REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuva pernai tapo tarsi rakštis užpakalyje dviem autoritarinėms supergalioms – Kinijai ir Rusijai. Pastarajai dėl principingos Lietuvos pozicijos Ukrainos gynybos ir vakarietiškos krypties klausimuose, o Pekinui kaip nykštukinė valstybė, išdrįsusi padaryti tai, ko iki šiol nedarė daugelis valstybių – atidarė Taivano atstovybę ir ėmė atvirai kalbėti apie pavojingą Kinijos ekonominę įtaką Europai.

Lietuva pernai tapo tarsi rakštis užpakalyje dviem autoritarinėms supergalioms – Kinijai ir Rusijai. Pastarajai dėl principingos Lietuvos pozicijos Ukrainos gynybos ir vakarietiškos krypties klausimuose, o Pekinui kaip nykštukinė valstybė, išdrįsusi padaryti tai, ko iki šiol nedarė daugelis valstybių – atidarė Taivano atstovybę ir ėmė atvirai kalbėti apie pavojingą Kinijos ekonominę įtaką Europai.

REKLAMA

Plačiau apie susidariusią politinę situaciją domėjosi laidos „Karštai su tv3.lt“ žurnalistai.

„Su Kinija mes turėsime karą ir tas karas taip greitai nesibaigs. Bet tai nėra tik Kinijos karas prieš Lietuvą, tai yra Kinijos karas prieš visą Europos Sąjungą, o dar plačiau žiūrint – prieš visą demokratinį pasaulį“, – įsitikinęs politologas Marius Laurinavičius.

Prognozuojama, kad Tolimųjų Rytų drakonas Lietuvą bandys doroti per nepaskelbtas sankcijas parodydamas, kad kitas Kinijos kąsnis gali tapti bet kuri valstybė netrepsenti pagal Pekino dūdelę.

REKLAMA
REKLAMA

„Lietuva Kinijos valdžiai dabar yra kaip lakmuso popierėlis nenorint sukurti precedento, kad šalys gali kritišką poziciją Kinijos atžvilgiu išlaikyti tam tikram ilgam laikui“, – teigė politologas Linas Kojala.

REKLAMA

Apie du šimtai Lietuvos vidutinių ir didesnių įmonių turi glaudžius prekybos ryšius su Kinija. Skaičiuojama, kad dėl oficialiai nepaskelbtų Kinijos sankcijų Lietuva ir šalies verslas patirs milijardinius nuostolius.

„Kinijos rinkos praradimas, aš sakyčiau, yra laimėjimas, o ne pralaimėjimas, tai labai rizikinga rinka. Pati Kinija kaip rinka ji užsidarinėja. Norint plėtoti verslą Kinijoje, reikia visiškai ir galutinai paklusti Kinijos diktatui, o ar mes to norime, paklusti tam diktatui? Tai, jei to nenorime, reikia visiškai atisakyti tos rinkos“, – svarstė M. Laurinavičius.

REKLAMA
REKLAMA

Gaila, bet šiame ekonominiame kare galime likti be vieningo Europos Sąjungos užnugario, nes kai kurios žemyno senbuvės gali būti linkusios ir toliau sėdėti Kinijos juanių maišuose, o Lietuvą palikti pačiai gintis nuo Pekino kirčių, skaudžiai kirsiančių per mūsų ekonomiką.

„Visoms 27 valstybėms turėti gilią ir detalią strategiją ir bendrą politiką Kinijos atžvilgiu bus pakankamai sunku, nes matome, kad ES yra tik užsienio politikos užuomazgos ir Kinija yra labiau skaldantis nei vienijantis veiksnys“, – įsitikinęs L. Kojala.

Neramūs vėjai pučia ir iš Rusijos pusės, nes vis garsiau Baltijos šalims ir Lietuvai grasinimus svaido Kremlius, kuris vieną dieną gali ryžtis patestuoti NATO ir ES vienybę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Bet koks Rusijos karinis aktyvumas ir avantiūra karine prasme yra tiesiogiai susijusi su mūsų saugumu, nes jeigu Vakarai nesulaikys Rusijos Ukrainoje, tai kitas natūralus taikinys esame mes“, – teigė M. Laurinavičius.

Užsienio ekspertai prognozuoja, kad Rusija karo su Ukraina nepradės, bet šantažu išsireikalaus, kad Kijevui būtų užvertas kelias į NATO. Tačiau tą padarys tik sutelkusi šimtatūkstantinę armiją prie Ukrainos sienų ir realiai pagrasinusi karu.

„Jei tų nuolaidų nėra pakankamai, jie tada svarsto karinį scenarijų Ukrainos atveju, o tų scenarijų šimtai – nuo mažesnio masto iki didesnio“, – tikino Seimo narys Laurynas Kasčiūnas.

REKLAMA

Politikos ir gynybos analitikai su nerimu stebės sausio viduryje planuojamas NATO ir Rusijos derybas, nes, jei Rusijai pavyks palaužti Vakarus dėl Ukrainos, kitas naujų ultimatumų taikinys gali būti ir Lietuva.

„Didžiausia klaida, jeigu Aljansas, ką sako Rusija, uždėtų lubas rytiniam flangui. Jei rusai sako, uždėkite lubas, kad čia nebūtų daugiau NATO pajėgų, tai jeigu tai įvyksta, tai yra pasidavimas, nes mes tampame formaliais antros klasės nariais“, – grėsmę Lietuvai įžvelgia L. Kasčiūnas.

Dėl Rusijos ginklų žvanginimo šalia Ukrainos sienų daugelyje šalių tvyro aukščiausia karinė parengtis. O rimtai ruoštis Lietuvai reikia ir dėl neprognozuojamos V. Putino ir A. Lukašenkos sąjungos, nes Rusijos prezidentas toliau pamažu aneksuodamas Baltarusiją gali ir vėl kelti įtampą prie Lietuvos sienų dar nematytomis provokacijomis.

REKLAMA

„De facto siena su Baltarusijos Respublika tampa siena su Rusijos Federacija. Tai reiškia mums, kad reagavimas į tam tikras grėsmes turės būti dar greitesnis. Tą matome, žinome ir tam ruošiamės“, – tvirtino L. Kasčiūnas.

Tad jei Rusija aktyviai imsis hibridinio ar atviro karo, labai tikėtina, kad sąjungininkai į Baltijos šalis atsiųs dar daugiau karių V. Putino atgrasymui.

Visą reportažą pamatykite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.

Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19:30 per TV3 televiziją.

VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:

Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „Karštai su tv3.lt“.

Puola rusai, o kariauja vienas gabriagaidys
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų