REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Protezuoti stipriai sugedusius dantis tenka net mažiems vaikams. Odontologai sako, kad gendantys vaikų dantys – nėra normalu ir meta akmenį į tėvų daržą. Retas tėvas pratina vaikus prie kasdienio ir tinkamo dantų valymo, o vaikams pareiškus nenorą valytis dantų, numeta šį reikalą ateičiai.

Protezuoti stipriai sugedusius dantis tenka net mažiems vaikams. Odontologai sako, kad gendantys vaikų dantys – nėra normalu ir meta akmenį į tėvų daržą. Retas tėvas pratina vaikus prie kasdienio ir tinkamo dantų valymo, o vaikams pareiškus nenorą valytis dantų, numeta šį reikalą ateičiai.

REKLAMA

Dviejų su puse metų Elenytė kiekvieną vakarą su malonumu keliauja valyti dantukų, o į mamos prašymą tai daryti, reaguoja ramiai.

Anot mergytės mamos, Elena problemų su dantukų valymu neturėjo niekada, mat pradėjo juos valytis vos šiems atsiradus: „Valomės dantukus ryte ir vakare. Nuo pirmojo dantuko. Elenytė niekada neužmiega nešvariais dantukais.“

Mergaitės mama sako visuomet leidžianti dukrelei dantukus išsivalyti pačiai, o paskui šepetėlio imasi ir ji, kad vaiko burna būtų kruopščiai išvalyta: „Elenytė valėsi pati, o mamytė patikrins, ar viskas išvalyta švariai.“

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau ne visų vaikų draugystė su dantų šepetėliu tokia pavyzdinga kaip mažosios Elenos. Mūsų šalyje kas antras vaikas iki trejų metų jau turi sugedusių dantų, o viskas, anot odontologų, ir prasideda…nuo pirmojo išdygusio dantuko. Kad ir kaip maži vaikai nemėgtų dantų valymo, specialistai pataria jokiais būdais dantų valymo neapleisti ir nepalikti visko vaiko norui.

REKLAMA

„Vaikas, pavyzdžiui, nenori, kad jam būtų valomi dantys, metų, pusantrų metų vaikutis. Jam turbūt tikrai ne visada patinka tokios procedūros ir tėvai tiesiog sako, kad aš čia nekankinsiu savo vaiko, aš jo netraumuosiu ir tiesiog palieka tą“, – sako vaikų odontologė Dr. Rasa Račienė.

Specialistai sako, kad vaiko dantų būklė priklauso ir nuo kruopštaus valymo, ką turėtų daryti tėvai, maždaug iki kol vaikui sukaks septyneri-aštuoneri metai. Taip pat nuo mitybos įpročių, mažiau vartojamų saldintų produktų.

„Norint teisingai, švariai nuvalyti visus vaiko dantis, tai reikia matyti, kur tas šepetėlis yra, kad jo nenustumtų veido raumenys ir galimas vaiko pasipriešinimas. Tiesiog turi susikurti sąlygas, kad prie kiekvieno danties. Būtum pilnai įsitikinęs, kad šepetėlis priėjo ir nuvalė“, – pasakoja Dr. R. Račienė.

REKLAMA
REKLAMA

Odontologai stebisi Lietuvos vaikų dantų būkle

Odontologai stebisi su kokiomis burnomis vaikai ateina pas specialistus. Vaizdas būna ir toks, jog atrodo, kad kai kurie vaikai dantų šepetėlio net nematę.

„Netgi vaikams jau tenka protezuoti nuolatinius dantis. Jie būna taip stipriai išgedę, kad juos reikia protezuoti“, – teigia vaikų odontologė Prof. dr. Vilma Brukienė.

Lietuvoje net 94 procentai ikimokyklinio amžiaus vaikų jau turi ėduonies sukeltų problemų. O žvelgiant plačiau, mūsų šalies vaikų dantys, – vieni prasčiausių visoje Europoje.

„Situacija tikrai nėra džiuginanti. Ir, kas labiausiai liūdina, kad nelabai matome ir didelio gerėjimo. Burnos sveikatoje vaikų. Galbūt šiek tiek tai yra jauniausioje amžiaus grupėje. Tai, kaip ir gali būti indikatorius, kad, na, jaunesni tėvai labiau domisi, labiau išgirdę, ką mes jau eilę metų sakome“, – kalbėjo Prof. dr. V. Brukienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Odontologai pastebi, kad pirmiausia vaikams trūksta ne tik kasdienių dantų priežiūros įgūdžių, bet ir žinių. O šias spragas galima būtų užpildyti ir mokymosi įstaigose, kur esą bent kas metus galėtų vizituoti burnos higienistai. Tačiau, svarbiausia, anot odontologų, išmokyti vaikus nuo mažumės nebijoti nei dantų šepetėlio, nei dantų gydytojų, o vizitų pas juos neatidėlioti.

„Ir pritrūksta mums, tėvų sąmoningumo, kad jie rastų tą kelią, į vaiko burną, vieni šokdami, kiti dainuodami, kiti žiūrėdami kažkokius filmukus, nukreipdami vaiko dėmesį“, – sako Dr. R. Račienė,

Specialistai sako, kad kelias link sveikų dantų iš tikrųjų labai paprastas. Tereikia mažiausiai du kartus per dieną kruopščiai juos išsivalyti. Na, o darant tą nuo kūdikystės, dantys gali ir visai negesti. Todėl pratindami vaikus prie dantų valymo, apsaugosime juos nuo nemalonumų odontologo kėdėje kurie dar ir brangiai kainuoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų