REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nerimas dėl Rusijos pradėto karo Ukrainoje pasiekė ir Lietuvos gyventojus. Ketvirtadienį po pietų prie bankomatų Vilniuje nusidriekė eilės, juose ėmė trūkti grynųjų pinigų. Lietuvos bankas pripažįsta, kad grynųjų paklausa išaugusi, tačiau ramina, kad tam yra pasiruošta.

Nerimas dėl Rusijos pradėto karo Ukrainoje pasiekė ir Lietuvos gyventojus. Ketvirtadienį po pietų prie bankomatų Vilniuje nusidriekė eilės, juose ėmė trūkti grynųjų pinigų. Lietuvos bankas pripažįsta, kad grynųjų paklausa išaugusi, tačiau ramina, kad tam yra pasiruošta.

REKLAMA

Portalo tv3.lt skaitytojai pastebėjo, kad ketvirtadienį kai kuriose sostinės vietose prie bankomatų išsirikiavo klientų eilės.

O pabandžius iš kai kurių bankomatų grynųjų pinigų išsiimti, ekranuose pasirodydavo pranešimai, kad to padaryti negalima.

Vilniaus Žirmūnų rajone viename iš prekybos centrų klientų eilės buvo nusidriekę prie visų didžiųjų bankų bankomatų.

„Luminor“ banko bankomate pabandžius išsigryninti pinigų pasirodė toks pranešimas:

„Bankomatas pinigų laikinai neišduoda. Atsiprašome dėl nepatogumų.“

Prie SEB ir „Swedbank“ bankomatų buvo 5–10 žmonių eilutės.

„Pažiūrėjau internete, kad netoliese yra ir „Swedbank“ skyrius. Pamaniau, kad ten gal nebus eilės ir nuėjau pažiūrėti. Bet iš dviejų čia esančių bankomatų nė vienas neleido pinigų išsiimti“, – pasakojo skaitytojas, atsiuntęs kelias nuotraukas.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, gyventojai socialiniuose tinkluose dalijasi pastebėjimais, kad Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių miestuose prie kai kurių bankomatų taip pat susidarę klientų eilutės.

REKLAMA

Apyvarta vyksta sklandžiai

Rusijai ketvirtadienį pradėjus karinius veiksmus prieš Ukrainą, Lietuvos bankas (LB) teigia, jog Lietuvoje iš bankomatų išimama kiek daugiau grynųjų pinigų.

„Sustiprėjus geopolitinei įtampai regione, grynųjų pinigų paklausa Lietuvoje šiek tiek išaugo. Tačiau norime pabrėžti, kad grynųjų pinigų apyvarta Lietuvoje vyksta sklandžiai. Lietuvos bankas, kredito įstaigos ir pinigų pervežimo įmonės yra pasiruošę grynųjų pinigų paklausos padidėjimui“, – rašoma LB komentare BNS.  

Centrinis bankas nedetalizavo grynųjų pinigų paklausos padidėjimo masto. 

„Swedbank“ atstovas spaudai Saulius Abraškevičius sakė, kad pinigų išgryninimo padėtis reikšmingai nepasikeitė.

REKLAMA
REKLAMA

„Situaciją sekame, tačiau kažkokio ryškaus padidėjimo nematome. Turime daug privačių klientų, tai čia visa masė turėtų truktelti, kad matytųsi pokyčiai“, – BNS sakė S. Abraškevičius.

Kuprinė ir grynieji – būtini?

Portalas tv3.lt neseniai rašė, ką gyventojams pataria specialistai jeigu Lietuvoje kiltų neramumų.

Atsargos karininkas Darius Antanaitis sako, kad nepaisant situacijos, atsarginių variantų visuomet reikia turėti. Būtent dėl to, jo šeima turi maisto, grynųjų pinigų atsargų bent savaitei ar kelioms.

„Pandemija parodė, kad žmonėms gali trūkti tam tikrų dalykų. Todėl, tarkime, grynųjų pinigų reikia turėti. Asmeniškai mes turime tiek, kad mėnesį galėtume pragyventi be banko kortelės. Nes paprastai, jei vyksta kibernetinė ataka atakuojama finansinė sistema, bankai, o per mėnesį visa tai atsistato.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Namuose nuolat turime produktų, kurių užtektų savaitei. Nes per savaitę sugriuvusi logistinė maisto tiekimo grandinė arba atsistato, arba randamos kitos galimybės. Jei labai norite apsisaugoti, verta turėti aliarmo kuprinę. Mes šeimoje visi turime“, – pasakojo buvęs kariškis. Anot jo, kuprinė skirta tris dienas išgyventi gamtoje, jei tektų iš namų sprukti pėsčiomis.

„Ten yra miegmaišiai, kilimėlis, vienvietė palapinė, įrankiai uždegti laužą, sausas maisto davinys ir panašūs dalykai. Viskas tam, kad tris dienas būtų galima praleisti visiškoje izoliacijoje be žmonių“, – aiškino D. Antanaitis.

Anot jo, vykstant evakuacijai iš miesto ir esant užgriozdintiems keliams gali tekti keliauti pėsčiomis. Žmogus per parą gali nueiti apie 25 kilometrus, todėl kuprinę krautis reiktų maždaug trims dienoms. Kuprinė neturėtų sverti daugiau nei 25 kilogramus. Gerai būtų nusimatyti vietą į kurią keliausite, į sodybą, pas giminaičius kaime ar į kitą ramią vietą.

REKLAMA

„Kilus neramumams reikia sekti pranešimus, vengti žmonių susibūrimų, industrinių objektų ir karinių dalinių, poligonų. Judėti patartina ne pagrindiniais keliais. Svarbu žinoti, kad visam gyvenimui nepasiruoši, bet svarbu užsibrėžti tam tikrą laiką, atstumą, kur norite būti ir panašius dalykus“, – sakė D. Antanaitis.

Anot jo, svarbiausia yra nepanikuoti, nes tai – pats blogiausias dalykas. Jis prisipažino dabar nerimo jaučiantis kur kas mažiau nei 2014 metais ar tada, kai vyko „Zapad“ pratybos.

„Situacija dabar yra kita, NATO pajėgumai didesni, taikinys nėra Baltijos šalys, o ir kitos smulkios detalės verčia galvoti, kad situacija yra geresnė, nei atrodo. Tarkime faktas, kad daugybė rusų elito savo pinigus laiko ES bankuose, jų vaikai gyvena ES šalyse ir kitos detalės. Kol nestebime pinigų ir artimųjų atitraukimo, tol galime spėti, kad situacija yra gana stabili. Konfliktas turi turėti logiką, ne emocijas“, – kalbėjo jis.

REKLAMA

Papildyta 16:32 val.

Reaguodamas į žiniasklaidos ir visuomenės užklausas, Lietuvos bankas informuoja, kad kai kuriose vietovėse gerokai išaugus grynųjų pinigų paklausai ir siekiant užtikrinti grynųjų pinigų prieinamumą, aprūpinimas grynaisiais nuolat palaikomas.

Lietuvos bankas, kredito įstaigos ir pinigų pervežimo įmonės yra pasiruošusios patenkinti šiuo metu išaugusią grynųjų pinigų paklausą. 

Situacija nuolat atidžiai stebima, duomenys analizuojami, pinigų pervežimo įmonės dirba padidintu pajėgumu.

Tad jei tam tikrų vietovių kai kuriuose bankomatuose laikinai pritrūktų banknotų, bankomatai bus operatyviai papildyti.

Lietuvos bankas turi pakankamai grynųjų eurų atsargų, kurių vertė yra kelis kartus didesnė nei metinė nacionalinė grynoji emisija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, esame patikimai ir sklandžiai veikiančios Eurosistemos, kuriai priklauso Europos Centrinis Bankas ir kiti euro zonos nacionaliniai centriniai bankai, dalis, todėl kilus poreikiui papildyti grynųjų pinigų atsargas – visada yra galimybė tą operatyviai padaryti.

Gyventojai raginami likti ramūs ir supratingi, pasikliauti tik patikimais informacijos šaltiniais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų