REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo praėjusių metų liepos išmokos skiriamos ne tik našliams, bet ir vienišiems, t.y. išsiskyrusiems ar niekad santuokos nesudariusiems Lietuvos pensininkams. Vienišo asmens išmoką automatiškai gauna daugiau nei 222,8 tūkst. gyventojų, tačiau kai kuriems dėl jos reikia kreiptis.

Nuo praėjusių metų liepos išmokos skiriamos ne tik našliams, bet ir vienišiems, t.y. išsiskyrusiems ar niekad santuokos nesudariusiems Lietuvos pensininkams. Vienišo asmens išmoką automatiškai gauna daugiau nei 222,8 tūkst. gyventojų, tačiau kai kuriems dėl jos reikia kreiptis.

REKLAMA

Pašnekovai nurodė, kas tiksliai gali gauti 32 eurus per mėnesį ir dėl kokių priežasčių jų gali netekti. Vis tik Gyventojų registre nėra daugelio žmonių civilinės būklės aktų, dėl ko asmenys, turintys teisę į šią išmoką, jos negauna.

„Sodra“ atskleidė, kad vien per šių metų pusmetį vienišiems asmenims išmokėta 46 mln. eurų, nuo kitų metų išmoka dar didės. O tie, kurie pinigų negavo, turi kreiptis tiesiai į klientų aptarnavimo skyrių.

Apie šios išmokos tikslus, prognozes, kodėl ir kokie pokyčiai buvo įgyvendinti papasakojo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

REKLAMA
REKLAMA

Kam ši išmoka skirta ir kas ją gali gauti

„Sodros“ atstovė Malgožata Kozič nurodo, kad nuo šių metų pradžios vienišo asmens išmoką gali gauti visi Lietuvoje gyvenantys vieniši neįgalieji bei žmonės, sulaukę senatvės pensijos amžiaus ir negaunantys našlių pensijos.

REKLAMA

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) teigimu, tai – tikslinė, universali išmoka, kuria siekiama pagerinti vienišų pensininkų padėtį, mažinti skurdą.

Vienišo asmens išmokos tikslas – suteikti papildomą valstybės finansinę paramą vienišiems asmenims, t.y. tiems, kurie nebuvo sudarę santuokos ar yra išsituokę, yra senatvės pensijos amžiaus ar tapę neįgalūs, t.y. kaip ir našliams.

„Atsižvelgiant į tai, kartu buvo priimti ir kitų teisės aktų pakeitimai, kuriais numatyta, kad šalpos išmokos gali būti mokamos kartu su vienišo asmens išmoka. Taip pat, kad tiek socialinio draudimo našlių pensija, tiek vienišo asmens išmoka nėra vertinamos skiriant mažų pensijų priemoką, piniginę socialinę paramą nepasiturintiems, paciento priemoką už kompensuojamuosius vaistus, nustatant asmens finansines galimybes mokėti už socialines paslaugas.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, iš šių išmokų negalima išieškoti. Taip siekiama užtikrinti taiklesnę valstybės paramą vienišiems asmenims, kad asmenys galėtų šias sumas panaudoti savo reikmėms tenkinti ir tai prisidėtų prie skurdo mažinimo“, – dėstė ministerijos atstovai.

Per pusmetį – 46 mln. eurų, bet kai kurie išmokos negauna

„Sodros“ atstovė nurodo, kad vieno mėnesio išmokos dydis – 32 eurai, per metus – 384 eurai. Tačiau nuo kitų metų sausio išmoka bus indeksuojama ir padidės iki 35 eurų.

Ji paaiškina, kad ši išmoka mokama kiekvieną mėnesį. Išmokos mokėjimas nutraukiamas, jei žmogus deklaruoja išvykimą iš Lietuvos, sudaro santuoką arba jam nutraukiamas paskirtos šalpos senatvės pensijos, šalpos neįgalumo pensijos, šalpos kompensacijos, socialinės pensijos ar pensijos priemokos mokėjimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Sodros“ duomenimis, vienišo asmens išmoką šiuo metu gauna daugiau kaip 222,8 tūkst. žmonių. Per pirmuosius šešis šių metų mėnesius jiems išmokėta virš 46 mln. eurų išmokų. Skaičiuojama, kad kitais metais 35 eurų dydžio išmoka priklausys apie 240 tūkst. gyventojų ir tam numatyta skirti jau apie 101 mln. eurų.

Anot M. Kozič, vienišo asmens išmokos skiriamos be prašymo, ta pačia tvarka, kaip pensija ar šalpos išmoka, tik yra remiamasi Gyventojų registro duomenimis apie asmens šeiminę padėtį ir „Sodros“ registro duomenimis apie asmens gaunamas išmokas.

„Tačiau Gyventojų registre vis dar nėra įrašyti daugelio žmonių civilinės būklės aktų, įregistruotų iki 1993 metų, duomenys. Tai reiškia, kad kartais registre trūksta civilinės būklės akto įrašų – gimimo, santuokos, ištuokos, mirties.

REKLAMA

Jei žmogus žino, kad jam priklauso vienišo asmens išmoka, tačiau jos negavo, jis gali kreiptis „Sodros“ informacijos numeriu (+370) 5 250 0883 arba, iš anksto užsiregistravus, į klientų aptarnavimo skyrių. Patikslinus duomenis, jei bus patvirtinta, kad žmogui priklauso vienišo asmens išmoka, ji bus išmokėta kartu su nepriemoka nuo paskyrimo dienos“, – informuoja pašnekovė.

Kokie pokyčiai buvo įgyvendinti?

SADM primena, kad 2021 m. birželio mėnesį priimtu Vienišo asmens įstatymu buvo numatytas jo įgyvendinimas 2 etapais: nuo 2021 m. liepos 1 d. skirti vienišo asmens išmokas asmenims, kurie gauna mažiausias pensijas (šalpos išmokas ir mažų pensijų priemokas), o nuo 2022 m. sausio 1 d. – visiems socialinio draudimo senatvės ir netekto darbingumo pensijų gavėjams.

REKLAMA

Pasak ministerijos įstatymas numatė, kad vienišo asmens išmokos skiriamos pateikus prašymą.

Atstovai įvardija, kad 2021 m. lapkričio 23 d. priimtu Vienišo asmens įstatymo pakeitimu, kuris įsigaliojo nuo 2022 m. sausio 1 d., buvo numatyti keli esminiai pakitimai.

Vienas iš jų – tai, kad vienišo asmens išmokos skiriamos be asmens prašymo, t.y. automatizuotu būdu.

Taip pat, nustatant teisę gauti vienišo asmens išmoką, atsisakyta sąsajos su asmens gaunama išmoka – t.y. išmoka skiriama vienišiems asmenims, kuriems nustatytas 55 proc. ir mažesnis darbingumo lygis (iki 2005 m. liepos 1 d. pripažintiems I, II ar III grupės invalidais), arba sukakusiems senatvės pensijos amžių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar vienas pokytis – vienišo asmens išmokos dydžio susiejimas su socialinio draudimo našlių pensijos baziniu dydžiu. Taip, SADM teigimu, užtikrinamos vienodos socialinės garantijos dėl asmenų vienišumo ir adekvatus išmokos didėjimas pagal darbo užmokesčio fondo augimo tempą šalyje.

Ministerijos atstovai tikina, kad po šių pokyčių jokių naujovių ar piktnaudžiavimų išmokomis nepastebėjo ir tokių atvejų nežino.

Kazkam,net gaila tų 32 eurų,tai tik lašas jūroje.Tegul moka visiems vienišiems.Ir kodel nasliams tik 35 eurai?kas cia per smulki sumelė.Kodel ES.mokama visai kitokios išmokos?
Todėl jog tu maldautum ismaldu ir jaustumeisi kaltas, žemesnis ir priklausomas nuo savo išrinktų politinių vagių taip tave jie valdo žmogau
Kodel eilinis pilietis turi prasyt ka jam nustato istatymas? Kodel nedirba vyriausybe nebendradarbiauja kelios ministerijos , apsimeta kad neturi informacijos IT amziuje?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų