REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artėjant Vėlinėms prekybos centrai nukrauti vienkartinėmis žvakėmis, o turguose pilna prekiautojų, kurie siūlo puokštes iš dirbtinių gėlių. Tačiau prieš perkant dirbtines gėles ar kalnus žvakių reikėtų pagalvoti apie ekologiją bei apie tai, kokia iš tikrųjų yra kapų puošimo prasmė.

Artėjant Vėlinėms prekybos centrai nukrauti vienkartinėmis žvakėmis, o turguose pilna prekiautojų, kurie siūlo puokštes iš dirbtinių gėlių. Tačiau prieš perkant dirbtines gėles ar kalnus žvakių reikėtų pagalvoti apie ekologiją bei apie tai, kokia iš tikrųjų yra kapų puošimo prasmė.

REKLAMA

„Kapai tiesiogiai susiję su gyvenimo ir mirties ratu, todėl ir gėlės turėtų būti natūralios. Be to, ne mažiau svarbu kapuose laikytis ekologijos principų“, – pasakoja  apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ organizatorė Lina Liubertaitė.

Rinkitės natūralias puošmenas

Kapus puošti reikia natūraliomis priemonėmis, kurios kilusios iš gamtos, pavyzdžiui, akmenys, šakelės, uogos, vaisiai ir, žinoma, gėlės.

„Žinutė, kurią mums neša kapai, yra prisiminimo žinutė. Tai gyvenimo ir mirties santykio apmąstymas. Turėtume puošti kapus natūraliais dalykais, kurie įprasmina visa tai, dėl ko mes į kapus ateiname. Juk einame ten ne dėl to, kad kažkam pasirodytume, kad tikrai buvome, uždegdami žvakę ir padėdami ryškią gėlę.

REKLAMA
REKLAMA

Mes einame ten, kad prisimintume artimuosius ir pagalvotume, ką mes šiame gyvenime veikiame, prisimintume žmones, dėl kurių čia esame. Taip, mes ne amžini, augalai irgi ne amžini, jie praeina visą augimo ciklą. Dėl šios simbolinės prasmės, kapų puošyba turėtų būti natūralios kilmės“, – aiškina L. Liubertaitė.

REKLAMA

Kitas ne mažiau svarbus dalykas už simbolinę prasmę – ekologinis aspektas. Jei mes puošiame kapus tokiais dalykais, kurie yra trumpalaikiai ir taršūs, tai mes prieštaraujame gyvenimo rato idėjai ir kaip tik patys padarome taip, kad kapai būtų labai vartotojiška vieta.

„Jei pažiūrėtume iš paukščio skrydžio į teritorijas, kurias užima kapinės Lietuvoje, nustebtume, kokios didelės tai yra erdvės. Mes valgome ekologišką maistą, stengiamės pirkti organinę medvilnę, nenorime naudoti pesticidų ir cheminių preparatų, bet kapuose plastikas kažkodėl tinka. Turėtume vengti dirbtinių priedų“, – pasakoja „Geltono karučio“ įkūrėja ir priduria, kad kapus papuošti natūraliais produktais nėra sunku, nors ir artėja žiema, o natūralūs dalykai yra trumpalaikiai.

REKLAMA
REKLAMA

Pasigaminti puokštes galite ir patys

„Galima rasti įspūdingų puokščių, kurias sukuria floristai iš džiovintų gėlių, dar geriau – jei jos yra ir užaugintos Lietuvoje. Taip pat galima rasti darbščių rankų, kurios sukurtų kapams tinkamas kompozicijas iš eglių ar pušų šakų, kenio, panaudojant įvairius kankorėžius, smilgas, džiovintas gėles.

Tikrai galima rasti tokių kūrėjų, kurie nėra profesionalūs floristai,  bet šitam laikotarpiui tokias puokštes kuria, ir dažniausiai prekiauja jomis tiesiog prie kapinių. Prieš pirkdami apžiūrėkite puokštę iš visų pusių, kad ir puokštės pagrindas būtų pagamintas naudojant kuo mažiau sintetinių priedų“, – patarimus, kaip papuošti kapą, dalina Lina Liubertaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei nenorite puokščių pirkti iš kitų žmonių ir jei nenorite išleisti daug pinigų, papuošti kapus nesudėtingai galite ir patys. „Reikėtų prieš einant į kapines nueiti pasivaikščioti į mišką arba tiesiog pasidairyti savo kieme. Ten tikrai rasite įvairių spygliuočių šakelių, kurias galėsite nukirpti. O galbūt jau laikas apgenėti gyvatvorę? Tai padarę taip pat turėsite gražių šakelių.

Jas galima tiesiog išdėstyti ant kapo, susmeigiant jas 45 laipsnių kampu į smėlį arba į dirvožemį. Taip sukursite pagrindą puriai puokštei, na o tada į vidų galite prismaigstyti įvairiausių augalų, kurie išlaikytų savo formą per visą žiemą“, – kaip papuošti kapą, išdėstė pašnekovė.

REKLAMA

Jei neturite išsidžiovinę augalų, tai vienas paprasčiausių būdų, ką galite panaudoti, yra hortenzijų žiedynai. Dabar jie vis dar yra spalvingi: žalsvi, rausvi. Ir net visiškai sudžiuvę rudi jie yra purūs ir išlaiko formą  per visą žiemą.

 Lina Liubertaitė tikina, kad tokią puokštę galite susikurti net ir patys, jei trūksta šiek tiek spalvos, galite papildomai išdėlioti ar susmaigstyti rojaus obuoliukų, šaltalankių, šermukšnių, putinų uogų kekių.

Atsisakykite žvakių jūros

Žvakės yra vienas iš mūsų atminimo ženklų, bet jeigu mes kiekvienas nešime po nedidelę žvakidę, tai turėsime didelę taršą. Visų pirma todėl, kad į pigių žvakidžių vidų įeina parafinas. Paprastai žvakidė būna pagaminta iš stiklo arba plastiko, dangtelis metalinis, o dagtis gali būti sintetinis.

REKLAMA

„Taigi turime visą puokštę skirtingų medžiagų, o tai reiškia, kad kai žvakė sudegs, ji visa bus išmesta į bendrą mišrių atliekų konteinerį. Jeigu mes galėtume kiekvieną iš tų dalių atskirai surūšiuoti – metalą į metalo į atliekų konteinerį,  stiklo į stiklo ir panašiai,  galima būtų sakyti, kad nieko tokio, nes viską galima perdirbti ir panaudoti antrą kartą, bet mes priperkame daug mažų žvakidžių ir paskui viską išmetame.

Kapai su jūra degančių ugnelių naktį atrodo gražiai,  bet  po to jos visos keliauja į sąvartynus ir ne į  bet kokius, o į tokius, kurie mūsų žemėje auga kalnais, ir mes juos tiesiog užkasam, nes niekaip jų neperdirbsim“, – liūdnu realybės vaizdu dalinasi moteris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip apsaugoti gamtą nuo dar didesnio užterštumo? Vietoj daugybės mažų žvakidžių, geriau būtų pasirinkti vieną didelę žvakidę ir nuolat keisti žvakę jos viduje. „Galima net ir tokius dalykus padaryti, kad žvakidė būtų labai didelė ir kiekvienas atvykęs artimasis galėtų atvežti po mažą žvakelę ir tiesiog keletas jų būtų po vienu stiklu.

Toks variantas yra logiškas ir kažkiek sumažintų taršą. Jei mes prie kapo padedame keturias vienkartines žvakides vietoj vienos, tai turime keturis kartus daugiau taršos“, – aiškina „Geltono karučio“ įkūrėja.

Venkite chrizantemų

Chrizantemos yra labai populiarios ir yra tikra kapų puošmena. „Paprastai matome jų labai daug parduodant ir atrodo, kad tai yra išeitis, tai tvaru, juk tai augalas, bet aš vis dėl to pati nesižaviu chrizantemomis. Kaip augalu žaviuosi, tikrai puikus, galima naudoti puokštėms, tačiau kapų puošybai jis yra vienkartinis, nes paprastai ties Vėlinėmis mes sulaukiame pirmų rimtų šalnų, o šalčiai nuvirina jų žiedus.

REKLAMA

Bet kuriuo atveju ta puošmena kartu su plastikiniu vazonėliu greitai nukeliauja į konteinerį. Vietoj trumpalaikės puokštės geriau paimti gėlių iš savo sodo ir pamerkti jų prie paminklo į vazą. Bus originaliau, jaukiau, o grožis bus ne trumpiau nei tos chrizantemos.

Gėles galima pirkti ne tik iš didelių augintojų, jas galima įsigyti ir iš vietinių gėlių ūkių, iš mažų verslų, kurie tuo užsiima ir taip paskatinti vietos verslininkus, kurie augina augalus su meile.

Tai vienas iš paprasčiausių ir puikių būdų papuošti kapus, o kai jos nuvysta – tada jas išmesti į žaliųjų atliekų konteinerį ir jos vėliau bus sukompostuotos. Taip apsaugosime gamtą ir gražiai papuošime kapus. Dvigubas laimėjimas“, – naudingais patarimais pasidalino L. Liubertaitė.

Kokios jums grazios tokias ir dekite. Neklausykite situ pardaveju. Kaip kainas padarysite zmogiskas desim kas dien naujas gyvas geles
Nusibodo visi draudimai
Nusibodo visi draudimai
Vis atsiranda "protingesniu" uz kitus, kurie aiskina kaip turi zmones gyventi, ka daryti, o ko nedaryti, ko noreti ir ko nenoreti, gal jau uztenka tu aiskinimu ir draudimu, kaip nori zmones taip ir gyvena, kaip nori taip masto ir daro, niekas neturi teises nurodineti...
dejau ir desiu.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų