REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iki pavasario besitęsiantis karantinas nebus vienodai griežtas visą mėnesį. Tą neseniai patvirtino ir premjerė Ingrida Šimonytė, ir Vyriausybės parengtas išėjimo iš karantino planas, kuris netrukus išvys dienos šviesą. Artimiausiu metu žalią šviesą ketinama uždegti nebūtinų prekių parduotuvių darbui, grožio paslaugoms, o vasario pabaigoje – ir daliai mokyklų.

Iki pavasario besitęsiantis karantinas nebus vienodai griežtas visą mėnesį. Tą neseniai patvirtino ir premjerė Ingrida Šimonytė, ir Vyriausybės parengtas išėjimo iš karantino planas, kuris netrukus išvys dienos šviesą. Artimiausiu metu žalią šviesą ketinama uždegti nebūtinų prekių parduotuvių darbui, grožio paslaugoms, o vasario pabaigoje – ir daliai mokyklų.

REKLAMA

Šią savaitę įvairių sričių ministrai Vyriausybės ekstremaliųjų situacijų komisijos (VESK) posėdyje išgrynino, kaip karantinas bus švelninamas, žingsnis po žingsnio. Galutinį sprendimą dėl plano ministrų kabinetas priims trečiadienio posėdyje.

„Turėtume kalbėti apie laipsnišką karantino atlaisvinimą visų priemonių. Tas aspektas yra labai svarbus, nes turime adekvačiai vertinti tas pozityvias žinias ar tendencijas, kurias turime dabar.

REKLAMA
REKLAMA

Kiekvieną savaitę esame reguliariai numatę konsultuotis su ekspertais ir peržiūrėti, ar tikrai mums duomenys leidžia priimti vienokius ar kitokius sprendimus“, – žurnalistams po VESK posėdžio pirmadienį sakė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

REKLAMA

Jo teigimu, tai reiškia, kad kai kurios karantino priemonės gali būti naujinamos, o kai kurie švelninimai ankstinami, vėlinami arba grąžinami.

Netrukus – žalia šviesa parduotuvėms ir grožio paslaugoms

Pirmasis priimtas karantino švelninimo žingsnis – Vyriausybės leidimas nuo antradienio, vasario 2 dienos, veikti lauko slidinėjimo centrams. Tiesa, juose lankytis gali tik savivaldybių, kuriose įsikūrė centrai, gyventojai. Be to, keltuve ribojamas asmenų skaičius.

Šį atlaisvinimą suskubta priimti, nes slidinėjimo centrų verslas yra sezoninis. Leidimai į trasas parduodami tik elektroniniu būdu, tai veikia kaip lankytojų registracija. Tiesa, ir toliau draudžiama teikti slidinėjimo įrangos nuomos ir kitas nei slidinėjimo trasų paslaugas.

REKLAMA
REKLAMA

Artimiausiu metu ketinama imtis prekybininkų – A. Dulkys siūlo leisti veikti ne tik būtiniausių prekių parduotuvėms.

„Norėtume pasiūlyti Vyriausybei, kad galėtų dabar veikti ne tik maisto produktais prekiaujančios parduotuvės, bet ir kitos nebūtinųjų prekių parduotuvės, jeigu jos turi atskirą įėjimą iš laukos pusės ir gali riboti pirkėjų srautus“, – sakė A. Dulkys.

Tiesa, kol kas neaišku, ar bus leidžiama veikti ir didelėms nebūtinų prekių parduotuvėms. Taip pat ketinama tikslinti, kokie saugumo reikalavimai bus keliami prekybininkams.

„Teiksime prioritetą toms parduotuvėms, kurios turi atskirą įėjimą iš lauko pusės. Tačiau, tikiuosi, ir siūlysiu diskutuoti, ir dėl kvadratūros. Kai yra didesnis plotas, tai reiškia, kad galbūt galima saugiai ir ne vieną žmogų aptarnauti“, – sakė ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat artimiausiomis dienomis ketinama atnaujinti grožio paslaugų veiklą.

„Be abejo, užtikrinant, kad vienu metu būtų ribojamas žmonių skaičius“, – pridūrė A. Dulkys.

Judėjimo ribojimų atsisakys trimis žingsniais

Preliminariai planuojama, kad šiuo metu ribojamas gyventojų judėjimas galėtų būti atšauktas trimis etapais, atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją. Kaip teigia vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, kalbėti apie šio apribojimo laisvinimą bus galima tik dvigubai sumažinus sergamumą Covid-19.

„Kalbėti apie tam tikrus atlaisvinimus šioje srityje bus galima, jeigu sergamumo rodiklis bus mažesnis nei 200 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų ir teigiamų testų dalis bus mažesnė negu 10 proc. Tada galėsime kalbėti ir svarstyti galimybę atlaisvinti judėjimą tarp žiedinių ir miestų savivaldybių“, – žurnalistams pirmadienį kalbėjo A. Bilotaitė.

REKLAMA

Antruoju etapu planuojama riboti judėjimą tik savaitgaliais ir švenčių dienomis.

„Jei sergamumo rodiklis bus mažesnis kaip 150 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų, o teigiamų testų dalis bus ne didesnė kaip 5 proc., tada bus galima svarstyti, kad ribojimas tarp savivaldybių galiotų tik savaitgaliais ir švenčių dienomis“, – siūlė A. Bilotaitė.

Trečiuoju etapu, sergamumui ženkliai nukritus, bus galima priimti sprendimą gyventojų judėjimo tarp savivaldybių neberiboti.

„Jeigu pasieksime 100 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų, o teigiamų teistų dalis bus ne didesnė kaip 4 proc., tokiu atveju galima kalbėti apie ribojimo tarp savivaldybių atsakymą. Išskyrus tose savivaldybėse, kur susirgimų skaičius būtų didesnis“, – sakė A. Bilotaitė.

REKLAMA

Į mokyklas – vasario pabaigoje

Pagal preliminarų planą, pradinukai ir abiturientai dar vasario pabaigoje galėtų grįžti mokytis į klases. Tiesa, švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė akcentuoja, kad tikslesnis laikas priklausys nuo sergamumo rodiklių.

„Vienas iš mūsų prioritetų – būtinybė kuo greičiau moksleiviams, o ypač pradinukams ir abiturientams, sugrįžti į mokyklas. Planuojame, kad pradinukai galėtų grįžti į mokyklas dar vasario pabaigoje po atostogų.

Tačiau tai taps realu tik tada, kai sergamumo rodiklis bus mažiau kaip 200 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų, o teigiamų testų skaičius bus mažiau kaip 10 proc.“, – žurnalistams pirmadienį kalbėjo J. Šiugždinienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu abiturientai į klases galėtų grįžti tuomet, kai sergamumo rodiklis bus mažesnis nei 150 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų, o teigiamų testų skaičius bus ne didesnis nei 5 proc.

„Siūlau, kad abiturientai į mokyklas sugrįžtų nuo kovo 1 dienos“, – teigė ministrė. 

Kartu tikimasi, kad per vasarį bus paskiepyti visi pradinių klasių, ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo pedagogai. 

„Keliamas klausimas, ar kontaktiniu būdu galės dirbti nepasiskiepiję pedagogai. Vakcinavimas nėra privalomas, dirbti galės ir nepasiskiepiję mokytojai, tačiau neabejoju, kad dauguma pedagogų pasinaudos galimybe ir skiepysis“, – sakė J. Šiugždinienė. 

Šiuo metu sergamumo Covid-19 rodiklis Lietuvoje siekia 431,8 atvejus 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų.

Karantinas Lietuvoje tęsiasi nuo lapkričio 7 d., nuo gruodžio 16 d. pradėtos taikyti griežtos priemonės. Karantinas pratęstas iki kovo pradžios.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų