REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje tikrąja žodžio prasme siaučia telefoniniai sukčiai. Jau visą mėnesį banko darbuotojais prisistatantys apgavikai iš naivių lietuvių išvilioja tūkstančius, o kartais ir dešimtis tūkstančių eurų. Bankai pakraupę – sukčiavimo mastai išaugo kartais.

Lietuvoje tikrąja žodžio prasme siaučia telefoniniai sukčiai. Jau visą mėnesį banko darbuotojais prisistatantys apgavikai iš naivių lietuvių išvilioja tūkstančius, o kartais ir dešimtis tūkstančių eurų. Bankai pakraupę – sukčiavimo mastai išaugo kartais.

REKLAMA

Policija ragina nė nesivelti į kalbas su įtartinais asmenimis, kurie dažniausiai bando užkalbinti rusų kalba:

– Klausau. Laba diena.

– Laba diena, gerbiamas Vytautas?

– Taip…

– Čia Andrejus Viktorovas skambina iš jūsų banko. Mes gavome informaciją, kad kažkas nori paimti kreditą banke iš jūsų sąskaitos ir norime patikrinti informaciją. Ar galėtumėte pasakyti savo prisijungimo kodus?

– Kodėl jūs su manimi rusiškai kalbat?

Štai tokių ar panašių, labai keistų skambučių pastarosiomis savaitėmis sulaukia daug lietuvių. 

REKLAMA
REKLAMA

Banko darbuotojais prisistatę, dažniausiai rusiškai kalbantys sukčiai, deja, kartais išvilioja iš lietuvių tūkstančius ar net dešimtis tūkstančių eurų. Pavyzdžiui, prieš Vilniaus policija gavo pranešimą apie iš pensininko tokiu būdu išviliotus daugiau nei 4000 eurų. 

REKLAMA

Iš pensinio amžiaus moters sukčiams pavyko pagrobti net 20 tūkst. eurų.

O pusamžei vilnietei paskambinę sukčiai, apsimetę banko darbuotoju, sugebėjo išvilioti ne tik jos, bet ir kelių giminaičių santaupas – apie 14 tūkst. eurų.

Bankininkais apsimetantys telefoniniai sukčiai jau visą mėnesį masiškai taikosi į daugiausia Vilniaus apskrities gyventojus. Kasdien sostinės pareigūnai gauna dešimtis pranešimų apie panašias apgavystes. Anot policijos, šiuo metu tai labai opi problema, nukenčia daug lietuvių.

„Jeigu jūs pradedate kalbėti ir veliatės į tas derybas, aišku, jie jums sako, kad kažkas negerai su jūsų bankininkyste, kad kažkas banke prisijungė neteisėtai. Ir tam, kad nebūtų pasinaudota jūsų asmeniniais duomenimis, prašo padiktuoti slaptažodį arba ID kodą“, – sako Vilniaus aps. VPK atstovas  Oleg Bikbajev.

REKLAMA
REKLAMA

Liepą pareigūnai fiksavo ir itin didelį sukčių grobį: Trakų rajone jie iš 64-erių moters taip išviliojo net 28 tūkst. eurų. Po 8,5 ir 10 tūkst. eurų prieš kelias dienas prarado ir dar dvi vilnietės. 10 tūkst. sukčiai išviliojo iš klaipėdietės ir dar per 24 tūkst. iš vienos įmonės Vilniuje.

Sostinės gyventojai neslepia sulaukiantys panašių sukčių skambučių:

„Na va, kažką irgi sušnekėjo, kad reikia pasakyti, mes norime patikrinti jūsų sąskaitoje kažkokie ten pinigėliai ne tokie įplaukė, sako 700 eurų atsirado. Kaip čia taip pas jus – reikia patikrinti. Aš sakau, žinote ką, vyrai, baigiame kalbą.“ 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Paklausė rusiškai. Atsakiau lietuviškai ir baigėsi pokalbis.“

„Buvo taip, ir iš banko skambina, rusiškai žmonai skambina. Žmonai sakau: ką jūs darote, kaip gali iš SEB banko skambinti ir kalbėti rusiškai. Tu dėk ragelį atgal. Ir paskiau vėl perskambina.“

Deja, kai kurie užkimba. Lietuvos bankai pripažįsta – sukčiavimo atvejų šiemet fiksuoja mažiausiai du kartus daugiau nei pernai. Ir primena, kad jie niekada telefonu neprašo žmogaus prisijungimo duomenų.

„Skaičiai rodo, kad sukčiavimų auga kartais. Praeitais metais sukčiai iš Lietuvos gyventojų išviliojo 4,5 mln. eurų ir nuo jų nukentėjo virš 1300 žmonių. Pirmąjį šių metų ketvirtį sukčiai išviliojo net 3 mln. eurų ir nuo jų nukentėjo apie 500 žmonių“, – teigia Lietuvos bankų asociacijos prezidentė Eivilė Čipkutė. 

REKLAMA

Pareigūnai perspėja – sukčiai pasiruošę. Ir patiklaus žmogaus lengvai nepaleidžia, todėl su jais nereikia veltis į jokias kalbas:

„Skambino mano vyrui, sakė mes iš banko. Jis net nepradėjo šnekėti. Sako: koks bankas? Nesąmonė. Ir metė ragelį. Rusiškai kalbėjo.“

„Jis su akcentu kalbėjo ir sakė, kad jums pervesta iš Rusijos 200 eurų. Neva, reikia patikrinti.“

„Kalbėjo lietuviškai, bet aš sakau, kad tiesiog užsirašysiu konsultacijai į banko skyrių. Ir po to skambinau į banką ir klausiau, ar nereikia atnaujinti sutarties, ar kažko neužpildžius gal esu – sakė viskas tvarkoj.“

„Kartais kreipiasi į žmogų vardu, kartais net prisistato tikrais banko darbuotojais, sako, kad vyksta kažkokios neleistinos operacijos sąskaitoje, reikia jas sustabdyti ir tiesiog išvilioja iš žmogaus el. bankininkystės duomenis“, – aiškina policijos atstovas Ramūnas Matonis.

REKLAMA

Tokie sukčiai šiomis dienomis paskambino ir advokatui Vytautui Sirvydžiui. „Mano rusų kalbos žinių pakanka identifikuoti, kad tai tikrai ne vietinis rusakalbis ir panašu, kad akcentas yra greičiausiai Ukrainos ar Moldovos. Klausimas užduodamas, ar esu daręs pavedimą į Rusijos Federaciją – pradedama nuo to“, – pasakoja jis.

Policija kol kas negali užtikrintai pasakyti, kad į lietuvius taikomasi iš užsienio, bet tokių ženklų yra.

„Plačiai komentuoti negaliu, nes daromas tyrimas. Ir vėlgi, darome prielaidą, kad organizatoriai yra užsieniečiai, o čia jau būtent nuima pinigus vietiniai piliečiai, bet čia kol kas prielaida. Labai stipriai dirbame“, – tikina O. Bikbajev.

Bankai ragina nuo tokių sukčių nukentėjusius žmones pirma skambinti jiems, o ne policijai – skubiai susizgribus esą dar yra galimybė susigrąžinti pinigus. O pareigūnai perspėja – bankininkais prisistatantys sukčiai jau vis dažniau skambina ne tik Vilniaus apskrities, bet ir kitų rajonų gyventojams. Tiesa, oficiali policijos statistika rodo, kad bendrai sukčiavimo atvejų šalyje mažėja. Pareigūnai sėkmingai ištiria apie 40 proc. sukčiavimo atvejų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų