REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasak įtakingo Rusijos analitiko Sergejaus Karaganovo, per paskutinius 18 mėnesių Rusijos ir Azijos santykiai ėmė gerėti. Ir prezidentas Dmitrijus Medvedevas, ir premjeras Vladimiras Putinas dažnai pabrėžia ekonominių ryšių su Azija svarbą.

REKLAMA
REKLAMA

Su Kinija pasirašyta daug susitarimų dėl naujų projektų, o kai kurie jų jau veikia. Vis dėlto Rusija dar turi sukurti Azijos strategiją. Trumpai tariant, pagrindinė Rusiją stabdanti jėga yra situacijos neišmanymas, nes bet koks ekonominis žingsnis Azijos link neva prilygsta europietiškos plėtros krypties atsisakymui.

REKLAMA

Kaip teigia Rusijos politologas S. Karaganovas, Azija nėra alternatyva Rusijos kultūrinei ir politinei krypčiai Europos link, tačiau bent dalinis ekonomikos perorientavimas į Aziją tikrai nekelia rizikos. Priešingai, per paskutinius dvejus metus Rusija oficialiai pasisako už artimesnį bendradarbiavimą su Europos Sąjunga (ES).

Europa šiuo metu sudaro daugiau negu 50 proc. Rusijos prekybos apyvartos, tačiau politologas ragina nepamiršti, kad ši rinka artimiausioje ateityje nesiplės. Išsaugotas Europos turtas ir sukaupti kultūros ištekliai leis senajam žemynui gyventi santykinai ramiai dar kelis dešimtmečius, net jeigu jis pamažu užleis savo poziciją prekių ir paslaugų rinkoje. Tiesą sakant, Europa galėtų tapti dažniausiai pasirenkama sunkiai dirbančių Azijos gyventojų poilsio vieta.

REKLAMA
REKLAMA

Rusija siekia integruotis į Europos inovacijų salas, tačiau galimas Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono ekonominis augimas gali nulemti šios šalies ateitį. Svarbiausias partneris yra Kinija, kuriai Rusija tiekia trąšas, jūros produktus, medieną, spalvotuosius metalus ir vis didesnius žalios naftos kiekius. Skirtingai nuo Vakarų, Rusija neimportuoja iš Kinijos tiek daug plataus vartojimo prekių. Daugelyje pramonės šakų konkurencija su Azija būtų beprasmiška, nes Rusijos darbo sąnaudos yra didesnės.

Tačiau jei dabartinės tendencijos ir toliau liks tokios, Rusija gali tapti tiesiog Kinijos priedu – svarbių resursų sandėliu bei ekonominiu ir politiniu vasalu. Nereikės agresyvių ir nedraugiškų Kinijos veiksmų, nes Rusija pati prisiims tokį vaidmenį. Ir čia nėra jokios geopolitinės grėsmės, nes Kinija nesiekia teritorinės ekspansijos, o abi valstybės palaiko puikius politinius santykius.

Kinija jau siūlo Rusijai projektus, panašius į įgyvendintus Afrikoje (resursų plėtrą už Kinijos pinigus ir pasitelkiant kinų darbo jėgą). Rusija turi veikti dabar, kad ateityje išsaugotų savo vietą tarptautinėje arenoje.

Parengta pagal project-syndicate.org informaciją

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų