REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dzūkijos miškuose jau žydi žibuoklės. Orams atšilus, ne vieną jų žiedą užtiko vienas alytiškis. Gamtininkai sako: žibuoklės žiemą gali sužydėti, joms ir galimi šalčiai ne tokie baisūs.

Dzūkijos miškuose jau žydi žibuoklės. Orams atšilus, ne vieną jų žiedą užtiko vienas alytiškis. Gamtininkai sako: žibuoklės žiemą gali sužydėti, joms ir galimi šalčiai ne tokie baisūs.

REKLAMA

Klimatologams nerimą kelia dažnėjančios staigios orų permainos, dabar jie fiksuoja didelio masto atšilimą – pirmoji sausio pusė kone trimis laipsniais šiltesnė už 30 metų vidurkį. Tačiau atšalti ir pasnigti dar tikrai gali.

Alytuje, Vidzgirio miške, vaikštinėja Jonas. Jau pirmadienį jis pastebėjo tris žibuoklių žiedus, antradienį – dar penkis.

„Nesitikėjau. Taip ėjau užsigalvojęs kažkaip, nuleidžiu akis ir netikiu savo akimis. Kada jau vieną radau, tada pradėjau ieškoti daugiau – radau dar dvi“, – pasakoja alytiškis Jonas Griškonis.

Vieną nuskynė ir parnešė žmonai: „O kam daugiau gali įteikti, jei ne žmonai? Įteikiau parnešęs...“

Vyras – ilgametis televizijos operatorius, tad kiekvieną fiksuoja kiekvieną pavasario pradžią. Šiemet ji – gana ankstyva.

REKLAMA
REKLAMA

„Kažkaip jau pagalvojau, kad jau tikrai pavasaris, nors ankstoka ir būtų gal būtų blogai, kad dabar viskas pražydėtų. Dar vasaris, kovas... Kovą būna didžiuliai šalčiai“, – kalba Jonas.

REKLAMA

Gamtininkai sako: žiemos šalčiams atslūgus rasti žydinčių augalų – taip pat ir žibuoklių – nėra neįprasta.

„Galbūt neįprasta, nes jų yra nedaug – tiesiog jų yra nedaug. Bet iš tikrųjų taip, įmanoma. Jų žiedeliai labai kuklūs, jos negražios yra, bet iš tikrųjų prieš penkerius metus buvo labai besniegė žiema ir išėję pasivaikščioti matėme po lazdynais vieną kitą žibuoklę“, – teigia gamtininkas Almantas Kulbis.

Vis dėlto klimato tyrinėtojai pastebi: pirmųjų šių metų sausio dienų temperatūros vidurkis viršija 30 metų vidurkį apie 3 laipsnius. Tokį nuokrypį laiko dideliu.

REKLAMA
REKLAMA

„Tokie orai tikrai būdingesni tikrai ne sausio mėnesiui, o jau turėtų būti kovo pradžia. Tai tokia ganėtinai kontrastinga žiema, permaininga, su pakankamai šaltu gruodžiu ir pakankamai šilta sausio pirmąja puse“, – tvirtina klimatologas Donatas Valiukas.

Klimatui visoje planetoje šylant, Lietuvoje permainingi orai darosi vis dažnesni, tad gali būti, kad ne kartą sugrįš ir šaltis, ir sniegas.

„Priešaky dar ir visas vasaris, ir antroji sausio pusė, tai tikrai galime sulaukti ir šaltesnio oro įsiveržimo, ir dar sniego. Tai žiema dar... Ko gero, apie jos pabaigą dar nereikėtų šnekėti“, – sako D. Valiukas.

O ar atėjęs šaltis nenumarins sužydėjusių žibuoklių?

„Vienam žiedui pakenks, tačiau žibuoklės daugiamečiai augalai, ir iš tikrųjų vienas žiedas galbūt nušals nunyks, bet tik ateis pavasaris – iš to paties augalo pasipils vėl nauji žibuoklių žiedai“, – tvirtina A. Kulbis.

Specialistai teigia: klimatas šyla, o gamta prie jo prisitaiko. Tačiau kad aplinka, kurioje gyvename, pasikeistų, prireiks dešimtmečių, o gal net šimtmečių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų