REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vos tik antrą skiepą nuo koronaviruso gavę asmenys jau puola džiaugtis gyvenimu: skuba lankyti draugus ar giminaičius, laukia parskrendančių artimųjų iš užsienio. Bet imunologai griežti: pavojus niekur nedingęs, mat net ir persirgę ar pasiskiepiję asmenys koronavirusu gali užkrėsti kitus, todėl kviestis ir įsileisti tokių svečių nevalia.

Vos tik antrą skiepą nuo koronaviruso gavę asmenys jau puola džiaugtis gyvenimu: skuba lankyti draugus ar giminaičius, laukia parskrendančių artimųjų iš užsienio. Bet imunologai griežti: pavojus niekur nedingęs, mat net ir persirgę ar pasiskiepiję asmenys koronavirusu gali užkrėsti kitus, todėl kviestis ir įsileisti tokių svečių nevalia.

REKLAMA

Klaipėdos vakcinacijos centrus skambučiais atakuoja gyventojai. Žmonės aktyviai teiraujasi, ar būtų galima greičiau gauti antrąją skiepo nuo koronaviruso dozę, galvodami, kad taip galės susitikti su artimaisiais, draigais, keliauti. 

Norintieji skiepytis tikisi laisviau be jokių apribojimų keliauti po Lietuvą, susitikti su artimaisiais. Gyventojai planuoja ir nedidelėmis grupelėmis vykti į užsienį, ten keliauti ar aplankyti prieš daugiau nei metus matytus vaikus bei anūkus.

„Žmonės turi klausimų dėl antrosios dozės pagreitinimo, paspartinimo. Gyventojai pasiskiepiję pirmąja doze nori kuo greičiau įgyti imunitetą, turi planų atostogoms ir prašo pagreitinti procesą. Klausia, ar galėtų, ar yra tokia galimybė – paprastai kelionėms“, – sako vakcinavimo centro koordinatorė Jūratė Beinorienė.

REKLAMA
REKLAMA

O antrą skiepo dozę nuo koronaviruso gavę žmonės žada laiko veltui neleisti ir namuose nesėdėti –  šie jau planuoja susitikimus:

„Aš seniai noriu susitikti su draugais, bet negaliu nuo pat lapkričio ar spalio mėnesio. Dabar galėsime…bet kad patys draugai nenori skiepytis.“

REKLAMA

„Visų pirma noriu pamatyti artimuosius labai. Tai yra galimybė apsisaugoti ir kitų neužkrėsti. Ir jeigu susirgčiau, yra lengvesnės ir pasekmės.“

„Su šeimos nariu, su sūnumi, kuris grįš iš Norvegijos.“

„Su vaikais, kadangi gyvena Klaipėdoje matomės, bet anūkų nematau, rečiau, nes vienas Vilniuje, bet jisai grįš, nes jisai čia deklaravęs. Kitas – Airijoje, tai metai laiko kaip nesusitinkame. Dabar galbūt galėsime.“

Bet specialistai aiškina, kad žmonės turi išgirsti jų žinią. Net ir antruoju skiepu nuo COVID-19 pasiskiepiję žmonės ir po kelių savaičių įgavę pilną imunitetą gali ne tik patys užsikrėsti koronavirusu, bet dar gi ir užkrėsti kitus. Pasak infektologo Arvydo Ambrozaičio, pavojus niekur nedingsta, mat pasiskiepijęs ar persirgęs koronavirusu žmogus gali tapti besimptomiu viruso nešiotoju ir bendraudamas, kalbėdamas jį perduoti kitiems.

REKLAMA
REKLAMA

„Yra duomenys, kurie rodo, kad persirgę žmonės ir pasiskiepiję žmonės, jie gali pernešti virusą, jie gali jį platinti. Aišku, ne taip efektyviai kaip sirgdami, nes jie nekosti nečiaudi. Ir tas oro lašelinis perdavimo kelias ne taip efektyviai realizuojamas, bet jie gali būti nešiotojais ir gali užkrėsti kitus žmones, kurie neturi imuniteto“, – pasakoja infektologas Arvydas Ambrozaitis.

O štai dvejomis vakcinos dozėmis nuo koronaviruso paskiepyti asmenys ar persirgę Covid-19 vis dažniau reikalauja privilegijų – galimybių laisvai ir nevaržomai keliauti po Lietuvą, matytis su artimaisiais ir giminėmis. Visgi Nacionalinio vėžio instituto onkoimunologas Marius Strioga įspėja, kad toks atsipalaidavimas gali kainuoti itin brangiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai jeigu tu jau bandai sakyti, kad viskas aš pasiskiepijau, aš apsaugą turiu, o kiti man nerūpi, tai čia toks požiūris, nes tikimybė, kad tu gali trumpalaikiškai užsikrėsti ir pernešti tą virusą galbūt savo seneliams pas kuriuos važiuoji, jinai išlieka“, – teigia onkoimunologas Marius Strioga.

Kol kas tyrimai rodo, kad pasiskiepijus ar persirgus koronavirusu, antikūnai žmogaus organizme laikosi apie 6-8 mėnesius. Duomenys dar yra tikslinami ir klinikinių tyrimų metu gali keistis. Pasak infektologo Arvydo Ambrozaičio, jaunesnio amžiaus žmonėms antikūnų titras aukštas išsilaiko ilgesnį laiką. Tačiau tiems, kurių imuninė sistema yra nusilpusi, tikėtis ilgalaikės apsaugos nereikėtų.

REKLAMA

„Gretutinėmis ligomis sergantys žmonės – imunodeficitinėmis, onkologinėmis, be abejo, jų imuninė sistema yra silpnesnė. Tai ir imunitetas ir po vakcinos, ir po persirgtos ligos susidaro ne toks stiprus, antikūnai laikosi ne taip ilgai“, – kalbėjo A. Ambrozaitis.

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba aiškina, kad joks koronaviruso vakcinos gamintojas nėra nurodęs tikslaus ,,imuniteto“ galiojimo laiko. Dėl to dar nėra aišku, kada teks ir vėl Lietuvoje skiepyti pirmuosius nuo koronaviruso vakcinuotus medikus – jie skiepų sulaukė dar gruodžio pabaigoje.

„Dėl to tos vakcinos ir turi sąlyginę registraciją, nes iki galo nežinome, kiek laiko trunka vakcinacija, bet šitas klausimas tikrai ateis ir kompanijos turės apsvarstyti, nes negalės palikti žmonių nežinioje“, – sako gydytoja, klinikinė farmakologė Simona Stankevičiūtė.

REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis apie 370 tūkstančių šalies gyventojų jau turi imunitetą nuo koronaviruso – yra paskiepyti dvejomis dozėmis ar persirgę Covid-19. O karantino ribojimai kol kas taikomi visiems.

Sveikatos apsaugos ministerija tikina, kad Lietuvoje jau kuriamas žaliasis pažymėjimas ir skiepijimo sertifikatas. Tiesa, kada privilegijų galėtų sulaukti imunitetą  turintys asmenys, dar nėra aišku.

„Pagrindinis klausimas yra kriterijų, tai yra kokią būklę žmogaus mes galime užfiksuoti, kad tas žmogus yra saugus epidemiologiniu požymiu, kiek laiko turi būti praėję po vakcinavimo, kiek laiko po persirgimo žmogus turi imunitetą. Suteikti galimybę ar laisviau judėti, dalyvauti renginiuose“, – pasakoja Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.

O štai Europos Sąjungos šalys dar diskutuoja dėl imuniteto sertifikato detalių. Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys tikina, kad į tokį sertifikato turinį planuojama įtraukti persirgusius, paskiepytus ir antikūnų turinčius asmenis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų