REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pastaruoju metu žinomų mūsų ekonomikos analitikų komentaruose pasigirsta nemažai įdomių pasiūlymų Lietuvos ekonomikos augimo potencialui didinti. Kai kurie iš jų, ypač liberaliai nusiteikę, siūlo mažinti pelno mokesčio tarifą. Tam norėčiau prieštarauti bei išdėstyti savo argumentus.

REKLAMA
REKLAMA

Manau, kad pelno mokesčio mažinimas nepadėtų Lietuvos ekonomikai, o priešingai – turėtų neigiamos įtakos. Šiuo metu Lietuvoje taikomas 15 procentų pelno mokestis yra tikrai nedidelis lyginant su senosiomis ES valstybėmis, kur jis viršija 30 procentų. Pas mus 2002 metais buvo nuspręsta šį mokestį sumažinti nuo 29 iki 15 procentų, tikintis pritraukti užsienio investicijų. Savo laiku tai davė norimą efektą ir užsienio investicijos Lietuvoje išaugo, per visus nepriklausomybės metus sudarydamos apie 34 mlrd. litų, tačiau šiandien mes jau matome priešingą procesą – spartėjantį kapitalo judėjimą iš Lietuvos. Vien per 2005-2007 metus Lietuvos investicijos užsienyje sudarė 3,5 mlrd. litų.

REKLAMA

Jau dabar pas mus perskirstoma mažiau nei 30 procentų Bendrojo vidaus produkto (BVP), o Europos Sąjungos šalyse daugiau kaip 40 procentų. Net mūsų kaimynės Latvija ir Estija perskirsto apie 35 procentus savo BVP. Jei sumažintume pelno mokestį, mūsų padėtis dar labiau pablogėtų, nes sumažėtų per biudžetą perskirstoma BVP dalis.

Svarbiausias argumentas už pelno mokesčio didinimą yra smarkiai augantis Lietuvos įmonių pelningumas. Jei 2001 metais šalies įmonių pelnas siekė 483 mln. litų, tai 2007 m. – net 16 mlrd. litų. Per septynerius metus įmonių pelnas padidėjo 33 kartus, tuo tarpu darbuotojų darbo užmokestis tik padvigubėjo. Matome akivaizdžią disproporciją tarp įmonių pelnų augimo ir darbuotojų užmokesčio didėjimo tempų. Ypač didelė problema yra mažos mokytojų, gydytojų, policininkų algos, kurias atsirastų galimybė didinti, padidinus pelno mokestį ir į biudžetą surenkant daugiau lėšų.

Žinoma, vien pelno mokesčio padidinimas neišspręstų visų problemų. Reikia iš esmės peržiūrėti mokesčių sistemą ir atsisakyti įvairių nepagrįstų mokesčių lengvatų, tačiau pelno mokesčio didinimas turėtų tapti geru mokestinės reformos startu.



Petras Čėsna yra dvyliktosios ir tryliktosios Lietuvos Vyriausybės ; ūkio ministras

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų