REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Išsausėjusi oda gali kelti nemažą diskomfortą, o priežasčių, kodėl ji sausėja, yra įvairių. TV3 laidoje „Kviečiame daktarą“ profesorius Alvydas Unikauskas išvardino, dėl kokių priežasčių gali sausėti oda, akys bei gleivinė, bei kaip natūraliais būdais drėkinti išsausėjusias vietas.

Išsausėjusi oda gali kelti nemažą diskomfortą, o priežasčių, kodėl ji sausėja, yra įvairių. TV3 laidoje „Kviečiame daktarą“ profesorius Alvydas Unikauskas išvardino, dėl kokių priežasčių gali sausėti oda, akys bei gleivinė, bei kaip natūraliais būdais drėkinti išsausėjusias vietas.

REKLAMA

Kalbėdamas apie odos sausėjimą gydytojas A. Unikauskas įspėjo, kad visų pirma susiduriantys su šia problema turėtų atkreipti dėmesį į drėkinamųjų priemonių sudėtį. Pasirodo, kad kai kurios kosmetikoje esančios sudedamosios dalys gali labiau pakenkti, nei padėti.

„Turintys sausą odą dažnai naudoja drėkinančias priemones – kremus, gelius, aliejus, tačiau po kelių minučių oda ir vėl išsausėja, ir ją tenka drėkinti iš naujo. O ar žinote, kad kremo sudėtis per jūsų poras patenka į kraują, o su juo į kepenis ir kitus organus? Jei juose yra naftos produktų, chemikalų, visa tai patenka į jūsų organizmą, o kai kurios neva drėkinančios priemonės odą netgi dar labiau sausina, nes jose yra alkoholio,“ – pasakojo A. Unikauskas.

Gydytojas išvardino 10 galimų priežasčių, dėl kurių sausėja oda: tai gali būti alkoholis, naftos produktai, esantys kremuose, kai kurie vaistai – nuo psichotropinių iki skirtų diabetui. Dar viena priežastis – antibakterinis muilas. Jis sunaikina natūralų odos barjerą. Taip pat kenkia mineralinis aliejus, nes tai aliejus, gaunamas iš naftos. Kai kurios autoimuninės ligos irgi gali lemti sausėjančią odą, taip pat išsausėjusi oda gali rodyti apie sutrikusią žarnyno veiklą.

REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų oda yra kepenų būklės veidrodis. Cirozė, kepenų uždegimas, kepenų  suriebėjimas, kuris įgijo epidemijos mastą. Kepenys yra pagrindinis organas, kuriame yra riebaluose tirpių vitaminų atsargos, pavyzdžiui, vitaminas A“, – teigė gydytojas.

REKLAMA

A. Unikauskas, taip pat papasakojo apie akių sausėjimą. Vitaminas A tiesiogiai veikia mūsų akis, todėl jei sausėja akys, tai gali reikšti, jog trūksta vitamino A. 

„Ant savęs pastebėjau, kad buvo išsausėjusios akys. Situaciją pavyko sutvarkyti pradėjus vartoti daugiau riebalų ir atsisakius angliavandenių. Iš karto pagerėjo riebaluose tirpstančių vitaminų įsisavinimas, įskaitant vitaminą A“, – sakė profesorius.

Anot A. Unikausko, bene svarbiausia tulžies funkcija –  emulguoti riebalus. Taip pat įsisavinti bei skaidyti riebalus padeda ir kasos fermentai. Tam, kad būtų geresnė tulžies gamyba ir atitinkamai virškinimas bei reikalingų vitaminų įsisavinimas, pasak gydytojo, reikia valgyti sočiuosius riebalus. 

REKLAMA
REKLAMA

„Iš gyvūnų kilmės produktų pasisavinama daugiau vitamino A nei iš daržovių. Skirtingai nei kiaušinio trynyje, oranžinės spalvos daržovėse praktiškai nėra aktyvios vitamino A formos – retinolio. Geriausios aktyvaus retinolio formos valgymui yra kepenys. Kepenyse yra daug įvairių vitaminų ir mineralinių medžiagų“, – sakė specialistas.

Dar viena odos ir gleivinės sausėjimo priežastis – menopauzė. Prasidėjus menopauzei organizme mažėja estrogeno ir progesterono kiekis. Šių hormonų santykis pasidaro netinkamas – estrogeno būna daugiau nei progesterono ir pasikeitęs santykis daro didelę įtaką odai, paprastai dėl to ji labai sausėja, atsiranda raukšlės, o naudojami kremai nepadeda.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gydytojas papasakojo ir apie burnos gleivinės sausumo priežastis. Jei kūnas išskiria mažiau nei vieną dešimtąją mililitro seilių per minutę, nieko nuostabaus, jei burna sausa. Seilės gaminamos tam, kad sudrėkintų burną, kad būtų plaunama burnos gleivinė, dantys, tam, kad būtų galima būtų pradėti skaidyti angliavandenius ir kad būtų lengva nuryti valgomą maistą. Kai seilių išskyrimas sumažėja, gali būti sunku nuryti maistą. Seilių išskyrimą mažina stresas, grybelinės infekcijos ir sumažėjęs cinko lygis organizme. 

Gydytojas parodė priešnuodį sausai odai – tai paprastas natūralus receptas, sudrėkinsiantis išsausėjusią odą.

REKLAMA

„Esminis dalykas – lanolinas ir vitamino E aliejus. Lanolinas – natūrali medžiaga, kurią išskiria avių oda, kad drėkintų jų vilną. Pora lašelių vitamino E ir tepkite, kad ir visą kūną. Pamatysite, kaip pagerės jūsų odos būklė“, – pasakojo A. Unikauskas.

Gydytojas davė patarimų ir žmonėms, kurių darbas yra susijęs su plovimo priemonėmis. 

„Jei itin sausos rankos, nes priversti darbe naudoti daug plovimo priemonių, oda pasidaro sausa ir suskilinėja, gali atsiverti žaizdos ir įsimesti infekcijos. Patarimas – prieš einant miegoti naktį išsitepti rankas su sviestu ir užsidėti pirštines. Visą naktį rankos praleis gyvulinės kilmės riebale ir pamatysite, kaip ryte atsigaus oda“, – sakė gydytojas A. Unikauskas.

VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:

Straipsnis parengtas pagal TV3 laidą „Kviečiame daktarą“.

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų