REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prasidedantis braškių sezonas vietos uogų augintojams leidžia tikėtis šiokio tokio uždarbio. Žinoma, jei orai palepins. Tačiau kiek mokėsime už braškes, dar labai sunku pasakyti. Kol kas prognozuojama, kad vidutiniškai po 9 litus.

REKLAMA
REKLAMA

Šalies turgavietėse jau kvepia pirmosios uogos. Tiesa, dauguma jų – atvežtinės, lenkiškos, tačiau jau viename kitame mieste vis pasirodo ir lietuviškų. O ateinančią savaitę jų žadama pirkėjams pateikti dar daugiau.

REKLAMA

Tikisi gamtos malonės

Lietuvos braškių augintojų draugijos pirmininkas Vidas Juodsnukis mano, kad šiemetis gardžiųjų uogų derlius turėtų būti panašus kaip ir praėjusiais metais, o tai reiškia – gana geras ir gausus.

Tiesa, žiemą senesni braškynai pašalo. Ir nors pavasarį gausiai žydėjo, niekas negali užtikrinti, kad uogų bus tiek pat daug kiek ir žiedų.

Be to, prasideda sausra, o ne visi augintojai turi įsirengę laistymo sistemas. Tad orai gali pakoreguoti dabartines braškių sezono prognozes. Bet kuriuo atveju, V. Juodsnukio manymu, lietuviškos uogos vidutiniškai kainuos apie 9 litus už kilogramą. „Bet tai tik kainos vidurkis, – įspėja Lietuvos braškių augintojų draugijos vadovas. – Tikrąją kainą sureguliuos pasiūla ir paklausa.“

REKLAMA
REKLAMA

V. Juodsnukis pasidžiaugė, kad pirmosios lietuviškos uogos noriai perkamos. Braškių sezonas trunka apie mėnesį pusantro, priklausomai nuo orų.

Jei bus tokios saulėtos ir karštos dienos, kaip dabar, uogos greitai sunoks. Juolab kad dabar noksta ne vien ankstyvųjų, bet ir vidutinio vėlyvumo ar net vėlyvųjų veislių braškės, į kurias, beje, Lietuvos augintojai labiau orientuojasi. Taip yra dėl to, kad sunku konkuruoti su pirmosiomis lenkiškomis braškėmis – kaimynų klimato sąlygos palankesnės uogoms prinokti anksčiau. Aišku, yra kas augina uogas ir šiltnamiuose, tačiau šiemet tokiems augintojams Žemaitijoje nemažai nuostolių pridarė gausus sniegas, sulaužęs šiltadaržius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Importinių nestinga

Lenkiškų braškių turguose jau buvo prieš geras porą savaičių. V. Juodsnukio žiniomis, jų kaina dabar svyruoja apie 6–7 litus, tačiau skirtinguose regionuose už kilogramą prašoma skirtingai.

Panevėžyje, pavyzdžiui, šią savaitę kvapiosios uogos kainavo po 4–6 litus už puskilogramį. Jų augintojų draugijos pirmininko teigimu, šiemet ir kolegoms Lenkijoje buvo nesaldu – didelės pavasarinės šalnos daug kur braškes nušaldė. Tačiau šalis didelė, tad uogų ir lietuviams užtenka.

Vis dėlto lietuviškos braškės šviežesnės: nuskintos rytą, paprastai tą pačią dieną ir parduodamos, o iš Lenkijos dar reikia atgabenti tolimą kelią.

REKLAMA

„Džiugu, kad pernai mūsų augintojams nemažai talkino ir Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, – prisiminė. – Jos specialistai atidžiai žiūrėjo, kad pirkėjai nebūtų apgaudinėjami, kad šalyje kaimynėje užaugintos uogos nebūtų siūlomos kaip lietuviškos, kad pirkėjas turėtų teisę žinoti visą informaciją ir pasirinkti.“

Lietuvos braškių augintojų pamažu, bet, deja, mažėja. Mažėja ir jų auginamų braškių plotai. Anot V. Juodsnukio, rizika per didelė – oro sąlygos neprognozuojamos, apdrausti negalima, negauna braškių augintojai ir paramos. „Vyrauja „privešime lenkiškų“ požiūris“, – atvirai sako V. Juodsnukis.

REKLAMA

Jei nepirks, teks derėtis

Panevėžio rajone ūkininkaujantis Algirdas Speičys žada pirmąsias uogas parduoti vežti jau kitą savaitę. Jis kol kas nesiėmė prognozuoti, nei koks bus uogų derlius, nei kokios kainos – sako, kai prasidės prekyba, viskas ir paaiškės. Braškių augintojas pernelyg gerai prisimena, kaip vienais metais visi prognozavo gerą derlių, o užėjo smarki liūtis, paskui – karštis, ir uogų neliko.

Ši žiema, A. Speičio teigimu, nebuvo gailestinga. Daugelis uogų krūmelių apšalo: žydėti gausiai žydi, tačiau ar numes žiedelius, ar augins kokią žirnio dydžio uogą, kol kas sunku pasakyti. Tad ir braškių kainas, ūkininko manymu, sureguliuos rinka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Suprantama, pardavėjai, kaip visada, norės derlių parduoti kuo brangiau, tačiau jei pirkėjai nesusigundys braškėmis už nustatytą kainą, nepirks. „Tada teks derėtis“, – šypsosi A. Speičys ir sakosi neseniai per žinias girdėjęs, kad lietuviškos šiltnaminės uogos pardavinėjamos ir po 24 litus už kilogramą.

D. Savickienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų