REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaip įsivaizduojate idealias atostogas? Tinginiavimas po palme su egzotinių vaisių kokteiliu rankoje? O gal jus labiau vilioja dviejų savaičių žygis dviračiais po Europą? Kad ir kaip ten būtų, neretai svajonių atostogos tampa tikru košmaru, mat paaiškėja, kad po ta pačia palme bando tilpti dar 200 turistų, o nuo intensyvaus keliavimo dviračiu trečią parą ima skaudėti visus raumenis. Bet ar tikrai čia slypi problema? Gal planuodami atostogas turime perdėtų lūkesčių, kuriems neišsipildžius baudžiame save kartaus apmaudo ir blogų emocijų piliule.

REKLAMA
REKLAMA

Apie tai, kodėl taip nutinka, kad ilgai lauktos atostogos atneša ne džiaugsmą, o nusivylimą ir apmaudą, kalbamės su psichologu Andriumi Kaluginu.

REKLAMA

Kokie požymiai rodo, kad žmogui reikia atostogų?

Tokių požymių yra labai daug, ir kiekvienas gali atpažinti skirtingus, bet yra ir keletas universalių. Savo pacientams rekomenduoju pailsėti ir rimtai pagalvoti apie atostogas, kai šie užsukę į mano kabinetą sako, kad sutrikęs dėmesys, sunku dirbti su informacija, kyla keblumų priimant sprendimus. Taip pat pavargusiems žmonėms būdingas užmaršumas, išsiblaškymas. Vargina miego sutrikimai – sunku užmigti, o miegant nepailsima.

REKLAMA
REKLAMA

Pacientai, kuriems akivaizdžiai trūksta atostogų, skundžiasi, kad labai greitai pavargsta – žmogus ateina į darbą ir jau po poros valandų jaučiasi pavargęs. Taip pat rimti signalai – sumažėjęs bendras aktyvumas ir padidėjusi apatija bei asmenybei nebūdingų emocijų atsiradimas. Gali nutikti taip, kad pervargęs linksmas žmogus taps ramesnis, o aktyvus – agresyvesnis.

Kas nutinka, kad idealizuojamos ir laukiamos atostogos virsta košmaru?

Daug dalykų priklauso nuo požiūrio, bet atsakant į klausimą, kodėl išvykę atostogauti žmonės dažnai būna nepatenkinti poilsio kokybe, verta paminėti keletą priežasčių, kurios lemia, kad grįžę po atostogų jaučiamės daug labiau pavargę nei prieš išvykdami. Dažnai geram poilsiui koją pakiša pats atostogų organizavimas – žmonės aklai perka karštąsias keliones, bet nesusimąsto, kur iš tiesų vyksta. Būta ne vieno atvejo, kai rinkdamasis paskutinės minutės pasiūlymą žmogus sutaupo porą šimtų litų, bet nuvykęs pamato, kad komforto sąlygos jo netenkina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tarkime, žmogus įpratęs prie šilto vandens, o vietoje, kur jis atostogaus, bus tik šaltas. Kartais žmonės, kurių padidėjęs kraujospūdis, važiuoja atostogauti į kalnus, kopia į viršūnes, o tada ima suktis galva, padažnėja širdies rimtas. Būna ir taip, kad žmonės, negalintys toleruoti karščio, išsiruošia vidurvasarį į Afriką. Pasirinkus tokias keliones kažin, ar poilsis bus geras.

Planuojanti atostogas svarbu ir psichologinis komfortas – pavyzdžiui, žmogus planavo ramiai ilsėtis paplūdimyje, o nuvyko atostogauti su aktyvia kompanija, kuri tempė jį į visas ekskursijas.

REKLAMA

Egzistuoja ir dar vienas labai svarbus veiksnys, kurio negalima pamiršti planuojant atostogas. Tai laiko kaita. Jei kelionės metu kertamos daugiau nei keturios laiko juostos, reikia numatyti vieną ar dvi dienas laiko adaptaciniam periodui – jei iš karto pulsite labai aktyviai atostogauti, neišvengsite suprastėjusios savijautos dėl laiko pasikeitimo.

Ar galima gerai pailsėti ir savo namuose, ar būtina pakeisti aplinką?

Pailsėti namuose tikrai galima, bet ne visada, juo labiau kad namie ilsimės savaitgaliais. Jei žmogaus nekamuoja chroniškas nuovargis, šių dviejų dienų poilsiui turėtų pakakti.

REKLAMA

Daug diskutuojama, ar sutuoktiniai turėtų atostogauti kartu, ar atskirai? Kokie atostogų atskirai privalumai?

Kiekvienas atvejis individualus, daug kas priklauso nuo šeimos požiūrio į atostogas, lūkesčius. Esama keleto priežasčių, kodėl kartais ilsėtis atskirai yra naudinga. Ilsėti atskirai patartina, jei sutuoktinių temperamentas labai skirtingas, taip pat jei skiriasi poreikiai – vienas norės ramiai pagulėti paplūdimyje, o kitam norėsis bėgti lėkti, žiūrėti.

Sutuoktiniai taip pat gali atostogauti atskirai, jei nesutampa atostogų grafikai. Jei vyras jaučiasi labai pavargęs ir labai nori poilsio, jaučiamas psichinis ir fizinis išsekimas, nereiktų versti žmogaus laukti, kol atostogų kartu galės išeiti ir žmona.Šiuo atveju reikia gerbti kito žmogaus poreikius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Būna atvejų, kai žmonėms tiesiog norisi kurį laiką pabūti atskirai – negadinant santykių, bet tiesiog pailsėti nuo bendros buities. Tai sveikas ir sveikintinas dalykas.

Neatsiejama atostogų tema yra kurortiniai romanai. Jie padeda atitrūkti nuo kasdienybės ar kaip tik atvirkščiai – sujaukia gyvenimą?

Neištikimybė yra negerai. Tačiau svarbu išsiaiškinti, kaip žmogus vertina poilsį. Jeigu nusiteikęs romantiniams nuotykiams, atostogų romanas praturtins, paįvairins ir papildys poilsį, ir jei turėti romaną per atostogas yra taip svarbu, kad einama į kompromisą su savo sąžine, tuomet viskas gerai. Jei žmogus morališkai yra pasiruošęs peržengti įsipareigojimo nubrėžtą ribą, tai neturėtų sužadinti kokių nors neigiamų emocijų.

REKLAMA

Dažnai žmonės planuodami atostogas nori tuo metu nuveikti labai daug darbų – sugalvojama imtis būsto remonto ir pan. Ar per tokias atostogas įmanomas poilsis?

Toks poilsis tikrai įmanomas. Iš tiesų geriausias poilsis yra veiklos kaita. Jei žmogus dirba sėdimą darbą biure, nuolat priverstas skaičiuoti, pildyti krūvas dokumentų, tvoros dažymas ar remontas jam tikra bus poilsis ir suteiks malonumo. Jei žmogus gyvena aktyvų profesinį gyvenimą, turi daugybę veiklų, tuomet jam būtų labai pravartu bent atostogų metu pakeisti rimtą ir ramiai nuo visko atsipūsti su knyga rankose.

REKLAMA

Tai geras laikas aplankyti draugus, pažįstamus, gimines, perskaityti knygas, kurios iki to laiko buvo įtraukiamos į būsimų skaitinių sąrašą. Jei atostogoms nėra pinigų, visai nereikia dėl to krimstis, yra tikrai gražių lankytinų vietų ir Lietuvoje, juk prie ežero ar upės palapinėje praleistos dienos tikrai nekainuos labai daug.

Ar atostogos netampa tam tikru lakmuso popierėliu, kuris leidžia į save pažvelgti iš šono ir įsivertinti realią situaciją:  jei nėra pinigų atostogoms lietuviškame pajūryje, tai naivu tikėtis, kad jų pakaks kelionei į Kanarų salas?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš tiesų atostogos gali būti savotišku auditu. Tai puiki proga paklausti, ką gyvenime veikiu, ar tikrai dirbu tokį darbą, kurį noriu dirbti. Tai gali būti tam tikras realybės pliūpssnis, bet vertinti šiuo momentu viso gyvenimo kokybės tikrai nereikėtų. Logiška būtų šiuo laikotarpiu įsivertinti metų darbus, kad štai atėjo vasara, o visų metų darbo rezultato nepakanka bent elementariam poilsiui.

Šiuolaikiniai žmonės neretai būna prisiėmę daug paskolų, jos suryja nemažą dalį pajamų, bet savo poilsį planuoti turime adekvačiai – turėdamas gausybę finansinių įsipareigojimų racionalus žmogus neplanuos prabangių atostogų. Galima labai ramiai pasakyti sau, kad štai turėdamas vienokių ar kitokių finansinių įsipareigojimų pasėdėsiu su meškere prie ežero. Svarbiausia šios situacijos nedramatizuoti ir nepulti savęs kuo nors kaltinti. Svarbiausia, kad ketinimai atitiktų mūsų galimybes – tuomet išvengsite nemalonių emocijų, kad renkatės nebrangią kelionę vietoj prabangaus kruizo, bet tai atitinka jūsų situaciją. Kai žinoma, kad konkreti pinigų suma bus pats tas nebrangiai kelionei ir kad ten tikrai nebus penkių žvaigždučių viešbučio, bent pats poilsis piniginei nebus skausmingas.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų