REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žmogus, užimantis formaliai aukščiausią postą, nebūtinai yra pats įtakingiausias veikėjas. Tokia tiesa buvo galima įsitikinti ir karo Gruzijoje metu, kai formaliai daugiau galių turintis Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas buvo visiškame premjero Vladimiro Putino šešėlyje.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, ne paslaptis, kad JAV prezidentui George‘ui W. Bushui didelę įtaką daro viceprezidentas Dickas Cheney, kuris yra vadinamas vienu aršiausių Vašingtono vanagų. Žurnalas „Foreign Policy“ nusprendė sudaryti sąrašą asmenų, kurie formaliai neturėdami milžiniškų galių, sugeba taip išplėsti įtaką savo šalyje ar organizacijoje, kad dažnai net yra pavadinami šešėliniais prezidentais ar pilkaisiais kardinolais.

REKLAMA

Vladimiras Putinas

Rusijos ministras pirmininkas

Vadovas: Dmitrijus Medvedevas

Valdžioje nuo 2008 metų gegužės

Kodėl jis yra galingas? Kalbant formaliai, Rusijos ministras pirmininkas turi mažiau galių nei prezidentas. Premjeras daugiausiai yra atsakingas už šalies vidaus politiką. Tačiau nepaisant to, kad Vakarai tikėjosi, jog naujasis Rusijos prezidentas D. Medvedevas įgyvendins liberalias reformas ir užims nuosaikesnę poziciją šalies užsienio politikoje, lieka visiškai aišku, kad šiuo metu visą šalies politinį procesą kontroliuoja V. Putinas. Pasitraukęs iš prezidento posto, V. Putinas iki tol ganėtinai silpną ministro pirmininko instituciją sustiprino gausybe savo buvusių padėjėjų. Jis ir toliau vadovauja reguliariai rengiamiems ministrų kabineto susirinkimams. Negana to, kai Pietų Osetijoje įsiliepsnojo karinis konfliktas, būtent iš Olimpiados sugrįžęs V. Putinas, o ne D. Medvedevas, dirigavo Rusijos kariniam atsakui. JAV valstybės sekretorė Condoleezza Rice pareiškė, kad nors D. Medvedevas ir pasirašė ugnies nutraukimo įsakymą, tačiau armijai jis negaliojo, nes jos veiksmams akivaizdžiai dirigavo V. Putinas.

REKLAMA
REKLAMA

Mahmoudas Ahmadinejadas

Irano prezidentas

Vadovas: aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Khamenei

Valdžioje nuo 2005 metų birželio

Kodėl jis yra galingas? Irano analitikai mėgsta pabrėžti, kad šalies prezidentui trūksta esminių galių ir kad pačius svarbiausius sprendimus valstybėje priima aukščiausiasis lyderis Ali Khamenei. Ypač pabrėžiama, kad ajatola Ali Khamenei turi lemiamą balsą užsienio politikoje. Tačiau M. Ahmadinejadas sugebėjo įgyti didelę įtaką būtent užsienio politikoje. Jo agresyvūs komentarai apie šalies branduolinę programą ir nuolatiniai grasinimai Izraeliui jau susilaukė tarptautinio pasmerkimo. Tačiau Ali Khamenei tai jokios įtakos nedaro ir jis jau pareiškė, kad 2009 metų prezidento rinkimuose rems būtent M. Ahmadinejadą, kuris itin kritikuojamas ir dėl prastos ekonominės politikos. „Tie, kas jau nurašė M. Ahmadinejadą ateinančiuose rinkimuose, turi pasiaiškinti. Jis yra įnirtingas kovotojas ir labai ambicingas politikas, kuris yra grėsmė visam porevoliuciniam valstybės aparatui“ – teigia Kolumbijos universiteto ekspertas Gary Sickas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Wen Jiabao

Valstybės tarybos premjeras, Kinijos ministrų kabineto vadovas

Vadovas: Hu Jintao

Valdžioje nuo 2003 metų kovo

Kodėl jis yra galingas?  Dėl savo populistinių kalbų po pavasarį Sičuanį nusiaubusio žemės drebėjimo „Seneliu Wenu“ pramintas politikas vadovauja visoms šalyje vykstančioms ekonominėms reformoms ir yra šalies biurokratinio aparato, kuriame dirba 100 mln. tarnautojų, galva. „Dauguma kinų buvo priblokšti Wenu ir nuoširdumu, sąžiningumu bei humaniškumu“ – gegužės mėnesį dienraščiui „New York Times“ teigė „Brookings“ analitikas Chengas Li. Formaliai Wen Jiabao yra tik trečias asmuo Kinijos komunistų partijos hierarchijoje. Wn Jiabao yra Kinijos premjeras. Jis taip pat žinomas ir kaip žmogus, sugebėjęs išgyventi sudėtingas politines situacijas. Jis buvo ankstesnio premjero Zhao Ziyango bendražygis. Šis politikas buvo išmestas iš partijos po Tiananmenio aikštėje vykusių žudynių ir iki šiol išlieka namų arešte. Tačiau Wen Jiabao ne tik sugebėjo išlaikyti savo pozicijas, tačiau dar ir pakilo karjeros laiptais. Pagal profesiją geologas, Wen Jiabao, kaip teigiama, svarbiausius sprendimus priima neskubėdamas ir svarstydamas juos 3 dienas. Taip pat teigiama, kad jis turi itin mažai priešų. „Buvęs Šveicarijos ambasadorius Kinijoje pareiškė, kad mano smegenys dirba kaip kompiuteris. Mano smegenyse yra daug statistikos. Dalis jos daro mane laimingą, dalis verčia nerimauti“ – kalbėjo Wen Jiabao žurnalistams 2003 metais.

REKLAMA

Dickas Cheney

JAV viceprezidentas

Vadovas: George‘as W. Bushas

Valdžioje nuo 2001 metų sausio

Kodėl jis yra galingas? Anksčiau buvęs JAV Atstovų rūmų pirmininkas, o vėliau ir Franklino Delano Roosvelto viceprezidentas Johnas Nance‘is Garneris yra pareiškęs, kad viceprezidento postas yra nieko nevertas. Tačiau po to, kai šiame poste pasėdėjo D. Cheney, tokių žodžių veikiausiai nebegalėtų ištarti niekas. Vienu iš Baltųjų rūmų „vanagų“ vadinamas D. Cheney yra bene įtakingiausias viceprezidentas per visą JAV istoriją. Buvęs Kongreso narys bei gynybos sekretorius stengiasi dirbti užkulisiuose ir yra sukaupęs daug neformalios galios. Jis taip pat stengiasi išvengti Kongreso kontrolės teigdamas, kad viceprezidento institucija nėra nei įstatymų leidžiamosios, nei vykdomosios valdžios dalis. „Washington Post“ komentatoriai Bartonas Gellmanas bei Jo Beckeris pavadino D. Cheney šešėliniu JAV prezidentu. D. Cheney turi įtakos tiek skiriant Aukščiausiojo teismo teisėjus, tiek formuojant įtariamų teroristų tardymo strategiją, tiek daugelyje kitų dalykų. Tiesa, pastaraisiais metais D. Cheney įtaka ėmė silpnėti, nes daugiau galio įgijo vadinamasis triumviratas: valstybės sekretorė Condoleezza Rice, gynybos sekretorius Robertas Gatesas bei iždo sekretorius Henry Paulsonas. Tačiau nurašyti D. Cheney yra tikrai anksti, ypač turint omenyje agresyvią Rusijos politiką bei Irano branduolinę programą. Viceprezidento įtaka gali pasireikšti paskutiniaisiais G. W. Busho prezidentavimo mėnesiais.

REKLAMA

Aymanas al-Zawahiris

Antrasis asmuo Al-Qaeda teroristų tinkle

Vadovas: Osama bin Ladenas

Valdžioje nuo 1998 metų, kai Egipto islamo džihado judėjimas prisijungė prie Al-Qaeda.

Kodėl jis galingas? Nors jam ir trūksta O. bin Ladeno charizmos, kai kurie analitikai tiki, kad būtent A. al-Zawahiri diriguoja pagrindinėms teroristų tinklo operacijoms. Be to, manoma, kad būtent jis sumanė strategiją, teigiančią, kad teroristai turi pulti savo „tolimąjį priešą“ JAV. Buvęs Egipto sukilėlis po rugsėjo 11-osios išpuolio paviešino kelis vaizdo bei garso įrašus ir balandžio mėnesį netgi išsamiai atsakė į savo gerbėjų internete užduotus klausimus. Dalis žiniasklaidos liepos mėnesį pranešė, kad A. al-Zawahiris buvo sužeistas, o gal net žuvo šiaurės vakarų Pakistane, tačiau al-Qaeda šaltiniai tai greitai paneigė. Puikiai angliškai kalbantis A. al-Zawahiris rugpjūčio 10 dieną paviešino dar vieną įrašą, kuriame ragina pakistaniečius paremti džihadą prieš „Amerikos represijas“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų