• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuviai vis labiau vaikosi tarp pramogų pasaulio žvaigždžių išpopuliarėjusios mados – vitaminų terapijos. Jos metu į veną lašinami ar į raumenis leidžiami vitaminai ar kiti neva sveikatą gerinantys preparatai. Tačiau medikai perspėja, kad tai, kas madinga, nebūtinai yra reikalinga ir naudinga, o kartais gali ir pakenkti.

Lietuviai vis labiau vaikosi tarp pramogų pasaulio žvaigždžių išpopuliarėjusios mados – vitaminų terapijos. Jos metu į veną lašinami ar į raumenis leidžiami vitaminai ar kiti neva sveikatą gerinantys preparatai. Tačiau medikai perspėja, kad tai, kas madinga, nebūtinai yra reikalinga ir naudinga, o kartais gali ir pakenkti.

REKLAMA

Jei be reikalo lašinsitės ar leisitės vitaminų kokteilius, anot specialistų, galite ne tik išmesti pinigus į balą, bet ir pakenkti savo sveikatai.

Slaugytoja pacientei į veną įveda kateterį, o per jį netrukus pradės lašėti tikras vitaminų užtaisas – mat jai atliekama intraveninė vitaminų terapija. Tokių klientų, kurie renkasi viliojančiai skambančias „antisenėjimo“, prabangias „karališkas“, „royal flash“, jėgų atstatymo ir kitas vitaminų, antioksidantų ar įvairių medžiagų terapijas, anot klinikos atstovų, vis daugėja.

„Dabar labai populiarėja tos dvi rūšys vitaminų terapijų: yra intraveninė terapija, kada vitaminus, skysčius, elektrolitus viską sulašinam į veną ir kitas yra intraraumeninės terapijos, kada be jokio vandens – tiesiog koncentruotus vitaminus, vitaminų rūgštis, antioksidantus galim suleisti į raumenį“, – sako „Reviv Vilnius“ šeimos gydytoja Raimonda Plioplytė.

REKLAMA
REKLAMA

Vitaminų terapiją dažnai atlieka žmonės, persirgę kovidu, jaučiantys nuovargį, būdami prastos nuotaikos ar tiesiog norėdami papildyti vitaminų ar kitų medžiagų atsargas. Vitaminų terapijų skaičius yra individualus, o pats procesas gali trukti 20 minučių ar pusantros valandos. Taip pat skiriasi ir skirtingų terapijų kainos.

REKLAMA

„Nuo 89 eurų iki jau čia tos pačios didžiausios „Royal Flush“, 349 eurai“, – kalba R. Plioplytė.

Klinikos atstovai sako, kad vitaminų žmogui negali būti per daug, o prieš juos leidžiantis kraujo tyrimų atlikti nebūtina. Tačiau su tuo sutinka ne visi medikai.

Pasak šeimos gydytojos Izabelės Juškienės, prieš leidžiantis vitaminų kokteilius, kraujo tyrimus atlikti privaloma, nes tik tuomet galima leistis medžiagas, kurių organizme trūksta. Ir jei žmonės įsivaizduoja, kad savo organizmą greitai ir efektyviai gali pastiprinti ar atstatyti tiesiog profilaktiškai susileisdami įvairių vitaminų bombas, pasak gydytojas, deja, taip nebus.

REKLAMA
REKLAMA

„Poilsio mes tikrai negalėsime pakeisti nei vitaminų kokteiliais, nei intraveniniais kažkokias kitais aparatais, kadangi svarbiausia organizmui yra leisti pailsėti ir atsistatyti“, – teigia „Medica klinika“ šeimos gydytoja Izabelė Juškienė.

O ir adatos įvedimas į veną yra intervencija į žmogaus organizmą, kuri pasak medikės, nėra tokia jau nekalta. Visų pirma, lašinės yra skirtos ūmiai paciento būklei kompensuoti. O ir lašinant į organizmą skysčius, kurie patenka tiesiai į kraujotaką, taip apsunkiname savo širdį. Geriau būtų juos tiesiog išgerti ir tokiu būdu išvengti intraveninių intervencijų sukeltų komplikacijų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pradedant nuo paprastų vietinių, tai yra mėlynės susidarymas, kojų patinimas ir panašiai, ir gali komplikuotis, netgi ta pačia mirtimi. Tas toks sulašinimas preparatų į veną tikrai nėra toks nekaltas dalykas, ypatingai, jeigu jis yra skiriamas profilaktiniais tikslais“, – aiškina I. Juškienė.

Kad vitaminų leidimas pažeidžia organizmo vientisumą pritaria ir Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės gydytoja Gabija Mikulevičienė. Anot jos, vitaminų terapijos nebūtinai atneš naudos ir pinigai už jas gali būti išmesti į balą. Juolab, kad vitaminų terapijos intraveniniu būdu gali sukelti ne tik komplikacijų, bet ir perdozavus vitaminų sukelti alergiją ar anafilakcinę reakciją.

REKLAMA

„Dažniausiai antrą arba trečią kartą pabandžius žmogus pasijunta silpnai, išpila prakaitas, gal netgi nualpti. Čia panašiai kaip po bičių įkandimo. Šiaip vitaminai gali duoti alergines reakcijas. Labai būdingas vitamino B reakcijos. Tai, pavyzdžiui, per kelias dienas atsirandantys bėrimai, veido paraudimas, niežulys“, – kalba Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės gydytoja – toksikologė Gabija Mikulevičienė.

Tokias reakcijas perdozavus apskritai visų, net ir geriamų vitaminų  dažnai mato poliklinikų medikai. O tarp perdozavusių yra ir nemažai vaikų, kurių tėvai vitaminus pamiršta paslėpti nuo vaikų, manančių, kad tai saldainiai.

REKLAMA

„Kartais vitaminus, kuriuos skiria tėvai ir kurie būna guminukų formų suvalgo vietoj saldainių. Tokių atvejų tikrai yra daug“, – sako G. Mikulevičienė.

Tad žmonės, anot medikų, turėtų nepamiršti, kad vitaminai – ne saldainiai. O ir vitamino D nereikėtų gerti buteliukais.

„Būna, pavyzdžiui, netyčia, ranka sudreba ir vietoj kelių lašų kūdikiui duoda daugiau, visą buteliuką vitamino D. Tai nėra labai pavojingi dalykai, tačiau į sveikatą irgi neišeina“, – sako G. Mikulevičienė.

Medikai primena, kad žmonės patys jokiu būdu nesileistų vitaminų nei į veną, nes gali pataikyti į arteriją, nei į raumenį. Darant tai patiems gali įvykti kraujo užkrėtimas ar baigtis dar blogiau. Vienas nelaimingas atvejis prieš porą metų, kai lietuvė Anglijoje pati susileido vitaminų, baigėsi mirtimi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų