REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jei Barackas Obama laimės JAV prezidento rinkimus, tai, būdamas 47 metų amžiaus, jis taps vienu iš jauniausių amerikiečių, įžengusių į Baltuosius rūmus. Tačiau pasaulyje yra gausybė už B. Obama jaunesnių politinių lyderių. Žurnalas „Foreign Policy“ kviečia su jais susipažinti.

REKLAMA
REKLAMA

Jigme Khesaras Namgyelis Wangchukas

Butano karalius

Gimimo data: 1980 metų vasario 21 diena

Valdžioje yra nuo 2006 metų gruodžio 14 dienos.

Į valdžią atėjo, kai jo tėvas perleido jam karaliaus postą.

Siekdamas paversti šią Šveicarijos dydžio Himalajų karalystę demokratine valstybe, jo tėvas – buvęs karalius – pasitraukė iš sosto 2006 metų gruodį ir perdavė karūną princui Jigmei, kuris Oksfordo universitete turi įgijęs politikos mokslų magistro laipsnį. Butanas demokratine šalimi tapo šių metų kovą, kai šalies piliečiai pirmą kartą keliavo prie balsadėžių, kad išrinktų 47 vietas turinčia Nacionalinę Asamblėją. Jigme išliks šalies karaliumi, tačiau teigia ir toliau tęsiantis Butano demokratizaciją.

REKLAMA

Roosveltas Skerritas

Dominikos ministras pirmininkas

Gimimo data: 1972 metų birželio 8 diena

Valdžioje yra nuo 2004 metų sausio 8 dienos.

Į valdžią atėjo, kai reikiamu metu mirė reikiamas žmogus.

Po to, kai įgavo anglų kalbos bei psichologijos diplomus Misisipės bei Naujojo Meksiko universitetuose, R. Skerritas tapo Dominiko bendruomenės koledžo dėstytoju. 2000 metais išrinktas į Dominikos parlamentą, jis netrukus tapo šios vargingos Karibų valstybės švietimo ministru. Kai nuo širdies smūgio mirė tuometinis premjeras Pierre‘as Charlesas, „Darbo partija“ jį išrinko naujuoju Vyriausybės vadovu. Nieko nedvejodamas R. Skerritas atšaukė oficialų Taivanio pripažinimą ir užmezgė glaudžius ryšius su Kinija. Kinijos Vyriausybė pasiūlė 122 mln. dolerių siekiančią pagalbą, o tai reiškia, kad kiekvienam Dominikos gyventojui tektų maždaug po 1,7 tūkst. dolerių.

REKLAMA
REKLAMA

Josephas Kabila

Kongo Demokratinės Respublikos prezidentas

Gimimo data: 1971 metų birželio 4 diena

Valdžioje yra nuo 2001 metų sausio 26 dienos.

Į valdžią atėjo, kai buvo nužudytas jo tėvas.

Buvusį prezidentą Laurentą Kabilą 2001 metais nužudė jo asmens sargybiniai ir jaunesnysis Kabila tapo tėvo įpėdiniu. Buvęs partizanas, kuris buvo apmokytas Kinijoje ir kone dešimtmetį praleido kovodamas prieš diktatorių Mobutu Sese Seko (nuverstas 1997 metais), pateko į šalies istoriją, kai 2006 metais laimėjo prezidento rinkimu ir tapo pirmuoju demokratiškai išrinktu valstybės vadovu nuo pat nepriklausomybės paskelbimo 1960 metais. Rinkimai suteikė šaliai santykinio stabilumo, kurio itin trūko per dešimtmečius vykusį karą.



Nikola Gruevskis

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Makedonijos ministras pirmininkas

Gimimo data: 1970 metų rugpjūčio 31 diena

Valdžioje yra nuo 2006 metų rugpjūčio 27 dienos.

Į valdžią pateko, kai jo partija laimėjo parlamento rinkimus.

N. Gruevskis yra buvęs boksininkas mėgėjas, 1996 metais įgijo magistro laipsnį ekonomikos srityje. Jis 1998 metais įkūrė Makedonijos maklerių asociaciją, nuo 1998 iki 1999 metų dirbo prekybos ministru, o nuo 1999 iki 2002 metų vadovavo Finansų ministerijai. 2002 metais jis tapo parlamento nariu ir nuo 2003 metų vadovavo centro-dešinių VMRO-DPMNE partijai. Kai ši partija laimėjo 2006 metų parlamento rinkimu, N. Grueveskiui buvo pavesta suformuoti vyriausybę. N. Gruevskio partija laimėjo birželį vykusius rinkimus, kuriuos gaubė smurtas etninių albanų dominuojamuose regionuose.

REKLAMA

Marcusas Stephenas

Nauru prezidentas

Gimimo data: 1969 metų spalio 1 diena

Valdžioje yra nuo 2007 metų gruodžio 19 dienos.

Valdžioje atsidūrė po to, kai jo pirmtakas buvo nuverstas po balsavimo dėl nepasitikėjimo.

M. Stephenas yra fiziškai stiprus. Jis kaip svorių kilnotojas dalyvavo 1992, 1996 ir 2000 metų olimpinėse žaidynėse, o Sandraugos šalių žaidynėse nuo 1990 iki 2002 metų iškovojo 12 medalių. Per 1999 metų Pasaulio čempionatą jis svorio kategorijoje iki 62 kilogramų iškėlė 172,5 kilogramų štangą. Ramiojo vandenyno saloje, kurioje gyvena 14 tūkst. žmonių, po šio savo pasiekimo 160 centimetrų ūgio vyrukas tapo nacionaliniu didvyriu. 2003 metais jis buvo išrinktas į parlamentą, o kai 18 žmonių parlamentas po balsavimo dėl nepasitikėjimo nuvertė prezidentą Ludwigą Scotty, M. Stephenas tapo ir šalies vadovu.

REKLAMA

Mswati III

Svazilando karalius

Gimimo data: 1968 metų balandžio 19 diena

Į valdžią atėjo, kai mirė jo tėvas, buvęs karalius.

Karaliumi Mswatis buvo karūnuotas prabėgus vos 6 dienoms po aštuonioliktojo gimtadienio. Nuo to laiko šalis yra giliame nuosmukyje. Manoma, kad 26 proc. šalies gyventojų, kurių amžius svyruoja nuo 15 iki 49 metų, yra apsikrėtę ŽIV. Tai – vienas didžiausių rodiklių visame pasaulyje. Šią problemą karalius pabandė spręsti itin originaliu būdu: apskritai uždraudė seksą. Merginoms, kurių amžius nesiekia 18 metų 5 metus draudžiama lytiškai santykiauti. Šis žingsnis buvo itin nepopuliarus, nes pats Mswatis turi mažiausiai 13 žmonų, su kuriomis užgyveno ne mažiau kaip 23 vaikus. Be to, jis pats vedė būdamas vos 17 metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mikhailas Saakašvilis

Gruzijos prezidentas

Gimimo data: 1967 metų gruodžio 21 diena

Valdžioje yra nuo 2004 metų sausio 25 dienos.

Į valdžią atėjo po Rožių revoliucijos.

Gaudamas Edmundo S. Muskie vardo stipendiją, M. Saakašvilis gbaigė teisės studijas Kolumbijos bei George‘o Washingtono universitetuose. 1995 metais jis buvo išrinktas į Gruzijos parlamentą, 2000 metais tapo teisingumo ministru ir vadovavo kovai su korupcija. Tai sugadino jo santykius su tuomečiu prezidentu Eduardu Ševardnadze. 2003 metų lapkritį dešimtys tūkstančių gruzinų išėjo į gatves protestuodami prieš nesąžiningus parlamento rinkimus. PO kelių dienų protestų M. Saakašvilis bei jo rėmėjai šturmavo parlamento pastatą mojuodami rožėmis. E. Ševardnadzė buvo priverstas atsistatydinti, o sausio mėnesį prezidentu buvo išrinktas M. Saakašvilis. Šią poziciją jis išsaugojo ir po šių metų sausį vykusių rinkimų.

REKLAMA

Faure Gnassingbe

Togo prezidentas

Gimimo data: 1966 metų birželio 6 diena

Valdžioje yra nuo 2005 metų vasario 5 dienos.

Į valdžią atėjo remiamas savo tėvo.

F. Gnassingbes tėvas Eyadema Gnassingbe Togą geležiniu kumščiu valdė nuo pat 1967 metų perversmo. Jau nuo pat pradžių jis ruošė savo sūnų, turintį George‘o Washingtono universiteto verslo administravimo diplomą, tapti įpėdiniu. Sūnus nuolat buvo skiriamas tai viešųjų darbų, tai kasyklų, tai telekomunikacijų ministru. 2005 metais, mirus tėvui, sūnus, padedamas armijos, užėmė prezidento postą nepaisant to, kad, remiantis Konstitucija, šis postas laikinai turėjo atitekti parlamento pirmininkui. Susidūręs su tarptautiniu spaudimu, F. Gnassingbe atsistatydino jau po 20 dienų, tačiau 2005 metų balandį laimėjo daug protestų sukėlusius rinkimus, kuriuos lydėjo neramumai bei riaušės.



Sergejus Staniševas

REKLAMA

Bulgarijos ministras pirmininkas

Gimimo data: 1966 metų gegužės 5 diena

Valdžioje yra nuo 2005 metų rugpjūčio 17 dienos.

Į valdžią pateko tapęs partijos vadovu ir laimėjęs rinkimus.

Gavęs istorijos mokslo daktaro laipsnį, S. Staniševas dirbo žurnalistu, nušviečiančiu užsienio politiką. 1995 metais jis tapo Bulgarijos Socialistų partijos užsienio politikos patarėju, o 2001 metais buvo išrinktas į Bulgarijos Nacionalinę asamblėją. Po metų jis tapo ir partijos vadovu. 2005 metų birželį socialistai laimėjo daugiausiai vietų parlamente ir po porą mėnesių besitęsusios aklavietės, Nacionalinė asamblėja išrinko jį šalies premjeru. S. Staniševas apibūdinamas kaip jaunatviškas, audringo charakterio žmogus. Dar 2002 metais į vieną partijos priėmimą jis su savo drauge Elena Jončeva atvyko motociklu. Ant S. Staniševo nugaros be kita ko puikavosi užrašas, kuris skelbė: „Jei tu skaitai šį užrašą, vadinasi Elena nukrito kažkur pakelyje“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dmitrijus Medvedevas

Rusijos prezidentas

Gimimo data: 1965 rugsėjo 14 diena

Valdžioje yra nuo 2008 metų gegužės 7 dienos.

Į valdžią atėjo, nes liko ištikimas prezidentui Vladimirui Putinui.

Įgavęs teisininko išsilavinimą, D. Medvedevas kartu su V. Putinu dešimtajame dešimtmetyje dirbo Sankt Peterburgo merijoje. 2000 metais jis vadovavo V. Putino rinkiminei kampanijai. Netrukus D. Medvedevas tapo Rusijos dujų monopolininko „Gazprom“ vadovu, o 2005 metais tapo ir pirmuoju šalies vicepremjeru. D. Medvedevą savo įpėdiniu pasirinko pats V. Putinas., tad nieko nuostabaus, kad būtent jis laimėjo kovą vykusius prezidento rinkimus. Pats V. Putinas tapo premjeru ir iki šiol netyla diskusijos, kas iš tikro valdo šalį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų