REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ne kartą pabrėžta, kad kontaktinis ugdymas yra siekiamybė. Kaip ne kartą skelbė Švietimo mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM), kontaktinį ugdymą bus siekiama užtikrinti kiek įmanoma ilgiau, net ir sudėtingai epidemiologinei situacijai esant. Vis dėlto šalies aukštosios mokyklos nuotolinio ugdymo nesikrato ir sako, kad net pandemijai pasibaigus dalis užsiėmimų vyks nuotoliniu būdu.

Ne kartą pabrėžta, kad kontaktinis ugdymas yra siekiamybė. Kaip ne kartą skelbė Švietimo mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM), kontaktinį ugdymą bus siekiama užtikrinti kiek įmanoma ilgiau, net ir sudėtingai epidemiologinei situacijai esant. Vis dėlto šalies aukštosios mokyklos nuotolinio ugdymo nesikrato ir sako, kad net pandemijai pasibaigus dalis užsiėmimų vyks nuotoliniu būdu.

REKLAMA

Dalis užsiėmimų aukštųjų mokyklų studentams vyksta nuotoliniu būdu. Dažniausiai tai paskaitos, o į laboratorinius ar praktikos reikalaujančių dalykų užsiėmimus studentai yra kviečiami atvykti gyvai.

Nors švietimo bendruomenė daugmaž vienbalsiu pripažįsta, kad kontaktinio ugdymo kokybė yra geresnė nei nuotolinio, kai kurie šalies universitetai sako svarstantys dalį užsiėmimų ir po pandemijos vykdyti nuotoliu būdu.

Nuotolinių užsiėmimų padaugės

Vytauto Didžiojo universitete (VDU) nuotoliniu būdu vyksta maždaug penktadalis užsiėmimų. Kaip sako VDU rektorius Juozas Augutis, nuotoliu dažniausiai vyksta paskaitos, į kurias paprastai susirenka daugiausiai studentų.

REKLAMA
REKLAMA

Tokios paskaitos nuotoliu universitete vyksta jau nuo mokslo metų pradžios. Taip pat yra atvejų, kai dėstytojai ir studentai bendrai sutarė užsiėmimus vykdyti nuotoliniu būdu, jei tai nedaro žalos studijų kokybei.

REKLAMA

J. Augutis rektorius pabrėžia, kad didžioji dalis paskaitų vis tiek vyksta kontaktiniu būdu, o tos, kurios vyksta per nuotolį, yra parengtos tokiam dėstymo būdui.

Kaip sako J. Augutis, VDU dar prieš pandemiją dalį užsiėmimų vykdė nuotoliniu būdu, pavyzdžiui, taip buvo mokomasi švietimo vadybos. Medžiaga šiems užsiėmimams buvo rengiama būtent nuotoliniam darbui, kad prie jų galėtų prisijungti užsienio studentai ar išeivijos studentija.

„Įvairių yra nuomonių. Kai kurie studentai, kurie turi darbus, yra labiau užimti, gal kai kas norėtų daugiau nuotolinių studijų. Kiti atvirkščiai – norėtų kaip tik daugiau kontakto, bendravimo. Aišku, gamtos mokslų, žemės ūkio, inžinerijos specialybėms labiau reikia kontaktinio mokymosi, kadangi neįsivaizduojama, kaip laboratoriniai, praktiniai užsiėmimai galėtų būti vedami nuotoliniu būdu“, – tv3.lt pasakoja J. Augutis.

REKLAMA
REKLAMA

J. Augutis neatmeta galimybės, kad po pandemijos didesnė dalis užsiėmimų, nei buvo iki šiol, vyks nuotoliniu būdu.

„Mūsų universitete yra nemažai užsienio studentų ir, kaip žinome, jiems atvykti ne visada lengva dėl vizų režimo, pandemija jausis dar pakankamai ilgai. Norėdami palengvinti ir išlaikyti pakankamai aukštą studijų kokybę ir studentus, dalį studijų iš tikrųjų siūlysime (vykdyti – aut. past.) nuotoliniu būdu“, – sako J. Augutis.

Šiuo metu, jei studentai negali dalyvauti kontaktiniuose užsiėmimuose, tai yra, jei neturi galimybių paso, prie paskaitų jie gali prisijungti nuotoliniu būdu.

„Tai jau yra skirtingas dalykas, nei nuotoliniu būdu vesti paskaitą. Jie gali matyti ir gauti visą medžiagą, ką ir studentai auditorijoje mato ir gauna, bet su jais dėstytojai specialiai nedirba, dėsto paskaitą. Jie girdi garsą, mato vaizdą, bet tokios studijos nėra pilnavertės“, – sako J. Augutis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įgyta patirtis bus panaudota ateityje

Vilniaus universitete (VU) dalis užsiėmimų taip pat vyksta nuotoliniu būdu. Kaip sako VU studijų prorektorius Valdas Jaskūnas, universitete dėl tam tikrų studijų programų apsispręsta dar prieš Vyriausybei nusprendžiant, kokiu būdu studijos vyks.

Pasak V. Jaskūno, kai kurios studijų programos dar tik pereina prie didesnio kontakto.

„Bet kokiu atveju, VU turime sutarę, kad kiekvienam studentui būtų prieinama kontaktiniai užsiėmimai, nesvarbu, kokioje studijų programoje jis/ji studijuoja ir šį principą realizuojame. Pačios studijų programos, jų komitetai jau sprendžia, kokia dalimi ir kas yra dėstoma“, – tv3.lt komentuoja V. Jaskūnas.

REKLAMA

Nuotoliniu būdu dažniausiai yra dėstomos paskaitos. Jas organizuoti per nuotolį dažniausiai renkamasi dėl didelių studentų srautų.

„Turime studijų programų, kur vienas kuras yra 200, virš 200 studentų. Natūralu, kad galvojame, jog tokia studentų sankaupa vienoje patalpoje dabartinėje epidemiologinėje situacijoje turbūt nėra pageidautina“, – pastebi V. Jaskūnas.

Kaip sako VU atstovas, universitete taip pat dirba dėstytojų, kurie eidami į kontaktinius užsiėmimus rizikuotų dėl savo amžiaus, ligų ar kitų priežasčių, todėl jiems yra sudaroma galimybė dėstyti nuotoliniu būdu.

„Yra užsiėmimų, kur dėstytojai, įgiję tą patirtį, kurią įgijo per pusantrų metų, išnaudoja ir nuotolinis mokymasis yra tikrai kokybiškas. Grįžtant prie klausimo, kiek tas nuotolinis mokymas išliks su mumis, manau, kad ši patirtis lemia, jog jis bus vienas iš įprastų mokymosi būdų“, – teigia V. Jaskūnas.

REKLAMA

Studentai kontaktinio ugdymo pasiilgę

Dalis užsiėmimų nuotoliniu būdu vyksta ir Vilniaus Gedimino technikos universitete („Vilnius tech“). Universiteto komunikacijos vadovė Ilma Cikanaitė pasakoja, kad visi bakalauro studijų pirmakursiai mokosi kontaktiniu būdu.

Antro, trečio, ketvirto kurso ir magistro studijų studentai mokosi pusiau kontaktiniu būdu. Tai reiškia, kad dalis užsiėmimų vyksta kontaktiniu, o dalis nuotoliniu būdu. Paskaitos jiems vyksta nuotoliniu būdu, o praktiniai, laboratoriniai užsiėmimai ir atsiskaitymai vyksta kontaktiniu būdu.

Tie, kurie neturi galimybių paso, paskaitų nelanko. Pasak I. Cikanaitės, tokių studentų yra labai nedaug.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Didelių masinių prašymų pereiti į nuotolį nėra. Iš vyresnių paprastai ateina daugiau paprašymų, nes daug kas dirba. Magistrams jis (nuotolinis ugdymas – aut. past.) galbūt net patogesnis laiko planavimo prasme. Pirmas ir antras kursas daro taip, kaip yra. Pirmas kursas džiaugiasi kontaktiniu“, – tv3.lt sako I. Cikanaitė.

„Vilnius tech“ siekia kontaktinį ugdymą pirmakursiams išlaikyti kiek įmanoma ilgiau. Pastebima, kad pirmakursiai užsiėmimus lanko pavyzdingai.

„Tai džiugina, reiškia, kad jie nori gyvų paskaitų ir bandome tai padaryti. Antram kursui, pernai beveik neturėjusiam kontakto, vyksta praktiniai užsiėmimai, irgi labai geras lankomumas. Matosi, kad studentai išsiilgę, nori kontaktinio studijavimo“, – sako I. Cikanaitė.

REKLAMA

Vis dėlto hibridinio ar mišraus ugdymo atmesti neskubama. Pasak I. Cikanaitės, tai studentų gali laukti ateityje.

„Jeigu yra universitetų aljansai, kur jungiasi keli universitetai ir dalinasi mokslo moduliais, kur gali sėdėdamas Vilniuje dalį studijų turėti kitame universitete, tokie moduliai bus. Manau, kad visi universitetai stengsis, kad tai būtų gyvų (užsiėmimų – aut. past.) pagrindu. Būkime sau sąžiningi – kontaktiniu būdu mokymosi procesas vyksta ir sklandžiau, ir labiau įsisavinama, ir studentai labiau susikoncentruoja“, – teigia I. Cikanaitė.

Statistikos departamento pirmadienio duomenimis, imunitetą COVID-19 turi daugiau nei 91 proc. VU studentų, daugiau nei 86 proc. „Vilnius tech“ studentų ir beveik 83 proc. VDU studentų.

Labai gerai. Vaikai tik apsidžiaugs. Galės laisviau savo laiką planuoti. Nes dabar visa diena mokykloj, po to būreliai grįžta kaip užzombinti gyvenimo nemato. Pati irgi turiu galimybę dirbti nuotoliniu, tai galiu pasakyti kad daug produktyviau dirbasi, o ir laiko prasme atsiranda daugiau laiko pabūti su vaikais ir šeima. Taip kad nuotolinis super!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų