REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gruodžio 6–7 dienomis Vilniuje vyks Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Ministrų Tarybos susitikimas. Tarsi apšilimas prieš šį reikšmingą įvykį gruodžio 5 dieną tradiciškai buvo surengta apskritojo stalo diskusija „Kad moterų balsas būtų išgirstas“, kurios pagrindinis tikslas buvo aptarti esmines moterų teisių ir lyčių lygybės problemas.

REKLAMA
REKLAMA

Diskusija, kurioje dalyvavo moterų teisių gynėjų organizacijų atstovės tiek iš Lietuvos, tiek iš kitų pasaulio šalių, buvo sudaryta iš trijų sesijų, kurios iliustravo pagrindines minėtos problematikos atšakas: kokybe paremtas moterų dalyvavimas politikoje ir įtaka jų politinių pasiekimų matomumui visuomenėje; smurtas prieš silpnąją lytį, engimas ir kiti socialiniai ir ekonominiai klausimai bei viešas moterų nepripažinimas ir būdai, kaip patraukti visuomenės dėmesį.

REKLAMA

Į labiau draugišką pasišnekučiavimą tarp moterų primenančią diskusiją atvyko viešnios iš Ukrainos, Kirgizijos, Moldovos, Baltarusijos, Tuniso, Jordanijos, Egipto, Libijos. Nedidelėje patalpoje skambėjo moterų juokas, nebuvo išvengta ir vyrų kritikos.

Lygių galimybių plėtros centro projektų vadovė Margarita Jankauskaitė pristatė prezentaciją, kurios metu kalbėjo apie stereotipus, nurodančius, kad iš pradžių moteris turi turėti kūną, o tik vėliau socialinį statusą.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvai apsipratus Europos Bendrijoje, oficialiu valstybės politikos orientyru tapo patriarchalinės normos, teigia M. Jankauskaitė (Fotodiena.lt/T. Lukšio nuotr.) (nuotr. Balsas.lt) M. Jankauskaitė (Fotodiena.lt/T. Lukšio nuotr.)

„Jei nesi seksuali, tu negali egzistuoti. Tu turi nuolat save kontroliuoti, drausminti ir prižiūrėti. Buvimas moterimi – tai didelis darbas. O vyrai – gali būti tokie, kokie yra, jiems viskas yra daug paprasčiau“, – konstatavo ji.

Moteris pabrėžė, kad moterims priskiriama pagrindinį funkcija – motinystė, tačiau iki šių dienų visuomenėje neretai pamirštama, kad moteris turi daug daugiau galimybių, kaip galėtų atsiskleisti.

M. Jankauskaitė papasakojo pavyzdį, kaip viena pagyvenusi moteris kalbėjosi su savo anūke apie ateitį ir paklausė mažos mergaitės, kuo ji norėtų būti užaugusi. „Aš norėčiau būti seksuali“, – atsakė anūkė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokiu pavyzdžiu moteris pabrėžė tai, kad visuomenėje nuo pat mažų dienų vaikams yra skiepijamas supratimas apie tai, kad moteris yra tarsi objektas, o ne subjektas.

„Olialia“ etiketė

Lygių galimybių plėtros centro papasakojo savo kolegėms iš kitų pasaulio šalių apie Lietuvoje gimusį prekinį ženklą „Olialia“ ir merginas, kurios reklamavo įvairius produktus.

„Bandoma teigti, kad tai nėra diskriminacija ir kad tai yra pačių merginų pasirinkimas taip atrodyti. Tai kodėl, jei visos šios merginos renkasi pačios, rezultatas gaunasi tas pats? Jos visos yra blondinės, visos lieknos ir atitinka išmatavimus 90/60/90?“, – stebėjosi pranešėja.

REKLAMA

„Ir po viso to mus bando tikinti, kad seksualiniais objektais moteris pavertė ne vyrai ir kad tai aktyvių, savimi pasitikinčių moterų laisvas pasirinkimas“, – pridūrė ji.

Per apskritą stalą moterys kalbėjo apie tai, kad šiuolaikinėje visuomenėje sparčiai atgimsta idėja apie prigimtinę lyčių nelygybę ir tai, kad vyriškumas skiriasi nuo moters galingumu, gašlumu. Nuolat pabrėžiama, kad vyrai – iš Marso, o moterys – iš Veneros, kas tarsi pateisina visą įsišaknijusią nelygybę.

Taip pat moterų teisių gynėjos neslėpė nusivylimo ironija, kuri naudojama tam, kad galima būtų laidyti homofobiškas, seksistinius bei kitus bjaurius juokelius.

REKLAMA

„Prisidengiama juoku – “juk aš tik pajuokavau„. Ir kaip mat esi kaltinama humoro jausmo neturėjimu. Jei visi juokiasi, o tai nėra ta tema, kuria vertėtų juokauti, ir tu esi pikta, kaip mat gali būti išvadinta bjauria feministe“, – sakė M. Jankauskaitė.

Kaip pavyzdį, moteris pateikė „juokelį“, išgirstą per radiją: „Jei turi gražių draugių, turėtumei slėpti jas nuo savo vyro“, – šmaikštavo radijo vedėjas. Apskritojo stalo dalyvė nesuprato, kodėl tokios temos dažnai tampa tikslinėmis tarp vyrų.

S. Lacar: Subtilus humorasbūdas atkreipti dėmesį

Pietryčių Europos lygių lyčių galimybių tinklo atstovė Sonja Locar tikino susirinkusias moteris, kad svarbiausia išnaudoti visas galimybes būti išgirstai ir pasiekti savo tikslų. Ji meistriškai pademonstravo, kaip geras ir subtilus humoro jausmas gali padėti atkreipti žiniasklaidos dėmesį į moterų problemas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pietryčių Europoje buvo paskelbti geriausio politinio šūkio lyčių lygybės klausimu rinkimai. Nugalėjęs šūkis sukėlė tiek daug juoko, kad žiniasklaida nepaliaujamai linskniavo jį per kanalus: radiją, televiziją, spaudą. O šūkis buvo toks: „Moters skelbimas: keičiu vieną savo namo kampą ir kėdę Parlamente“, – pasakojo moteris.

Taip pat ji papasakojo, kaip Kroatijos parlamente vyksta darbas. Apie 20% išrinktųjų į parlamentą – moterys, kurios yra punktualesnės už vyrus ir į posėdžius susirenka daug ankščiau. Ateina pavėlavęs vyras į posėdžių salę, pamato, kad salėje tik moterys ir sako „O, dar niekas neatėjo, grįšiu vėliau“. Ši situacija iliustruoja moterų padėtį politikoje ne tik Kroatijoje, bet ir daugelyje kitų Europos ir pasaulio šalių.

REKLAMA

Apskritojo stalo metu viešnios iš užsienio domėjosi tuo, kaip Lietuvos moterims pavyksta užimti vadovaujamus postus ir susitikime dalyvavusi Dalios Grybauskaitės patarėja užsienio klausimais Jovita Neliupšienė išdidžiai papasakojo apie Lietuvos moteris–politikes.

Balsas.lt primena, kad ESBO Ministrų Tarybos susitikime tikimasi sulaukti 68 organizacijos šalių ir valstybių partnerių ministrų, apie pusantro tūkstančio užsienio svečių. Savo dalyvavimą jau patvirtino daugiau kaip 40 ministrų, Europos Sąjungos (ES) aukštoji įgaliotinė užsienio reikalams ir saugumo politikai Catherine Ashton, JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton, laukiama Rusijos ir Vokietijos užsienio reikalų ministrų Sergejaus Lavrovo ir Guido Westerwelle.

ESBO Ministrų Tarybos susitikime ketina dalyvauti ESBO narių Ukrainos, Švedijos, Nyderlandų, Liuksemburgo, Kazachstano, Graikijos, Turkijos, Ispanijos, Lenkijos, Baltarusijos, Azerbaidžano, Belgijos, Kanados, Danijos, Suomijos, Gruzijos, Airijos, Serbijos, Latvijos, Estijos užsienio reikalų ministrai. Laukiama NATO, Jungtinių Tautų pareigūnų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų