REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jų purvina veikla dažnai lieka nepastebėta, tačiau nuo pat Nairobio iki San Paulo miestų veikiančios nusikaltėlių gaujos tampa vis pavojingesnės bei brutalesnės. Žurnalas „Foreign Policy“ kviečia susipažinti su pavojingiausiomis pasaulio kriminalinėmis organizacijomis.

REKLAMA
REKLAMA

Mungiki, Kenija

Šią nusikaltėlių gaują sudaro kone 100 tūkst. narių iš pagrindinės Kenijos etninės bendruomenės kikujų. Gauja yra kilusi iš sostinės Nairobio lūšnynuose, kur įsuko multimilijoninį reketo verslą. „Mokesčiai“ imami praktiškai už viską – pradedant elektros tiekimu ir baigiant viešuoju transportu.

REKLAMA

Labiausiai gauja išgarsėjo tuo, kad jos nariai maudosi nužudytų žmonių kraujyje. Jie prievarta apipjausto moteris ir visiems, drįsusiems stoti skersai kelio, nukerta galvą: nesvarbu, ar tai būtų konkuruojančios gaujos narys ar tiesiog reketo mokesčio susimokėti nepanoręs mikroautobuso vairuotojas.

„Mugiki“ yra tik viena iš daugelio mačetėmis ginkluotų Kenijos etninių gaujų. „Kosovo berniukai“ arba „Talibanas“ – tai tik keli konkuruojančių gaujų pavadinimai. Beje „Taliban“ gauja Kenijoje yra sudaryta išimtinai iš krikščionių. Tikriausiai šios gaujos nariai menkai žinojos, kas yra Afganistaną valdęs Taliban judėjimas ir šį vardą pasirinko vien dėl to, kad jis esą yra „kietas“. Išvertus iš kikujų kalbos Mugiki reiškia daugybę. Pastaraisiais metais ši grupuotė iš elementarios kriminalinių nusikaltėlių gaujos tapo politine jėga. Būtent jie didžiąja dalimi sukėlė kruvinus neramumus, kurie siaubė Keniją prieš ir po prezidento rinkimų. Dar likus 7 mėnesiams iki gruodį vykusių rinkimų, Nairobio gatvėse ant stulpų kartas nuo karto pasirodydavo nukirsdintų oponentų galvos. Analitikų teigimu, visa tai simbolizuoja augančią įtampą tarp gaujos lyderių bei kikujų etninei bendruomenei atstovaujančių politikų. Kenijos policija į šią gaujos smurto kampaniją atsakė suiminėdama bei žudydama gaujos narius.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau po to, kai gruodžio 27 dienos prezidento rinkimų laimėtoju buvo paskelbtas Mwai Kibakis, kuris kaip įtariama pavogė pergalę iš opozicijos kandidato Railo Odingos, Mugiki gauja griebėsi neregėto smurto. Gauja ėmėsi žudyti opoziciją remiančių etninių grupių moteris bei vaikus.

Šiuo metu Kenijoje yra ramu, nes M. Kibakis bei R. Odinga susitarė dėl valdžios pasidalijimo. Tačiau tokiu atveju, jei vėl įsivyrautų nestabilumas, Mugiki vėl gali paskandinti šalį kraujo jūroje.



Primeiro Comando da Capital (PCC), Brazilija

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ši gauja vienija 6 tūkst. nario mokestį mokančių narių bei dar 140 tūkst. bendražygių.

Gaujos citadelė yra San Paulo valstybinis kalėjimas bei šio miesto lūšnynai. Gauja labiausiai žinoma dėl brutalios kalėjimo gyvenimo kontrolės, žmonių grobimų. Negana to, 2006 metų gegužį gaujai net 4 dienas buvo pavykę užvaldyti patį miestą.

Gauja visų pirma susibūrė kaip kalėjimo futbolo lygos komanda, tačiau šiandien PCC žodis yra tarsi įstatymas visuose San Paulo kalėjimuose ir, jei kas nors ryžtasi tam prieštarauti, dažniausiai tikrąja ta žodžio prasme netenka galvos. Tiesa, gaujos galia išsiveržia net ir už kalėjimo sienų.

REKLAMA

Be to, kad užsiima narkotikų prekyba, gauja dar palaiko nelegalius prekybos ryšius su Kolumbijos sukilėlių grupuote FARC. PCC labiausiai išgarsėjo, kad 2006 metų gegužės 12 dieną ėmė deginti autobusus, bankų pastatus, kitus viešuosius statinius. Buvo nušauti ir keli policininkai, o mieste įsivyravo chaosas. Tuo pačiu metu net 73 kalėjimuose sukilo kaliniai. Valstijos valdžia nežinojo, kokių priemonių griebtis. Galiausiai konfliktas nusinešė mažiausiai 150 žmonių gyvybes, o kalėjimų sekretorius buvo priverstas palikti savo darbą.

REKLAMA

Po metų gauja buvo paleidusi gandus, kad planuoja mirtinus išpuolius, o Brazilijos prezidentas Luizas Inacio Lula da Silva pavadino PCC teroristine gauja, su kuria reikia susidoroti. Tačiau, kadangi gauja neturi centralizuotos struktūros, su ja kovoti yra itin sunku.

Mara Salvatrucha (MS-13), JAV bei Centrinė Amerika

Visame pasaulyje gauja vienija 70 tūkst. narių (60 tūkst. Salvadore, Gvatemaloje bei Meksikoje bei 10 tūkst. – JAV).

Gaujos citadelė yra Centrinėje Amerikoje bei JAV priemiesčiuose. Gaujos labiausiai išsiskiria savo gausiomis tatuiruotėmis, todėl iš esmės narystės šioje kriminalinėje organizacijoje nutraukti neįmanoma. Grupė neturi aiškios centralizuotos valdžios ir veikia solidarumo pagrindu, o tai itin padeda platinant narkotikus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gaujos pavadinimas kilo iš salvadoriečių gatvės pietinėje Kalifornijoje, kur apsistojo nuo kruvino pilietinio karo savo šalyje pabėgę Salvadoro gyventojai. Daugėjant emigrantų, augo ir Maros Salvatruchos galia ir galiausiai ši grupuotė savo tinklu apraizgė JAV bei Centrinę Ameriką. Nors panašios tatuiruotės ir leidžia daryti prielaidą, kad skirtingos kuopelės priklauso vienai gaujai, tačiau specialistai nesutaria, kiek iš tikro tarpusavyje yra susiję įvairūs Mara Salvatrucha padaliniai. Stipriausi gaujos daliniai veikia pietinėje Kalifornijoje bei Atlanto vandenyno pakrantėje, įskaitant ir Vašingtoną. Tačiau ir šios JAV veikiančios kuopos negali būti prilygintos Centrinėje Amerikoje veikiantiems Mara Salvatrucha padaliniams. Dauguma gaujos narių, deportuotų iš JAV, terorizuoja ištisas Salvadoro, Hondūro bei Gvatemalos bendruomenes bei pačią policiją.



Zhu Lien Bang (Jungtinis bambukas), Taivanas

REKLAMA

Gauja vienija 10 tūkst. Taivane gyvenančių kinų. Ši gauja labiausiai išgarsėjo narkotikų prekyba, prekyba žmonėmis bei nepageidaujamų žurnalistų „nutildymu“. Gaujos čiuptuvai siekia net šiaurinę Kaliforniją. Gaujos moto skelbia: jei kas nors yra nelegalu, mes to griebsimės.

Ši kriminalinė organizacija iškilo vykstant Kinijos revoliucijai ir, remiama Pekino, vykdė politiškai motyvuotus pasikėsinimus į režimui neįtinkančius asmenis. 1984 metais disidentas žurnalistas Henry Liu buvo nužudytas savo paties garaže San Franciske. Šiuo metu gauja užsiima beveik visais nelegaliais verslais: narkotikų prekyba, prekyba žmonėmis, prekyba ginklais ir t.t. Gauja turi užmezgusi glaudžius ryšius su visame pasaulyje veikiančiomis mafijos struktūromis: Japonijos Jakudza, JAV, Europos bei Kinijos kriminalinėmis organizacijomis.

Teigiama, kad gauja narkotikais Šiaurės Korėjoje prekiauja gavusi paties diktatoriaus Kim Jong Illo pritarimą. 2005 metų gegužį, kai buvo laidojamas vienas iš buvusių gaujos lyderių, gatvėmis nusidriekė 10 kilometrų ilgio procesija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų