REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvą krečia stipriausia šį mėnesį magnetinė audra. Šešis balus pasiekęs stiprumas, pasak medikų, lėtinių ligų turinčius pacientus masiškai guldo į ligos patalą. Ir šį kartą pasekmes jaučia ne tik vadinamieji širdininkai, bet ir psichikos ligomis sergantys žmonės.

Lietuvą krečia stipriausia šį mėnesį magnetinė audra. Šešis balus pasiekęs stiprumas, pasak medikų, lėtinių ligų turinčius pacientus masiškai guldo į ligos patalą. Ir šį kartą pasekmes jaučia ne tik vadinamieji širdininkai, bet ir psichikos ligomis sergantys žmonės.

REKLAMA

Tiesa, tokiomis dienomis net ir sveiki praranda atidumą keliuose ar priima kartais ne visai logiškus sprendimus. Saulėje prieš kelias dienas įvykęs žybsnis pasiekė žemę ir, liaudiškai kalbant, sukėlė magnetinę audrą.

„Išpūsta medžiaga maždaug 500 km per sekundę greičiu judėdama mus per tas kelias dienas pasiekia. Ir čia jau mes ir pajuntame tą dalyką“, – aiškina astronomė Gražina Tautvaišienė.

Mokslininkai fiksuoja, kad tokia audra šiemet balandį – stipriausia, ji siekia net šešis balus. Pasaulinės koherentiškumo stebėsenos sistemos – pasaulinio magnetometrų tinkle, kuriame nuolat renkamas Žemės magnetinio lauko duomenų srautas, dėl stipresnio saulės pliūpsnio minima ir Lietuva.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, duomenys balandžio 17-osios ir 18-osios, kai įvyko pats žybsnis. Tad pajusti spėja jau ir jaunas, ir vyresnis. Vilnietės – senjorės 94-erių mama Irena ir 71-erių dukra Eglė – eina pasivaikščioti. Sako atlaikyti magnetinės audros piką būnant namie, vienoje vietoje, sunku. Tiesa, sunkiau 70-ies sulaukusiai poniai Eglei.

REKLAMA

„Širdies plakimas, galvą skauda, silpnumas, jėgų nėra. Va, tokie dalykai. – Kiek tai tęsiasi? Sunku pasakyti, bet jau porą dienų tai tikrai“, – sako Eglė.

„Aš jau dėl metų jaučiu. Dėl metų kojos silpnos ir iš viso silpna jau aš esu, bet tai dėl metų“, – kalba Irena.

O greitosios pagalbos stoties medikai vos spėja raitotis rankoves ir sako įvairaus amžiaus žmonės, ne tik vyresni, pastarą parą tiesiog išguldyti į ligos patalą. Statistika rodo, kad iškvietimų siaučiant magnetinei audrai dvigubai daugiau nei įprastai.

„Praeitos paros suvestinėje yra daugiau kaip 500 kvietimų mūsų dispečerinėje. Ritmo sutrikimų šimtas ir daugiau. Ir porą insultų. – Kai įprastai būna? – Įprastai būna 50, 40, 60. Ir kaip tik ir gydymo įstaigose yra užimtos visos vietos, ir laviruojam visaip su gydymo įstaigomis, kur transportuoti ligonius“, – sako Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stoties atstovas Karolis Ročys.

REKLAMA
REKLAMA

Santaros klinikos patvirtina – ligonių pilna, tačiau sieti to su magnetine audra nenori. Ir ne tik lėtinėmis ligomis sergantys žmonės kenčia dėl magnetinės audros padarinių. Ne tik vadinamieji širdininkai šaukiasi pagalbos.

„Yra padaugėję ir psichikos sutrikimais sergančių ligonių. Tikrai daugiau vežam. Nerimas, suicidinės mintys. Padaugėjo, vat ir vakar dienos, ta įtariama žmogžudystė“, – teigia K. Ročys.

Visai gali būti, kad magnetinė audra paveikė ir daugiau šeimų. Šiauliuose ir policija ir medikai skubėjo į namus, kur senelis 6-metei anūkei dūrė peiliu į delną. Ją gindama mergaitės motina sužalojo smurtautoją. Abu suaugę uždaryti į areštinę. Klaipėdoje iš 24 aukšto iškrito paauglys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors tikslių tyrimų nėra, pasak kai kurių mokslininkų, tokiomis dienomis, kaip šiandien, pilnėja ne tik ligoninių palatos. Daugėja ir tų, kurie kelyje elgiasi ne taip dėmesingai, kaip būdavo įprastai. Daugėja ir tų, kurie priima ne visai logiškus vienokius ar kitokius sprendimus. Tad, pasak mokslininkų, tokiomis dienomis, kaip šiandien, vieni kitiems turėtume būti atlaidesni.

Taksistai sutinka – magnetinė audra veikia vairuotojus kelyje. Ingrida tai pastebi, kaip niekada.

„Pastoviai signalina reikia, nereikia. Va, stovi jaunas su ženklu klevo, važiuoja kažkas, pypypypyp“, – pasakoja vairuotoja Ingrida.

Vilniaus universiteto profesorė Gražina Tautvaišienė sako, kad per pastaruosius kelerius metus tokių audrų tik daugės, tad turime joms ruoštis – mažiau tokiomis dienomis būti saulėje, mažinti fizinį krūvį.

REKLAMA

„Apie magnetines audras girdime vis dažniau ir girdėsime dar dažniau, kadangi mūsų saulė šiuo metu kopia į savo magnetinio aktyvumo maksimumą, kuris numatomas 2025 metais“, – aiškina G. Tautvaišienė.

Ir tai reiškia, kad ant saulės paviršiaus formuosis vis daugiau dėmių, įvairių vainikų, skylių, ir kitokių darinių, iš kurių, kaip sako mokslininkė, gali pasipilti saulės medžiagos dalelių. Ir jeigu tai būna didesnis pliūpsnis, ir nukreiptas bei pasiekęs Žemę susilieja su atmosfera, magnetiniu lauku, tampa nestabilus.

2025-aisiais jau bus pasiektas saulės aktyvumo pikas ir toks ciklas trunka vienuolika metų. Ir tokia štai magnetinė audra kankina ir dieną, ir dvi, ir daugiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų