REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Sąjunga skelbia naujas sankcijas Rusijai, tačiau neužsuka svarbiausio Rusijos pajamų kranelio – milijardų už naftą ir dujas. V. Zelenskis dėl to griežtas – pareiškė, esą kai kuriems bendrijos lyderiams pinigai yra svarbiau už jo šalyje Rusijos vykdomus karo nusikaltimus.

Europos Sąjunga skelbia naujas sankcijas Rusijai, tačiau neužsuka svarbiausio Rusijos pajamų kranelio – milijardų už naftą ir dujas. V. Zelenskis dėl to griežtas – pareiškė, esą kai kuriems bendrijos lyderiams pinigai yra svarbiau už jo šalyje Rusijos vykdomus karo nusikaltimus.

REKLAMA

Černihivo regione tūkstančiai žmonių randa savo namus sugriautus arba sudegintus po to, kai ukrainiečių žemę savo karo batais mindė Rusijos okupantai ir terorizavo beginklius žmones.

„Nukreipė į mus automatus ir pasakė: „Visi po vieną eikite iš namų.“ Buvome septyniese. Mes visi išėjome, išsirikiavome. Atėmė mūsų dokumentus, telefonus“, – pasakojo Černihivo gyventoja Irina.

Borodyankoje gatvėse, tarp namų griuvėsių randami rusų okupantų nužudytų civilių kūnai, tačiau neaišku kiek užverstų nuolaužomis, dar rasti nepavyksta. 

REKLAMA
REKLAMA

„Kažkoks siaubas. „Rusų taika“. Tai vadinasi „rusų taika“. „Kacapus“ smirdančius smaugsime! Ateisime iki Maskvos, Maskvą sudeginsime! 

REKLAMA

O tą išgamą Putiną… Mes jam gerklę perpjausim!“, – matydamas skaudžius vaizdus paniekos ir pykčio neslėpė Borodyankos gyventojas Jaroslavas.

Karo nusikaltimų liudininkais tapę ukrainiečiai svajoja apie atpildą Putinui, o V. Zelenskis pliekia Rusijai net ir po žudynių Bučoje pataikaujančius Europos politikus ir verslus.

„Vis dar turime įtikinėti kai kurias Europos įmones pasitraukti iš Rusijos rinkos. Kai kuriose šalyse vis dar turime įtikinėti Vakarų politikus, kad reikia nutraukti bet kokius ryšius tarp Rusijos bankų ir pasaulinės finansų sistemos. 

REKLAMA
REKLAMA

Deja, mes vis dar turime įtikinėti Europą, kad Rusijos nafta neturėtų teikti Rusijos karo mašinai dosnaus pinigų srauto“, – sakė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Naujos sankcijos iki savaitės pabaigos

Naujos sankcijos, kurias tarpusavyje derina Vašingtonas, Briuselis ir Didžiojo Septyneto šalys, įsigalioti turėtų iki savaitės pabaigos. 

Baltieji rūmai, pažadėję papildomą 100 milijonų dolerių karinę paramą Ukrainai, skelbė, kad draus naujas investicijas Rusijoje, taikysis į Rusijos bankų sektorių ir smogs platesniam V. Putino aplinkos ratui, tikėtina, ir dviem jo dukterims.

„Sankcijos bus nukreiptos prieš Rusijos vyriausybės pareigūnus, jų šeimų narius, rusams priklausančias finansų institucijas, valstybines įmones. Tai dalis mūsų pastangų atsakomybėn patraukti Rusijos pareigūnus“, – teigė Baltųjų rūmų atstovė Jen Psaki.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Smūgis iš Europos Sąjungos

Po Bučos žudynių, kaip sako, galingą smūgį, Rusijai suduoti pasiryžusi ir Europos Sąjunga. Bus uždaromi Bendrijos uostai Rusijos ir jos valdomiems laivams, o keliai ir geležinkeliai – Rusijos transportui. 

Visgi išlieka kelios išimtys: Rusija laivais galės gabenti kai kurias žaliavas, žemės ūkio produkciją ir humanitarinę pagalbą, o sausumos keliais – pašto siuntas ir medikamentus. Be to, išlieka ir Kaliningrado tranzitas. 

Finansinės sankcijos bus taikomos dar keturiems Rusijos bankams, įskaitant ir antrą didžiausią Rusijos banką VTB. Bus draudžiamas įvairių mechanizmų, elektronikos priemonių, transporto sektoriuje naudojamų technologijų eksportas.

REKLAMA

„Mes visi matėme sukrečiančius Bučos vaizdus. Tai, gerbiamieji, vyksta, kai V. Putino kariai okupuoja Ukrainos teritoriją. Jie tai vadina išsivadavimu. Ne. Mes tai vadiname karo nusikaltimais“, – kalbėjo Europos Komisijos pirmininkė Ursula Von Der Leyen.

Bendrija taip pat sutarė uždrausti cemento, trąšų, stiklo, gumos gaminių, jūros gėrybių ir alkoholinių gėrimų importą iš Rusijos. 

Didžiausiu pasiekimu laiko draudimą importuoti rusiškas anglis. Tai agresorei kainuos 9,5 milijardo eurų per metus, tačiau Bendrija įvesti sankcijų Rusijos naftos ir dujų sektoriui visgi nesiryžta – tarsi pasilieka erdvės Rusiją dar labiau spausti ateityje.

REKLAMA

„Tai nebus mūsų paskutinės sankcijos“, – teigė Ursula Von Der Leyen.

„Ir, manau, sankcijos naftai ir dujoms turės būti įvestos anksčiau ar vėliau“, – aiškino Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles‘is Michel‘as.

Už energiją jau sumokėjo 35 milijardus eurų

Tačiau Europos diplomatijos vadovas sako, kad energetinę priklausomybę reikia mažinti dar labiau ir pateikė skaičius.  Anot J. Borrellio, Bendrija Rusijai kasdien sumoka maždaug po milijardą eurų už energiją. Nuo invazijos į Ukrainą pradžios jau iš viso apie 35 milijardus eurų.

„Palyginkite tai su vienu milijardu eurų, kuriuos davėme Ukrainai ginklų pavidalu. Šis milžiniškas skirtumas įrodo, kaip svarbu mažinti energetinę priklausomybę nuo Rusijos. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiandien mes uždraudėme anglis, bet tai tik maža dalis bendroje sąskaitoje“, – sakė ES diplomatijos vadovas Josep‘as Borell‘is.

Naujomis sankcijomis nepatenkintas ir V. Zelenskis. Jis sako, kad kai kuriems Europos lyderiams net žudynės Bučoje netapo lūžio tašku. Jie ir toliau lenkiasi Rusijai, juos ir toliau labiau neramina finansiniai nuostoliai, o ne karo nusikaltimai Ukrainoje.

„Visi žino, ką daryti. Vienintelė kliūtis yra principinės kai kurių lyderių pozicijos trūkumas. Politikos lyderių, verslo lyderių. Tų, kurie vis dar mano, kad karas ir karo nusikaltimai nėra tokie siaubingi kaip finansiniai nuostoliai“, – kalbėjo Ukrainos prezidentas.

REKLAMA

Tiesa, bent vienos šalies V. Zelenskis tuo kaltinti negali. Čekija tapo pirmąja NATO šalimi, perduodančia Ukrainai to, ko ji prašo. Iš Čekijos į Ukrainą keliauja penki sovietiniai tankai ir penkios pėstininkų kovos mašinos. Parama simbolinė, tačiau gyvybiškai svarbi.

Visą reportažą žiūrėkite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų