REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuva 2015-aisiais – puiki vieta gyventi pavojingame pasaulyje

Žinių radijas

Ovidijus Lukošius, „IQ“ vyriausiasis redaktorius

Sudėtingame šių laikų pasaulyje visuomet yra ramesnių užutėkių, kuriuos aplenkia politinės ir ekonominės negandos, gamtos stichijos ar neatsakingų žmogaus veiksmų sukeltos nelaimės. Nors nė viena valstybė negali nusipirkti tokio draudimo poliso, visai tikėtina, kad Lietuva 2015 metais liks puiki vieta gyventi.

Kaip prognozuoja IQ ir „The Economist“ metiniame leidinyje „Pasaulis 2015“, daugiausia nerimo paskleis įžūlios ir neprognozuojamos kaimynės Rusijos veiksmai. Apie Vladimiro Putino režimo keliamas grėsmes Baltijos šalims, karą Ukrainoje ir Vakarų sankcijas 2014 m. daugiausia kalbėta politikų susibūrimuose, konferencijų salėse ir, tikėtina, daugelio gyventojų namuose. Šios temos vyraus ir 2015-aisiais.

Vienas agresyvios Rusijos politikos padarinių – Lietuvoje pagaliau iš esmės susirūpinta krašto gynybos reikalais. Purkštauti prieš NATO tapo blogo tono ženklu, o dauguma politikų staiga ėmė kratytis seno įpročio gailėti lėšų kariuomenei finansuoti. 2015-aisiais krašto apsaugos biudžetas pastebimai ūgtels ir šios srities ekspertai bei žiniasklaida turės progų padiskutuoti, ar pinigai išleidžiami tinkamai.

REKLAMA
REKLAMA

Sausio 1-ąją į Lietuvą atkeliauja euras, tačiau jis bus pasitiktas ramiai, – euro zonoje iš visų jėgų kariaujant su gresiančia defliacija, jokio kainų šuolio mūsų šalyje baimintis neverta. Gyventojams teks lavinti įgūdžius skaičiuoti mintinai, nes daugelis tikrąją brangesnių pirkinių vertę suvoks tik litais. Kitų valstybių pavyzdžiai rodo, kad tokiam įpročiui atsikratyti prireikia nemažai laiko.

REKLAMA

Įdomiausias politinis įvykis Lietuvoje – pirmą kartą rengiami tiesioginiai merų rinkimai. Tai bent šiek tiek pagyvins miestų ir miestelių gyvenimą, kurių savivaldybių tarybose vyrauja pilkokos asmenybės, dažniausiai vienijamos ne idėjų, bet žemiškesnių interesų. Ši naujovė paprastai nykokiems savivaldybių rinkimams suteiks intrigos bent jau didžiuosiuose miestuose. Vilniuje atkaklią užkulisinę kovą galėjome stebėti iki jų likus visam pusmečiui. Bloga žinia, kad intrigos gali užtrukti, ypač jei meru taps ambicingas nepriklausomas politikas arba daugumos taryboje nesugebėsiančios užsitikrinti partijos atstovas. Didžiųjų politinių jėgų šulai nuo šių kovų stengsis laikytis kiek atokiau, tačiau tai nereiškia, kad jiems nerūpės. Priešingai – ir jiems, ir politologams savivaldybių rinkimų rezultatai taps gera medžiaga brėžiant 2016-ųjų rinkimų į Seimą projekcijas.

REKLAMA
REKLAMA

Europoje ir galingiausiose pasaulio valstybėse taip pat nedaug kas keisis – piliečiai kaip įprasta niurzgės prieš valdžią, o apmaudą išlieti prie balsadėžių turės progą vos kelių šalių, tarp jų Jungtinės Karalystės ir Ispanijos, rinkėjai. Kaip ir Lietuvoje, Briuselio koridoriuose ir pasitarimų salėse dažnai bus linksniuojama Rusijos prezidento V. Putino pavardė.

Bene didžiausią galvos skausmą Vakarų demokratijoms ir visų pirma JAV kels siaubinga padėtis Artimuosiuose Rytuose – po Arabų pavasario užgriuvo atšiauri žiema Islamo valstybės pavidalu. Irake ir Sirijoje siautėjantys teroristai kelia grėsmę visam regionui, nuo jų rankų žūsta tūkstančiai vietos gyventojų, aukomis tampa ir vakariečių, daugiausia žurnalistų ar pagalbos organizacijų atstovų. Nesiliaujant pranešimams apie neregėtą fundamentalistų žiaurumą, iš Vakarų vyriausybių bus tikimasi ryžtingesnių veiksmų, galbūt net intervencijos. Tai bus viena karščiausių temų 2015-aisiais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į naujus metus persikelia ir kova su 2014 m. Vakarų Afrikoje kilusia Ebolos epidemija. Kol kas ji užspausta gana nedideliame regione, o pavienius pranešimus apie ligos atvejus JAV ir Europoje lydėjo raminimai, kad turtingojo pasaulio šalyse virusas būtų suvaldytas. Tačiau skurdžiausiems pasaulio kraštams jis turės ilgalaikių padarinių. Net pasibaigus gedului dėl tūkstančių mirusių žmonių, Gvinėjos, Liberijos ir Siera Leonės ūkiai liks visiškai paralyžiuoti.

2015-ųjų išvakarėse iššūkių planetoje netrūksta, o Lietuvai prognozuojami dar vieni ramūs metai. Būdami laimingesnio ir turtingesnio pasaulio dalimi galėtume dažniau pagalvoti ir apie savo indėlį. Juo labiau kad gera pradžia padaryta 2014 m., kai šalis ir nemažai jos gyventojų asmeniškai ištiesė pagalbos ranką Ukrainai. Tęskime tai ir 2015-aisiais. Gerų metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų