanti Odeta Bložienė pasakojo, kad klientų srautai sumažėję, pernai verslas dirbo nuostolingai, šiemet balansuoja ties nuliu, nes po pandemijos tebemoka atidėtus „Sodros“ ir PVM mokesčius. 

Per pandemiją iki 9 proc. sumažinto pridėtinės vertės mokesčio lengvata baigs galioti jau sausį. O. Bložienė tikino, kad pratęsti lengvatą – būtina.

„Mokesčių didinimas šiuolaikinėje aplinkoje, kai kalbame apie recesiją, apie ekonomikos susitraukimą, tik padidintų nedarbo išmokų, bankrotų skaičių“, – įsitikinusi „Jurgio ir drakono“ vadovė.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak O. Bložienės, jei PVM grįš į įprastą lygį, patiekalai ir vėl brangs.

„Neabejotinai. Jei dabar restorane galima papietauti už 6 eurus ar 6,5 eurus, tai, manau, kad teks mokėti apie 7,5 eurus, 8 eurus“, – sakė O. Bložienė.

REKLAMA

„Manau, kokius 15–18 proc. tai tikrai, sudėjus ir minimalaus atlyginimo augimą, nes mūsų sektorius yra pats imliausias darbo vietoms“, – kalbėjo viešbučių ir restoranų asociacijos vadovė Evalda Šiškauskienė.

Nors Seimas rugsėjį galutinai nusprendė, kad laikina lengvata amžina netaps, dalis opozicijos vėl imasi veiksmų.

„Dabar jau siūlome pratęsti šitos lengvatos galiojimą 3 metams, nes matome, kad per tą laiką ženkliai išaugo apyvartinės lėšos, didėjo darbuotojų skaičius“, – teigė valstietė Aušrinė Norkienė.

REKLAMA
REKLAMA

„Po pandemijos, deja, sekė kiti kataklizmai, karas gerokai paveikė produktų kainas, nes keitėsi energetikos kainos. Manyčiau, kad tas tikslingumas išlieka“, – kalbėjo Seimo narė Agnė Širinskienė.

Tačiau valdantieji nusileisti neketina.

„Šio sektoriaus lobistai desperatiški, kai Seimas jau yra priėmęs ir rugsėjo 10 d. apsisprendęs dėl lengvatos užbaigimo“, – tikino Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė.

Ruošdami kitų metų biudžeto projektą valdantieji jau suplanavo pajamas iš 21 proc., o ne 9 proc. PVM.

„Turėtų pirmiausia pasiūlyti, ko mes iš kitų metų finansavimo atsisakome. Kam reikėtų nuimti 140 mln. eurų? Nuo mokytojų atlyginimų, kelių? Tam, kad restoranų ir maisto gamintojai turėtų privilegiją išlaikyti ir taip aukštas kainas“, – retoriškai klausė M. Lingė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Geriau rasti 141 mln. negu paskui dalis įmonių bankrutuos ir turėsim per socialines išmokas išlaikyti tuos žmones“, – atrėžė A. Norkienė.

Viešbučių ir restoranų asociacija, padidėjus PVM, prognozuoja bankrotus. Pinigų esą trūks ir algoms didinti – nuo sausio minimalus uždarbis vėl didės 10 proc. 

„Tai pajus mokyklos, valgyklos, darželinukai ir tėvai, kuriems keistai atrodo, kad kažkokie mistiniai restoranai susimokės tą PVM, o ne vartotojas“, – įsitikinusi E. Šiškauskienė.

O ir biudžetas iš padidinto pridėtinės vertės mokesčio esą nesurinks tiek pajamų, kiek tikisi.

„Prie 9 proc. PVM į biudžetą surinktų 116 mln., prie 21 proc. surinks apie 89 mln. Tai mažiau nėra būtinai daugiau“, – tvirtino E. Šiškauskienė.

REKLAMA

„Vyriausybė ne kartą sakė, kad šita lengvata yra laikina. Jeigu iš tikrųjų bus tokių įmonių, kurioms pagal nustatytą grafiką kiltų sunkumų, tai lengvatai neprasitęsus ar dėl kitų priežasčių, visada galima su VMI sutarti atnaujintą grafiką“, – sakė Premjerė Ingrida Šimonytė. 

Ekonomistas Aleksandras Izgorodinas aiškino, kad maitinimo įstaigų skundai perspausti – pernai apyvartos augo 13 proc., šiemet kyla toliau.

„Nuo įspūdingo praėjusių metų augimo, šių metų rugsėjį buvo pasiektas dar 4 proc. prieaugis. Tai yra įspūdingas rezultatas, kuris rodo, kad kol kas fundamentalių problemų restoranų sektoriuje nėra“, – tikino „Citadele“ ekonomistas.

REKLAMA

Be to, pingant žaliavoms ir patys maisto produktai, tikėtina, kainuos mažiau.

„Restoranai neturi būtinybės kelti maisto kainų, jeigu kitais metais maisto kaina mažės dėl žaliavų kainų pamažėjimo“, – pridėjo A. Izgorodinas.

Asociacija pabrėžė, kad lengvatinio PVM maitinimo sektoriui Europos Sąjungoje neturi vos keletas valstybių, tarp jų ir Lietuva. Panašu, kad restoranų ir kavinių norai liks neišgirsti – Seimas opozicijos siūlymą pratęsti lengvatą atmetė.

Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše. 

tv3.lt

tegul kainas pakelia desimteriopai. Seniai jose nebesilankau, nuo tadsa kai tarkim Palangos kavinese alaus bokalo kaina pakilo iki 5-6 euru, o kavos puodelis 0 iki 4-5 euru.

kuo greiciau bankrutuos, - tuo geriau visai visuomenei.
Parazituojantis sektorius savo darbuotojams tesugebantis moketi MMA plius "susirink arbatpinigiu"
Tai gi Bložienė, kai dirbo banke, mokė visus, kaip taupyti. Tegu dabar taupo. Ant savęs.
vieni valgys, kiti pinigėlius darysis, o apmokėti turi nei valgę, nei pinigėlius gavę. Gal reikia baigti tą paramą iš mūsų visų biudžeto.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų