REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
129
Vilniuje vyksta NATO viršūnių susitikimas (Paulius Peleckis/ BNS nuotr.)

Nyderlandų ministras pirmininkas Markas Rutte sako, kad vyksta įnirtingos derybos dėl NATO lyderių bendros deklaracijos teksto. Jo teigimu, nors sakinys negali išauti šūvio, jis Ukrainai yra ypač svarbus dėl siunčiamo signalo.

129

Nyderlandų ministras pirmininkas Markas Rutte sako, kad vyksta įnirtingos derybos dėl NATO lyderių bendros deklaracijos teksto. Jo teigimu, nors sakinys negali išauti šūvio, jis Ukrainai yra ypač svarbus dėl siunčiamo signalo.

REKLAMA

Taip jis kalbėjo NATO viešajame forume, kuris vyksta greta Aljanso viršūnių susitikimo LITEXPO rūmuose.

„Viskas yra apie žodžius. Visi sutinkame, kad Ukrainai yra nutiestas kelias į NATO. Bet dabar mes kalbame apie žodžius, kuriuos reikia atlikti dabar. 

Suprantame, kad tai ypač svarbu Ukrainai, nes tai signalas šaliai ir jos žmonėms, kad Ukrainos ateitis yra orientuota į NATO. Bet dabar svarbu surasti tinkamus žodžius.

Yra sutarimas NATO ir Ukrainos taryboje, yra sutarimas Ukrainos karinės sistemos turi atitikti NATO karinius standartus“, – kalbėjo M. Rutte.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, šalys sutarė, kad Ukraina būtų atleista nuo pareigos įvykdyti Narystės veiksmų planą (angl. Membership Action Plan, MAP). M. Ruttes teigimu, tai pagreitins Ukrainos priėmimo procedūrą ateityje.

REKLAMA

„Šitie trys dalykai yra sutarti. Dabar viskas yra apie kalbą. NATO darosi vis panašesnė į Europos Sąjungą, kur mes galime ilgiausiai diskutuoti apie sakinius, kurie nekeičia realybės. Suprantu, kad konkretūs sakiniai gali būti svarbūs Ukrainai, nes tai kartu yra signalas. Bet tu negali išauti šovinio iš sakinio, tu gali išauti jį iš, pavyzdžiui, „Leopard 2“, – dėstė M. Rutte.

„Pagrindinė žinutė turi būti vienybė“, – pridūrė jis.

Jis taip pat pakomentavo F-16 naikintuvų perdavimą Ukrainai.

„Mums reikia dar vieno amerikiečių „taip“, – kalbėjo M. Rutte.

Nyderlandų premjeras teigė, kad Vašingtonas sutiko, kad ukrainiečių kariai būtų apmokyti naudotis naikintuvais, tačiau Jungtinės Valstijos dar turi leisti Amsterdamui perduoti naikintuvus Kyjivui.

REKLAMA
REKLAMA

NATO lyderiai susitikime Vilniuje svarsto atleisti Ukrainą nuo Narystės veiksmų plano vykdymo, įkurti NATO-Ukrainos tarybą ir sutarti dėl daugiametės pagalbos Ukrainos kariuomenės programos. 

Tačiau 31 NATO narė vis dar derasi dėl galutinės komunikato formuluotės, kaip įtvirtinti Ukrainos Aljanse perspektyvą.

Naujienų portalas tv3.lt jau rašė, kad antradienį įvyko istorinis JAV prezidento Joe Bideno ir Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos susitikimas Prezidentūroje.

J. Bidenas prisiminė, kad Lietuvoje lankėsi 2014 metais, dar būdamas JAV viceprezidentu. Baltųjų rūmų šeimininkas teigė, kad jau tuomet su Lietuvos atstovais kalbėjosi apie Ukrainą ir Rusijos agresiją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes matome, kad agresorius nesustoja. Jungtinės Valstijos yra pasirengusios palaikyti NATO, palaikyti mūsų sąjungininkus. Šitą pasiryžimą pakartosime ir Vilniuje NATO viršūnių susitikime“, – kalbėjo J. Bidenas.

JAV prezidentas paminėjo ir diskusijas Senate dėl amerikiečių pajėgų Baltijos regione.

„Noriu pažymėti, kad mūsų sprendimas lieka nepakitęs. <...> Mes suprantame NATO svarbą, saugumo svarbą. Su manimi šiandien yra [valstybės sekretorius] Blinkenas. Mes dedame visas pastangas, kad stiprintume saugumą. Mes visą laiką į 5 straipsnį žiūrime pažodžiui ir suprantame, kad kariniai veiksmai prieš vieną NATO šalį yra kariniai veiksmai prieš visas NATO sąjungininkes“, – dėstė J. Bidenas.

REKLAMA

„Susitinkame svarbiu metu ir veikiame visi kaip vienas“, – pridūrė jis.

Istorinis susitikimas: Gitanas Nausėda Prezidentūroje priėmė Joe Bideną (Lukas Balandis/ BNS nuotr.)

Po susitikimo su J. Bidenu G. Nausėda žurnalistams sakė, kad su JAV prezidentu aptarė darbotvarkę, kurią svarstys NATO viršūnių susitikimo metu.

„Tai ir mūsų rytinio flango saugumo klausimai, Amerikos indėlis į mūsų saugumo situaciją. Man buvo įdomu išgirsti jo asmeninę nuomonę į Baltarusijos veiksnį, kuris pastaruoju metu tampa vis svarbesnis ir reikšmingesnis. Sakyčiau, kad prezidento nuomonė Baltarusijos klausimu yra visiškai identiška manajai.

REKLAMA

Aš trumpai pristačiau situaciją, kas vyksta Baltarusijoje, jo atsakas buvo labai trumpas: „Aš laikausi tos pačios nuomonės.“ Baltarusija yra praradusi savo suverenumo požymius, Baltarusija yra artima Rusijos talkininkė kare su Ukraina, bet Baltarusija yra ir papildomas grėsmės šaltinis NATO valstybėms, kuri ribojasi su ja“, – kalbėjo G. Nausėda.

Prezidentas teigė, kad kita pokalbio su J. Bidenu tema – Ukraina.

Istorinis susitikimas: Gitanas Nausėda Prezidentūroje priėmė Joe Bideną (Lukas Balandis/ BNS nuotr.)

„Ukrainos klausimu prezidentas yra optimistiškas. Jis teigia, kad dar reikia padaryti tam tikrų darbų, kad Ukrainos narystė NATO taptų realybe, bet šiandien Jungtinės Amerikos Valstijos, aš cituoju jį, yra didžiausios Ukrainos rėmėjos ir toliau rems Ukrainą iki pergalės“, – sakė G. Nausėda.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak šalies vadovo, svarbu šiame NATO viršūnių susitikime būtų sugebėta rasti aiškų kelią, kaip atverti „tas NATO atviras duris“.

„Vienas dalykas yra deklaruoti, kad NATO durys yra atviros, kitas – nurodyti konkretų mechanizmą, kaip praeiti pro tas duris. Tie sutarimai ir bendra nuotaika šiuo metu yra tokia, kad mes tikrai atsisakysime narystės veiksmų plano, nes Ukrainos atžvilgiu tai nėra būtina ir nėra reikalinga. Tai reiškia, kad procesas sutrumpėja dvigubai. 

Mes vertinsime Ukrainos pažangą ne tik artėjant kariniams standartams prie NATO standartų, bet ir Ukrainos pažangą įgyvendinant reformas. Čia aš matau du lygiagrečius takelius – Ukrainos narystė Europos Sąjungoje, <...> reformos, kurias reikia įgyvendinti, norint tapti pilnateisiu NATO nariu“, – kalbėjo G. Nausėda.

REKLAMA

„Galvoju, kad šį kartą nueisime bent keliais žingsniai toliau nuo Bukarešto ir net Madrido, atverdami aiškią perspektyvą Ukrainai tapti NATO nare, kai tik subręs tinkamos sąlygos“, – pridūrė jis.

Istorinis susitikimas: Gitanas Nausėda Prezidentūroje priėmė Joe Bideną (Lukas Balandis/ BNS nuotr.)

Tai antrasis pareigas einančio Jungtinių Valstijų prezidento vizitas Lietuvoje. 2002 m. lapkričio 22 d. Vilniuje viešėjo George‘as W. Bushas. Tuomet Vilniaus rotušės aikštėje jis pasakė kalbą daugiatūkstantinei miniai, kurios žodžiai dabar iškalti atminimo lentoje, kuri kabo ant Vilniaus rotušės.

„Jūs įsiliejate į stiprią NATO šeimą, gynybos aljansą, kuris pasiryžęs ginti savo nares. Ir bet kas, kas pasirinktų Lietuvą savo priešu, taptų ir JAV priešu“, – kalbėjo G. W. Bushas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų