REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje viešintis Kroatijos Prezidentas Ivas Josipovičius išsakė palaikymą Lietuvai siekiant nenuolatinės narės statuso Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryboje ir viliasi Lietuvos palaikymo Kroatijai siekiant narystės Europos Sąjungoje (ES). Lietuva norėtų užimti JT Saugumo Tarybos nenuolatinės narės statusą 2014–2015 metais. Šalių prezidentai taip pat aptarė branduolinės energetikos klausimus ir planavo ateities susitikimus.

REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų dvi šalys neturi neišspręstų klausimų. Turime bendrus interesus ES ir JT ir susitarėme dėl abiejų šalių palaikymo viena kitos ES ir JT, – kalbėjo I. Josipovičius per spaudos konferenciją Vilniuje. – Gavome patvirtinimą, kad mus parems kelyje. Mes taip pat aptarėme mūsų planus baigti derybų dėl narystės ES procesą šiais metais iki birželio.“

REKLAMA

Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė žadėjo dalintis patirtimi derantis su ES institucijomis.

„Mes pasidalinome ir esame pasirengę dalintis patirtimi ruošiantis ir derantis su ES institucijomis. Yra kelios programos, kaip padėti Balkanų šalims ir ypač Kroatijai derybose dėl narystės ES“, – teigė D. Grybauskaitė.

Kroatija savo ruožtu užtikrino paramą Lietuvai, kuri siekia nenuolatinės narės statuso Jungtinių tautų Saugumo Taryboje.

REKLAMA
REKLAMA

„Kalbėjome apie bendradarbiavimą Jungtinių Tautų organizacijoje, kurioje Lietuva norėtų, kad Lietuvos siekis tapti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos nare būtų palaikytas, ir Kroatija tokį interesą ir palaikymą mums garantavo“, – teigė D. Grybauskaitė.

Lietuva norėtų užimti JT Saugumo Tarybos nenuolatinės narės statusą 2014–2015 metais.

JT Saugumo Taryboje yra penkiolika narių, iš jų penkios – nuolatinės, tai yra Jungtinės Valstijos, Kinija, Rusija, Prancūzija ir Didžioji Britanija.

Kroatija dar turi neišspręstų problemų

Aktualia problema narystės siekiančiai Kroatijai yra kova su korupcija. Praėjusių metų duomenimis, pagal korupcijos suvokimo indeksą ši šalis užėmė 62 vietą iš 178. Palyginimui, Lietuva buvo 46-ta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kroatijos Prezidentas aiškino, kad yra imamasi priemonių situacijai taisyti.

„Kroatija kovoja su korupcija šalies viduje, taip pat reformuoja savo teismų sistemą, ir mes tikimės, kad prisijungsime prie Europos klubo kaip galima greičiau“, – teigė I. Josipovičius.

Lietuvos Prezidentė pažymėjo, kad nuo to, kaip šiai šaliai seksis susitvarkyti su korupcija, labai priklausys ir ekonominis bendradarbiavimas.

„Ta patirtis, kurią turėjome jau ir anksčiau su Kroatija verslo srityje, yra taisytina. Taigi džiaugiuosi, kad dabartinė Vyriausybė ir dabartinis Prezidentas labai daug dėmesio skiria kovai su korupcija šalyje, ir kad labai rimti žingsniai šioje srityje yra daromi. Tai turėtų pakelti pasitikėjimą tiek Lietuvos verslo, tiek ES derybų procese“, – teigė D. Grybauskaitė.

REKLAMA

Narystės Europos Sąjungoje siekiančiai šaliai sunkiai sekasi tvarkytis su ekonominėmis problemomis. 2011 metais numatomas Kroatijos biudžeto deficitas yra 6 proc. bendrojo vidaus produkto. Nedarbas pasiekė 20 proc., rašo savo tinklapyje „EUobserver“.

Paklausta, kokia yra Lietuvos išėjimo iš recesijos paslaptis, D. Grybauskaitė įvardino, kad tai yra ryžtinga ir nepopulistinė fiskalinė politika – buvo sumažintos algos viešajame sektoriuje, pensijos.

„Mes kitais metais atkursime pensijų lygį į buvusį, taip pat mažinsime ekonominio mažinimo procesus ir tikimės ekonominio augimo“, – pozityviai į ateitį žvelgė šalies vadovė.

REKLAMA

Lietuvą ir Kroatiją sieja atominių elektrinių klausimas

Lietuva derybų metu įsipareigojo uždaryti Ignalinos jėgainę ir tai padarė.

Po nelaimės Japonijos Fukušimos atominėje elektrinėje pasigirdo raginimų ir Kroatijai kelti narystės ES sąlygą – uždaryti Krsko atominę elektrinę. Tą daryti ragina kai kurie austrų politikai. Kroatijos Prezidentas sako, kad kol kas tokio oficialaus reikalavimo nėra ir tikina, kad amerikiečių pastatyta jėgainė yra saugi.

Lietuvos vadovė savo ruožtu taip pat aiškina, kad Krsko jėgainei, kaip ir kitoms ES, bus taikomi griežčiausi saugumo reikalavimai, dėl kurių jau susitarė Europos vadovai. Pavyzdžiui, jai turės būti atlikti saugumo testai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Saugumo testai bus privalomi ES šalims narėms, taigi ir šiai elektrinei turės būti atliktas testas, taip pat visi duomenys turės būti viešai publikuojami ir prienami. (...) Šiuo atveju ši elektrinė bus ir prižiūrima, ir informacija bus visiems prieinama. Taigi galvoti ir apie jos saugumą galime tikrai užtikrintai“, – teigė D. Grybauskaitė.

Krsko elektrinė stovi Slovėnijoje, tačiau ji lygiomis dalimis priklauso abiem šalims  – Slovėnijai ir Kroatijai.

Kitas vadovų susitikimas – „EuroBasket2011“ finale

Kroatijos Prezidentui I. Josipovičiui pareiškus, kad jis atvyks pasveikinti savo šalies rinktinės su pergale Europos krepšinio čempionate, mūsų šalies vadovė Dalia Grybauskaitė atsakė tuo pačiu.

REKLAMA

„Žinoma, aš dalyvausiu finale, kad pasveikinčiau kroatus su pergale“, – sakė I. Josipovičius Vilniuje.

Lietuvos Prezidentė šypsojosi turinti ne mažesnių lūkesčių.

„Tikiuosi mes galėsime pasakyti tą patį“, – atsakė D. Grybauskaitė.

Šiais metais Europos krepšinio čempionatas vyks Lietuvoje. Krepšinio aistros virs nuo rugpjūčio 31 iki rugsėjo 18 dienos.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų