REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dėl gerokai išaugusių pašarinių grūdų ir pašarų kainų grūdų perdirbėjai, paukščių ir kiaulių augintojai Vyriausybės yra paprašę laikinai nereikalauti importo muitų grūdams iš ne ES šalių.

REKLAMA
REKLAMA

Žemės ūkio ministerijos teigimu, Briuselio atsakymas dėl leidimo bus negreit. Tačiau patys ūkininkai jau abejoja, ar muitų suspendavimas padės. Esą vienintelė išeitis gali būti mėsos branginimas.

REKLAMA

Pašarinių grūdų kainos, ūkininkų teigimu, per metus išaugo maždaug dvigubai ir šiuo metu nebesiskiria nuo gerokai aukštesnės kokybės maistinių grūdų kainos. Dėl to pabrango ir pašarai – maždaug 50-čia procentų. Tokią kainų pasiutpolkę labiausiai pajuto kiaulių ir paukšči

ų augintojai. Panaši padėtis esą yra ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje.

„Turim žinių, sakykim, iš Airijos, iš Danijos, kad uždaromi kiaulių kompleksai ir paukštynai. Lietuvoje dar nesigirdi tokių kategoriškų pasisakymų, kad jau uždaro, bet kad ieškoma išeičių – tikrai taip“, – sako Žemės ūkio rūmų pirmininkas Bronius Markauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Pašarinių grūdų kainos sukilo dėl Rusijoje ir kitose šalyse kilusių gamtos kataklizmų. Grūdų perdirbėjų, kiaulių ir paukščių augintojų asociacijos valdžios paprašė suspenduoti pašarinių grūdų importo iš trečiųjų šalių muitus.

„Muitai siekia nuo 89 iki 93 eurų už toną, tai, žinoma, yra didelis mokestis. Dėl muitų galutinis žodis priklauso Europos Komisijai. Paprastai anksčiau kaip per du mėnesius šitokie klausimai neišsisprendžia“, – teigia Žemės ūkio ministerijos Žemės ūkio ir maisto departamento direktorius Rimantas Krasuckis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, ministerija bando tartis su Ukraina, kuri kol kas grūdų eksportą draudžia, nes jų reikia pačiai šaliai.

Tuo metu Žemės ūkio rūmų vadovas sako abejojantis, kad padėtis pagerės, net jei Europos Komisija ir priims palankų sprendimą – esą grūdų įsivežti nelabai yra iš kur, o jei ir atsiras – jie irgi bus brangūs. Todėl, anot jo, neišvengiamai turės brangti mėsa.

„Kiaulininkystės ir paukštininkystės ūkiai atsidūrė sudėtingoje situacijoje, nes jų gamybos savikaina jau yra didesnė negu gaunamos pajamos. Todėl artimiausiu metu prognozuojamas mėsos kainų kilimas“, – teigia B. Markauskas.

REKLAMA

Panaši padėtis grūdų rinkoje buvo 2007-aisiais, tada kelis mėnesius kainos kilo, bet po to stipriai krito. Dabar nieko gero esą nežada ir naujas derlius: Jungtinėse Valstijose, Kanadoje daug iššalo, Australijoje nukentėjo nuo potvynių.

Todėl, anot žemdirbių atstovo, galima daryti prielaidą, kad grūdų bei pašarų kainos ir toliau augs.

Asta Kažukauskienė, Reda Gilytė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų