Prezidentūroje jis susitinka su Lietuvos Prezidentu Gitanu Nausėda.

Lyderiai aptars svarbiausius klausimus: dvišalius Lietuvos ir Vokietijos santykius, gynybos, paramos Ukrainai bei Europos Sąjungos darbotvarkės klausimus.
Po susitikimo abu vadovai dalyvaus iškilmingoje Vokietijos 45-osios šarvuotosios brigados „Lietuva“ inauguracijoje Katedros aikštėje.
Gitanas Nausėda: „Tai – pasitikėjimo, atsakomybės ir veiksmų diena“
Vilniuje vykstant oficialiam Vokietijos kanclerio Friedricho Merzo vizitui, Lietuvos Prezidentas Gitanas Nausėda pabrėžė šio vizito reikšmę – tai ne tik istorinė diena, bet ir tvirtas signalas apie gilų dvišalių santykių pagrindą bei Vokietijos įsipareigojimą Lietuvos saugumui.
„Tai pasitikėjimo, atsakomybės ir veiksmų diena, visiems parodanti, kad Lietuvos saugumas tapo Vokietijos saugumu“, – teigia G. Nausėda.
Pasak jo, pastarieji metai ženklino reikšmingą proveržį: pasirašytas veiksmų planas dėl Vokietijos brigados perkėlimo į Lietuvą, išplėstas bendradarbiavimas gynybos pramonės srityje ir kt. Prezidentas pažymėjo, kad Vokietija šioje srityje išlieka svarbiausiu partneriu.
„Esame pasirengę tęsti bendrus projektus. Esame vieningi, pasirengę ir ryžtingi. Pasisakome už ambicingą gynybos finansavimo tikslą – 5 proc. nuo BVP. Kitais metais Lietuva pasieks šį rodiklį – tai mūsų atsakas į saugumo iššūkius“, – kalbėjo šalies vadovas.
Didelis dėmesys skirtas ir padėčiai Ukrainoje. Prezidentas pabrėžė, kad reikia veikti ryžtingai – griežtinti sankcijas ir palaužti Rusijos karo mašiną. Jo žodžiais, Vokietijos karinė parama Ukrainai yra „įspūdinga“.

Tarp aptartų klausimų – ir būsimos Europos Sąjungos finansinės perspektyvos prioritetai. G. Nausėda akcentavo, kad kertinis Lietuvos ir Vokietijos santykių ramstis – ekonomika. Vokietija tebėra didžiausia investuotoja Lietuvoje.
„Jūsų vizitas yra stiprus ženklas – mes kartu kursime tvirtą Europą“, – kreipėsi prezidentas į F. Merzą.
Friedrichas Merzas: galite mumis pasikliauti – mes esame su jumis
Savo ruožtu Vokietijos kancleris F. Merzas pabrėžė, kad Lietuva ir Vokietija yra glaudūs partneriai, o ši partnerystė remiasi tarpusavio pasitikėjimu, kuris „žvelgiant į istoriją nėra savaime suprantamas“.
„Iš tamsiosios mūsų istorijos dalies šiandien kartu darome teisingas išvadas – ne tik žodžiais, bet ir veiksmais“, – sakė jis.
Anot Merzo, abi šalys susitarė, kad sieks dar labiau gilinti partnerystę savo žmonių, aljanso ir visos Europos naudai.
„Visa tai darome labai sudėtingomis sąlygomis – saugumo situacija vis dar labai įtempta. Agresyvus Rusijos elgesys kelia grėsmę ne tik Ukrainos teritoriniam vientisumui, bet ir visam Europos saugumui. Todėl Vokietija ir kiti sąjungininkai nusprendė stiprinti NATO rytinį flangą – šiuo tikslu Lietuvoje dislokuojame visą brigadą“, – sako kancleris.
Pasak jo, kartu su Lietuva buvo sudarytos visos būtinos sąlygos brigados dislokavimui.
„Mūsų sąjungininkų Baltijos šalyse saugumas – yra ir mūsų saugumas. Lietuvos žmonės gali mumis pasikliauti, galite pasikliauti Vokietija“, – kalbėjo Merzas.
Jis pridūrė, kad dalyvavimas inauguracijoje Katedros aikštėje – svarbus ženklas ne tik Lietuvai, bet ir visai Europai.
Taip pat F. Merzas išskyrė ir kelias esmines žinutes:
- „Mes neleisime Rusijai įvaryti pleišto tarp mūsų“;
- „Mes tvirtai remiame Ukrainą, tačiau europiečiai laikosi išvien“;
- „Turime aiškų tikslą – Ukrainoje turi būti paskelbtos paliaubos, kaip tai išsakė jų prezidentas. Ir toliau darysime spaudimą Maskvai.“
Kancleris taip pat pabrėžė derybų svarbą, tačiau kartu akcentavo, kad spaudimas Kremliui turi būti nuoseklus ir neatslūgti.
Vokietijos brigados inauguracija
Katedros aikštėje ketvirtadienį vyks Vokietijos 45-osios šarvuotosios brigados „Lietuva“ inauguracija, į ją atvyks ir Vokietijos kancleris Friedrichas Merzas.
Iškilminga Vokietijos brigados inauguracija vyks Vilniaus Katedros aikštėje po pietų, jos metu aikštėje išsirikiuos beveik tūkstantis Vokietijos ir Lietuvos karių. Ceremonijos metu prie Vokietijos brigados vėliavos bus iškilmingai prisegta karinio vieneto misiją Lietuvoje žyminti juosta.




Krašto apsaugos ministerijos (KAM) teigimu, brigados inauguracija – iškilmingas karinis ritualas, žymintis oficialų naujo karinio vieneto gyvavimo pradžią.
Prieš ceremoniją visuomenė galės apžiūrėti aikštėje veikiančią karinės technikos parodą, o po inauguracijos vyks Vokietijos ir Lietuvos karinių orkestrų koncertas.
Į brigados „Lietuva“ inauguraciją atvyksta Vokietijos kancleris F. Merzas. Tai – pirmasis naujojo Vokietijos kanclerio vizitas Lietuvoje ir Baltijos šalyse.
Vokietijos vyriausybės vadovą Vilniaus oro uoste pasitiks užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys.
Vėliau F. Merzas vyks į Prezidentūrą, kur susitiks su prezidentu Gitanu Nausėda.
Susitikime prezidentas ir F. Merzas aptars dvišalius Lietuvos ir Vokietijos santykius, gynybos, paramos Ukrainai bei Europos Sąjungos darbotvarkės klausimus. Po susitikimo abu lyderiai dalyvaus Vokietijos 45-osios šarvuotosios brigados „Lietuva“ inauguracijoje.
Po inauguracijos numatytas Vokietijos ir Lietuvos karinių orkestrų koncertas.
Friedrichas Merzas (nuotr. SCANPIX)Bus ribojamas eismas, keisis viešojo transporto maršrutai
Vilniaus savivaldybės teigimu, ruošiantis šiam renginiui ir jo metu aplinkinėse gatvėse bus ribojamas transporto priemonių eismas, keisis viešojo transporto maršrutų trasos.
Ketvirtadienį iki 22 val. bus draudžiamas automobilių stovėjimas L. Stuokos-Gucevičiaus, Šventaragio ir Barboros Radvilaitės gatvėse.
Tuo pat metu bus draudžiamas transporto priemonių eismas T. Vrublevskio, Šventaragio, Barboros Radvilaitės gatvėse ir Gedimino prospekto dalyje nuo Šventaragio iki Vilniaus gatvės.
Taip pat ketvirtadienį 10, 11, 33 ir 89 maršruto autobusai kursuos pasikeitusia trasa.
Pasak KAM, Vokietijos brigados perkėlimo į Lietuvą procesas vyksta sklandžiai pagal 2023 metų gruodį pasirašytą veiksmų planą.
Balandžio 1 dieną Vokietijos kariuomenės 45-oji brigada pasiekė pilną štabo pajėgumą. Šiuo metu Lietuvoje tarnauja 500 Vokietijos brigados karių, o pilnas kovinės brigados pajėgumas su 5 tūkst. karių ir civilių, visa reikiama technika, įranga bei atsargomis bus pasiektas 2027-aisiais.
Kaip skelbė BNS, Lietuva ir Vokietija gynybos srityje aktyviai bendradarbiauja nuo 2017 metų, kai Vokietija ėmėsi vadovauti Lietuvoje dislokuotam NATO batalionui.
Pernai balandį į Lietuvą atvyko pirminis Vokietijos brigados elementas, atsakingas už brigados perkėlimo planavimą.
BNS taip pat rašė, kad Lietuvos politikai viliasi, jog F. Merzo vyriausybė, kurioje darbą tęs ir gynybos ministras Borisas Pistorius, užtikrins dvišalių santykių tęstinumą bei leis dar labiau sustiprinti ryšius.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!