REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasaulis, atrodo, po truputį atsikvepia ir žvelgia į gyvenimą po koronaviruso pandemijos. Paskutinė ryškesnė jo atmaina – omikron – privertė valstybes įvesti griežtesnius ribojimus, tačiau besibaigianti omikron banga gali reikšti atlaisvinimus. Ne išimtis ir Lietuva, Vyriausybėje diskutuojama, kada būtų galima panaikinti ribojimus.

Pasaulis, atrodo, po truputį atsikvepia ir žvelgia į gyvenimą po koronaviruso pandemijos. Paskutinė ryškesnė jo atmaina – omikron – privertė valstybes įvesti griežtesnius ribojimus, tačiau besibaigianti omikron banga gali reikšti atlaisvinimus. Ne išimtis ir Lietuva, Vyriausybėje diskutuojama, kada būtų galima panaikinti ribojimus.

REKLAMA

Premjerės patarėja pažymi, kad į normalų gyvenimą įžengsime tik tuo atveju, jei neatsiras nauja grėsminga viruso atmaina. Virusų tyrinėtojas teigia, kad nors artimiausiais mėnesiais baimintis neturėtume, omikron atsiradimo istorija ir evoliucija rodo, kad koronavirusas problemų mums gali sudaryti net ir artėjantiems dešimtmečiams.

Premjerės patarėja sveikatos klausimais Živilė Gudlevičienė teigė, kad jau artimiausiu metu Vyriausybė svarstys atlaisvinimus.

REKLAMA
REKLAMA

„Tikrai kalbame apie viską. Ir apie asmens apsaugos priemones, ir apie izoliacijos taisykles. <...> Jau ir Europoje tam tikros šalys kalba apie tai, kad kovo mėnuo jau galbūt būtų tas mėnuo, kai būtų galima naikinti visus ribojimus“, – naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ kalbėjo Ž. Gudlevičienė.

REKLAMA

Tačiau yra vienas „bet“.

„Tačiau tikrai noriu perspėti, kad tikrai labai priklausys nuo to, ar staiga neatsiras vėl kokia pavojinga atmaina ir vėl turėsime stebėti, kaip ji elgiasi visuomenėje“, – sakė premjerės patarėja.

Specialistų dėmesio naujos atmainos nepatraukė

Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) virusų tyrinėtojas Gytis Dudas teigė, kad apie omikron kalbėjome kaip apie rūpestį keliančią koronaviruso atmainą, kadangi apie ją daug nežinojome, o ji plito žaibiškai.

„Kaip matome dabar, didžiausia problema su omikron daugiausia yra darbuotojų atkritimas, o ne ženkliai padidėjęs mirtingumas, išskyrus tas šalis, kurios nebuvo taip gerai imunizuotos“, – pasakojo mokslininkas.

REKLAMA
REKLAMA

Iš dabar turimų duomenų, anot G. Dudo, nė viena nauja koronaviruso atmaina kol kas nėra patraukusi specialistų dėmesio dėl akivaizdžiai matomų pakitusių viruso savybių.

Omikron scenarijus gali pasikartoti

Ir nors šiuo metu naujosios atmainos kol kas didesnio pavojaus nekelia, virusų tyrinėtojas atskleidžia, kad ateitis nėra iki galo aiški dėl aplinkybių, dėl kurių atsirado ir daug nerimo sukėlusi omikron atmaina.

„Omikron atmainos, ką mes apie ją žinome, evoliucija, iki jos pasirodymo, ilgą laiką nebuvo stebėta. Jos artimiausi „giminaičiai“ buvo matyti maždaug 2020 metų viduryje, prieš visas vakcinas. Tai reiškia, kad yra labai tikėtina, kad visą tą periodą omikron pirmtakai praleido kažkokiam rezervuare.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai reiškia, kad tai galėtų būti imunosupresuoti asmenys, tai gali būti gyvūnai. Po to ilgo laikotarpio, cirkuliavime tame rezervuare, praėjusių metų gale omikron peršoko ir vis dar gebėjo infekuoti žmones, todėl ir paplito“, – aiškino G. Dudas.

„Atsitiko taip, kad mes pamatėme, kad į kažkokį rezervuarą pakliuvo Sars-CoV-2, jame praleido ilgą laiką, pasikeitė antigeniškai ir po to peršoko atgal ir sugebėjo toliau infekuoti žmones. Pats faktas, kad taip atsitiko vieną kartą, greičiausiai reiškia, kad taip gali atsitikti ir dar kartą“, – pridūrė.

Artimiausiais mėnesiais esame saugūs

G. Dudas prognozavo, kad per artimiausius mėnesius nereikėtų tikėtis naujos pavojingos koronaviruso atmainos dėl to, kad labai didelė visuomenės dalis bus persirgusi omikron.

REKLAMA

„Tai reiškia, kad bus įgijusi imunitetą ne vien spyglio baltymui, kaip dažnai būna su vakcinacija, bet taip turės imuninį atsaką į likusius viruso baltymus, kurie yra šiek tiek labiau konservuoti, jų virusas negali taip dažnai ir greitai keisti. Tokiu atveju, bent jau artėjančius mėnesius po omikron bangos visuomenės imunizacija mus turėtų apsaugoti vos ne nuo bet kokios koronaviruso atmainos“, – teigė virusų tyrinėtojas.

Naujos atmainos mus gali persekioti dešimtmečiais

Visgi omikron istorija rodo, kad koronavirusas gali mūsų nepaleisti net ir artimiausius dešimtmečius.

„Tačiau būtent dėl omikron atsiradimo istorijos, mes greičiausiai esame užtikrinę, kad į daugelį rūšių visoje planetoje ar į imunosupresuotus asmenis yra įsimetęs Sars-CoV-2, kuris per artimiausius dešimt ar dvidešimt metų garantuotai kels problemų.

REKLAMA

Tai greičiausiai nebus pandeminio lygio problemos, bet tai gali būti panašūs nepatogumai, su kuriais susidūrė visas pasaulis kaip pasirodžius omikron atmainai“, – konstatavo G. Dudas.

Tai tik dalis pokalbio su Živile Gudlevičiene ir Gyčiu Dudu laidoje „Dienos pjūvis“. Visą laida galite peržiūrėti vaizdo įraše, kur rasite teksto pradžioje.

Naujienų portalas tv3.lt kiek anksčiau rašė, kad nors apie atnaujintos COVID-19 vakcinos poreikį pradėta kalbėti dar pasirodžius delta atmainai, tą realybėje bandoma įgyvendinti jau omikron bangos metu. Visgi specialistai konstatuoja, kad tol, kol bus vykdomi tyrimai, pats omikronas jau gali būti praūžęs, tad ir skiepai gali nebebūti tokie reikalingi. Kita vertus, bent rizikos grupėms skiepytis tikrai prireiks ir ateityje, o tam praverstų net ir pirminė vakcina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų