REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje įsigalioja daug metų rengtas draudimas rūkyti daugiabučių balkonuose. Nepatenkinti rūkančiais kaimynais gyventojai jau gali rašyti skundus savo savivaldybei, kad ši uždraustų rūkyti jų namo balkonuose. Draudimo pažeidėjams grės piniginės baudos. O policijos pareigūnai viliasi, kad rūkaliai bus supratingi, patys paisys draudimų ir policijai jų gaudyti neprireiks, mat dabar policija turi daug darbo dėl karantino kontrolės.

Lietuvoje įsigalioja daug metų rengtas draudimas rūkyti daugiabučių balkonuose. Nepatenkinti rūkančiais kaimynais gyventojai jau gali rašyti skundus savo savivaldybei, kad ši uždraustų rūkyti jų namo balkonuose. Draudimo pažeidėjams grės piniginės baudos. O policijos pareigūnai viliasi, kad rūkaliai bus supratingi, patys paisys draudimų ir policijai jų gaudyti neprireiks, mat dabar policija turi daug darbo dėl karantino kontrolės.

REKLAMA

Daugiabučio gyventojas Petras ramiai sau traukia dūmą balkone. Jam nė motais, kad jo įprotis trukdo kaimynams. Jam rūkant kaimynai skundžiasi negalį atsidaryti langų, o jei atsidaro, tai priversti kvėpuoti tabako dūmais: „Mes esam nerūkantys, šeimoj ir vyras nerūko. Mums netinka kvapas iš apačios einantis. Kvapas eina, kada sėdi namuose, dabar ypač, ir kvėpuoji tais dūmais.“

Petras į tokius priekaištus numoja ranka: „Aš daugiausia per dieną 2 cigaretes surūkau.“

Nuo šiol daugiabučių gyventojų teisę į tabako dūmais neužterštą orą gins įstatymas. Praėjusios kadencijos Seimo sprendimu, pakaks vieno gyventojo rašytinio pareiškimo, ir viso daugiabučio balkonuose, lodžijose ir terasose rūkyti bus draudžiama. Gyventojų nuomonės dėl naujojo įstatymo įvairios. Vieni naujuoju draudimu džiaugiasi, kiti  piktinasi, o treti spėja, kad jis neveiks:

REKLAMA
REKLAMA

„Mest rūkyt turi."

„Kvapas nekoks.“

„Stotyse speciali rūkymo vieta padaryta. Į ją nuėjai ir parūkei.“

„Pas mus kaimynas rūko tualete. Mes jaučiam kvapą. Geriau tegu balkone rūko.“

„Kur tam žmogui parūkyti, jei jis nori. Jei taip įpratęs, neįsivaizduoju. Aš prieš.“

„Žmonės vis tiek rūkys. Išeis į lauką, tas pats bus. Balkone ar lauke, tas pats.“

Kad daugiabutis taptų nerūkymo zona, bent vienas daugiabutyje deklaravęs savo gyvenamąją vietą gyventojas turės raštu arba elektroniniu laišku savivaldybei pateikti pareiškimą. Tuomet neatskleisdama pareiškėjo tapatybės savivaldybė apie tokį namą turės informuoti policiją ir daugiabučio administratorių. Kad namo gyventojai ir svečiai žinotų, jog čia balkonuose rūkyti draudžiama, prie įėjimo durų turės būti sukabinti štai tokie draudžiamieji ženklai.

REKLAMA

„Tikimės, kad žmonės be jokių skundų, žinodami, kad jų kaimynai gali ginti savo teisę į sveiką aplinką, tiesiog elgsis atsakingai ir neberūkys balkonuose, išeis į lauką, toliau, būtų gerai, kad pasitrauktų nuo langų“, – sako Seimo narys Aurelijus Veryga.

Jei kaimynai į draudimą numos ranka ir toliau rūkys, nepatenkinti gyventojai jau galės skųstis policijai, o prie skundo pridėti nuotraukas ar vaizdo įrašus su užfiksuotu pažeidimu. Pažeidėją policija pirmąkart perspės žodžiu, o vėliau jau išrašinės baudas, pradžioje 20 eurų, o pakartotinai ir po 50 eurų.

REKLAMA
REKLAMA

Dalis Seimo narių tvirtina, kad būtina ginti nerūkančiųjų teises kvėpuoti švaresniu oru ir remia naująjį draudimą. Tačiau daug jų abejoja, ar draudimas suveiks.

„Buvo priimtas kažkada draudimas rūkyti laiptinėse, kavinėse. Buvo keliama panika, bet pradėjus veikti įstatymui, pačios bendruomenės susitvarkė su žmonėmis, kurie rūkydavo laiptinėse“, – pasakoja Seimo narys Antanas Matulas.

„Jis supriešins name gyvenančius žmones, įvedama vieno asmens diktatūra, jis gali priimti sprendimą už visus gyventojus. Tarimosi kultūra keičiama į skundimo, blogai“, – teigia Seimo narys Eugenijus Gentvilas.

„Tokį įstatymą priskirčiau prie praėjusios kadencijos nebūtinų, neapgalvotų įstatymų, kai pasakoma A, kad neturi žmonės rūkyti balkonuose, bet nėra pagalvojama, kas užtikrins, kaip vyks, ar pasiūlymas logiškas“, – kalbėjo Seimo narys Vytautas Mitalas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu Seimo pirmininkė, nors ir naujuoju draudimu nesižavi, žada stebėti, kaip jis veiks.

„Esu ne kartą pasisakiusi prieš draudimą rūkyti balkonuose. Įgyvendinti draudimą, sukontroliuoti bus sudėtinga. Bet šiuo metu šis klausimas nėra Seimo darbotvarkėje“, – sako Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Savivaldybių administracijos ir policija jau rengiasi tramdyti kaimynų nemalonę užsitraukius rūkorius, tačiau viliasi, kad šie bus sąmoningi, paisys draudžiamųjų ženklų ir pareigūnų įsikišimo neprireiks. O kaip reikės įgyvendinti naują įstatymą, daugiabučių administratoriai dar svarsto.

„Matome daugiau popierinės deklaracijos nei realų įgyvendinimą. Klausimų daugiau nei atsakymų“, – pasakoja daugiabučių administratorių atstovė Daiva Matonienė.

REKLAMA

„Kuris kreipiasi, kad nepatinka kaimynų rūkymas, sakys atvažiuokit. Bet rūkymas nevyksta valandą, užfiksuoti pažeidimą bus sudėtinga. Gal kaimynai vieni kitus seks, filmuos name. Komplikuota situacija. Savivalda skirs dėmesio, bet ne tai ne prioritetinis darbas šiuo laikotarpiu“, – teigia savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius.

„Naujas iššūkis, galvos skausmas. Bet tvarka taip sudėliota, kad policijos pareigūnas, įstaiga nebus pirmoje vietoje sprendžiant šią problemą. Tai geria, o kiek reikės įsitraukti mums, organizuosime darbą taip, kad funkciją užtikrintume“, – kalbėjo Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.

REKLAMA

Visgi aiškėja, kad draudimas rūkyti galios tik atvirose daugiabučio erdvėse. O štai uždrausti rūkyti pro pravertas duris ar langą, tai yra iš asmeninės nuosavybės erdvės net ir Seimo nariai neturi galių.

„Manau, kad pandemijos ir žiemos metu prašymų nebus daug. Atėjus pavasariui bus kaip tik aktualu. Daugiau žmonių norės atidaryti langus, gal tada atsiras vienas kitas atvejis, kai reikės algoritmo ir jis padės žmonėms kvėpuoti“, – sako seimo narys, valstietis Tomas Tomilinas.

Jei draudimą rūkyti balkone pažeis nuomininkas, tačiau jo tapatybės buto savininkas nenurodys, bauda grės pačiam buto savininkui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų