REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau ketvirtas mėnuo, kai Druskininkuose stovinčios ,,Belorus” sanatorijos darbuotojai negauna pajamų. Nuo to laiko, kai bankas, kaip sankciją Baltarusios režimui, įšaaldė sąskaitas. Žmonės teigia neturintys pinigų pragyvenimui ir laukia pagalbos iš Lietuvos Vyriausybės. Užsienio reikalų ministras neatmeta, kad Lukašenkos valdžia kiršina žmones. Esą algos sanatorijos darbuotojams gali būti mokamos.

Jau ketvirtas mėnuo, kai Druskininkuose stovinčios ,,Belorus” sanatorijos darbuotojai negauna pajamų. Nuo to laiko, kai bankas, kaip sankciją Baltarusios režimui, įšaaldė sąskaitas. Žmonės teigia neturintys pinigų pragyvenimui ir laukia pagalbos iš Lietuvos Vyriausybės. Užsienio reikalų ministras neatmeta, kad Lukašenkos valdžia kiršina žmones. Esą algos sanatorijos darbuotojams gali būti mokamos.

REKLAMA

Druskininkietė Svetlana su vyru jau ketvirtas mėnuo sėdi namuose. Moteris ,,Belorus” sanatorijoje dirbo bendrosios praktikos slaugytoja, sutuoktinis irgi ten dirbo. Gruodžio viduryje įstaiga užsidarė dėl karantino. Ir didžiuliai pastatai penkių hektarų plote tušti stovi iki šiol.

„Paskutinė mano darbo diena buvo gruodžio 17 diena. Prasidėjo karantinas ir mes sėdime namuose“, – sako druskininkietė Svetlana.

REKLAMA
REKLAMA

Baltarusios prezidento kanceliarijai priklausanti sanatorija jokios veiklos iki šiol nevykdo dėl Europos Sąjungos pritaikytos sankcijos Lukašenkos režimui. Kaip papildomas paketas, pernai gruodžio viduryje buvo įšaldytos įstaigos sąskaitos. Įmonė negali laisvai disponuoti lėšomis.

REKLAMA

„Sankcijos tiesiogiai sanatorijai nebuvo įvestos, bet kaip antrinė sankcija, dėl to, kad tai yra įstaiga, kuri tiesiogiai susijusi su Baltarusijos administracijos aparatu, sankcijos buvo pritaikytos ir šiai sanatorijai“, – pasakoja Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

„Belorus“ sanatorijoje dirbo beveik 400 darbuotojų. Didžioji dauguma – 350 – lietuviai. Čia daugiausia buvo gydomi vaikai iš Baltarusios. Sanatorijos darbuotojai sako, kad dėl politinių reikalų papuolę į nepavydėtiną situaciją. Jurgita viena augina tris vaikus. Mažiausiam – trys metukai. Paskutinį kartą moteris iš darbovietės pajamų gavo sausio mėnesį. Tai buvo prastovos pinigai už gruodį.

REKLAMA
REKLAMA

„Aš auginu tris vaikus, Gyvenu tik iš vaiko pinigėlių. Pas tėvus dabar gyvenu ir tėveliai padeda . Pensininkai būdami“, – teigia druskininkietė Jurgita.

Žmonės sako, kad labiausiai kankina nerimas dėl ateities. Vieni dabar, kaip jau matyta Svetlana, gyvena iš santaupų, kitus remia artimieji. Druskininkiečiai mano, kad tai kas vyksta – nesusipratimas. Esą dėl sankcijų Baltarusiai kenčia jie – niekuo dėti sanatorijos darbuotojai.

„Atsitiko tokia neteisybė mūsų atžvilgiu ir nebegalime grįžti į darbą. Aš turiu du vaikus – pradinuką ir penktokę. Dabar vyras išlaiko. Ačiū Dievui, kad jis dar dirba“, – kalbėjo druskininkietė Lina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sanatorijos darbuotojų profsąjungos pirmininkas sako, kad praeitų metų pabaigoje įstaiga buvo įtraukta į nuo Covid-19 nukentėjusių įmonių sąrašą. Tokioms priklauso kompensacijos, prastovoms mokėti. Tačiau metų pradžioje iš šio sąrašo Baltarusios prezidento kanceliarijai priklausanti sanatorija buvo išbraukta. Remti įstaigą nori Lukašenkos Vyriausybė. Bet, esą, lėšų pervedimą Lietuvos Užsienio reikalų ministerija stabdo.

„Šiandien gautas leidimas iš Užsienio reikalų ministerijos, kad sanatorija išmokėtų pinigus, bet sanatorija neturi tiek lėšų sąskaitoje. Sanatorija prašė, kad būtų galima gauti pinigų iš Baltarusijos, iš steigėjo, bet atsakymo iš URM nėra“, – sako Profsąjungos pirmininkas Vladislav Šaruckij.

REKLAMA

Užsienio reikalų ministras sako neturintis žinių, kad Lietuva vienaip ar kitaip trukdytų išmokėti algas „Belorus“ darbuotojams. Priešingai, esą bandoma padėti, kad žmonės gautų nors kokias pajamas. Ministras aiškina, kad algas žmonėms sumokėti sanatorija galėjo. 

„Aš buvau apstulbęs, kai sužinojau, kad tais atlaisvinimais nebuvo pasinaudota. Kitaip tariant, turint galimybę išmokėti žmonėms pinigus – sanatorija to nepadarytų. Akivaizdu, kad režimas kurena tokią neapykantos židinėlį Lietuvoje“, – pasakoja G. Landsbergis.

Dar metų pradžioje visiems ,,Belorus” sanatorijos darbuotojams buvo pasiūlyta išeiti iš darbo ir registruotis Užimtumo tarnyboje. Žmonės sako, kad ir savarankiškai ieškosi kito darbo.

REKLAMA

„Aš dabar ieškau. Pažiūrėsime kaip bus. Bet labai gaila, kad yra karantinas. Vistiek nedirba daug įstaigų Druskininkuose. Nedirba daug sanatorijų, todėl ta paieška yra sudėtinga“, – teigia Svetlana.

Prieš Velykas, Druskininkų savivaldybė, ,,Belorus” sanatorijos darbuotojams skyrė vienkartines paramas – kiekvienam po 128 eurus. Tik tiek, sako, kol kas ir gali padėti. Kurorte situacija dėl karantino labai sudėtinga. Nedarbas pasiekė 20 procentų. Prieš karantiną nedarbas Druskininkuose nesiekė 8 procentų.

„Kurorto situacija turbūt yra viena sunkiausių per paskutinį dešimtmetį. Bedarbystė padvigubėjusi. Labai esame priklausomi nuo verslo, kuris surištas su turizmu. Turizmas dėl apribojimų yra visiškai sustojęs. Situaciją pagilina ir Baltarusijos sanatorija“, – kalbėjo Druskininkų vicemeras Linas Urmanavičius.

Vyriausybė „Belorus“ darbuotojams, išėjusiems iš darbo, siūlo išeitines kompensacijas. Iš 350 sanatorijoje dirbančių Lietuvos piliečių, nuo sausio iki dabar pasiūlymu pasinaudojo 5.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų