REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Finasta: Rytinės finansų rinkų naujienos

Infliacija JAV toliau mažėja, o ekonomikai lėtėjant ji gali  peraugti į defliaciją. Japonijos eksportas spalio mėnesį krito labiausiai per 7 metus. Rusijos vyriausybė ketina Gerovės fondo lėšas ir toliau investuoti į akcijas ir obligacijas šalies viduje.

REKLAMA
REKLAMA

JAV

Dow Jones indeksas nukrito žemiau 8000 punktų, kas paskutinį kartą buvo 2003 metų kovo mėnesį. Rinkoje pastebimai išaugęs susirūpinimas mašinų pramonės likimu, didžiojo trejeto („Chrysler“, „GM“, „Ford Motors“) bankroto atveju skaičiuojama milžiniška žala JAV ekonomikai. Jos perspektyvos, po vakar paskelbto FED raporto, žymiai sumažėjo. FED taip pat leido suprasti, kad gali prireikti dar kartą mažinti bazinę palūkanų normą kovojant su ekonomikos nuosmukiu.

REKLAMA

JAV vartotojų kainų indeksas spalio mėnesį nukrito 1 proc. Tai šiek tiek daugiau nei prognozavo Briefing.com organizuotos apklausos analitikai (0,8 proc.). Taip vadinamas grynasis vartotojų kainų indeksas  (Core CPI), kuriame atmetamos svyruojančios maisto ir energetikos kainos, per spalio mėnesį nukrito 0,1 proc. Ekonomistai, prognozavo, jog šis rodiklis pakils 0,1 proc. Prastėjant ekonomikos padėčiai ir vartotojams nusprendus verčiau taupyti o ne vartoti, gamintojai yra priversti mažinti savo produkcijos kainas. Be abejo, krentanti žaliavų rinka čia taip pat turi nemažai įtakos.

REKLAMA
REKLAMA

Nekilnojamojo turto rinkoje tęsiasi neigiama kryptis: naujų namų statybos spalio mėnesį nukrito iki 791 tūkst. metinio lygio. Tai 4,5 proc. mažiau, nei buvo rugsėjo mėnesį, kuomet metinis vidurkis sudarė 828 tūkst. pradedamų statybų. Leidimų naujoms statyboms išduota dar mažiau. Jų spalio mėnesį užfiksuota 12 proc. mažiau nei rugsėjo mėnesį, metinis vidurkis šiuo metu sudaro 708 tūkstančius. Taip užfiksuotas antirekordas – paskutinį kartą taip žemai šis rodiklis buvo 1975 metų kovo mėnesį, kai metinis leidimų skaičius siekė 709 tūkstančius.

Dauguma analitikų prognozavo, jog leidimų skaičius spalio mėnesį sumažės iki 772 tūkstančių, tad lūkesčiai rinkoje nepasiteisino.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

“JPMorgan Chase & Co.” skaičiavimais, analitikai šiemet 48 proc. sumažino prižiūrimų pasaulinių kompanijų pelno augimo perspektyvas, o tai yra didžiausias sumažinimas per pastaruosius 15 metų. Anot analitikų, šis skaičius dar gali išaugti dėl lėtėjančios ekonomikos, kuri skatins neigiamą kompanijų augimo perspektyvų vertinimą.

Vakarų Europa

Paviešintas Anglijos banko slaptas balsavimas atskleidžia,  kad už paskutinį 150 bazinių punktų mažinimą balsavo visi 9 nariai.  Iš paskelbtos ataskaitos taip pat matosi, jog Centrinio banko nariai nusiteikę dar labiau mažinti bazinę palūkanų normą, tačiau bus siekiama išvengti ekonominio šoko, kuris gali ištikti per daug sumažinus palūkanas. Galima prognozuoti, jog kitas bazinių palūkanų mažinimas bus nuosaikesnis. Anglijos bankas tokiu būdu siekia priartėti prie savo tikslinės 2 proc. metinės infliacijos lygio. Šiuo metu galioja 3 proc. bazinė palūkanų norma, rinkoje prognozuojama, jog ateityje palūkanos gali būti sumažintos dar apie 200 bazinių punktų.

REKLAMA

Nepaisant lėtėjančios pasaulinės paklausos, didžiausia Europos mašinų gamintoja „Volkswagen“ neatsisako plėtros planų JAV ir 2010 metų antroje pusėje žada atidaryti naują gamyklą Tenesio valstijoje. Kompanija taip pat nežada mažinti gamybos apimčių, o tai turėtų būti vertinama teigiamai. Kaip pareiškė „Volkswagen“ JAV padalinio generalinis direktorius Mark Barnes, jų kompanijai nenaudingas, „General Motors“ bankrotas, nes ši įmonė būtų pagrindinė detalių tiekėja.

Azija

Spalio mėnesį Japonijos eksportas nukrito labiausiai per paskutinius septynerius metus dėl pasaulinės finansų krizės, kuri jau sumažino paklausą automobiliams ir elektronikai. Eksportas, buvęs pagrindiniu Japonijos ekonomikos varikliu paskutinius 6 metus, spalį sumažėjo 7,7 proc., lyginant su pernai atitinkamu laikotarpiu. Tačiau tai yra kiek mažesnis kritimas, nei prognozavo „Bloomberg“ apklausti ekonomistai, kurie tikėjosi 8 proc. eksporto nuosmukio. Pirmą kartą per šešerius metus sumažėjo eksportas į Azijos regioną (4 proc.), paklausa iš Europos ir JAV sumažėjo atitinkamai 17,2 proc. ir 19 proc.. Automobilių eksportas krito 15 proc. Importas spalį išaugo 7,4 proc., tokiu būdu prekybos deficitas sudarė 63,9 mlrd.  jenų (666 mln. JAV dolerių).

REKLAMA

Šiais metais Pietų Korėjos valiuta vonas JAV dolerio atžvilgiu nuvertėjo 37 proc. Tai didžiausias šalies valiutos kritimas nuo 1998 m. Azijos krizės, kai Tarptautinis valiutos fondas suteikė 57 mlrd. JAV dolerių paskolą Pietų Korėjai krizės pasekmėms įveikti. Vono pigimas yra sąlygotas ir užsienio investuotojų pinigų išvedimo, parduodant Pietų Korėjos akcijas.  Vien iš Kospi biržos šiemet „ištraukta“ 23 mlrd.  JAV dolerių užsienio investuotojų lėšų. Šalies vyriausybė planuoja siūlyti įstatymą, pagal kurį 23,8 mlrd. JAV dolerių vertės Pietų Korėjos Nacionalinio fondo lėšos galėtų būti investuojamos į šalies akcijų ir obligacijų rinkas. Pietų Korėjos centrinis bankas vakar pranešė, kad kompanijų bankrotų skaičius spalio mėnesį išaugo iki trijų metų aukščiausios reikšmės.



Lotynų Amerika


Brazilijos akcijų rinkos kritimas vakar buvo sąlygotas neigiamų lūkesčių iš JAV akcijų rinkos ir žaliavų pigimo, kas paskatino investuotojus parduoti žaliavinių kompanijų akcijas. Prie žaliavinių kompanijų pigimo prisidėjo ir „UBS AG“ analitikai, kurie vakar paskelbė, kad kitais metais plieno paklausa pasaulyje mažės. Tačiau iš teigiamų naujienų galima paminėti, kad „Cia Vale do Rio Doce“ („Vale“), didžiausia geležies rūdos kasybos bendrovė pasaulyje, pasirašė sutarti su Pietų Korėjos vyriausybės

kontroliuojamu „Export-Import Bank of Korea“, pagal kurią gauna 1 mlrd. JAV dolerių finansavimą. Už šį finansavimą „Vale“ tieks geležies rūdą, nikelį ir kitus metalus Pietų Korėjai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vidurio ir Rytų Europa

Rusijos finansų ministras Aleksejus Kudrinas vakar pranešė, kad 18 proc. šalies Gerovės fondo lėšų bus investuojama į Rusijos akcijų ir obligacijų rinkas. Lapkričio 17 d. Gerovės fondo vertė siekė 61,2 mlrd. JAV dolerių, kito šalies fondo – Rezervo fondo, kuris skirtas garantuoti biudžeto įvykdymą krintant naftos kainoms, - 131,3 mlrd. JAV dolerių. Investicijas į Rusijos akcijų ir obligacijų rinkas vykdo „Vneshekonombank“ (VEB), kuris jau investavo 90 mlrd. rublių (3,82 mlrd. JAV dolerių) iš 175 mlrd. rublių skirtų investicijoms. Likusi suma bus pervesta VEB‘ui artimiausiu metu. Finansų ministras taip pat pažymėjo, kad pradžioje investuotos lėšos gali nuvertėti, tačiau ilguoju laikotarpiu vyriausybė tikisi labai didelės grąžos. Gerovės ir Rezervo fondai iš investicijų šiemet jau uždirbo 6 mlrd. JAV dolerių. Dalis šių fondų lėšų laikoma tarptautinių Rusijos rezervų dalimi ir buvo investuota į JAV vyriausybės globojamų nekilnojamojo turto kreditavimo agentūrų „Fannie Mae“ ir „Freddie Mac“ skolos vertybinius popierius, tačiau šios investicijos nuo 65,6 mlrd.  JAV dolerių sausio 1 dieną sumažėjo iki 20,9 mlrd.  JAV dolerių lapkričio 1 dieną (t.y. padidėjus minėtų kompanijų rizikai Rusijos Centrinis bankas sumažino minėtų kompanijų laikomą obligacijų kiekį).

REKLAMA

Vienas didžiausių Rusijos bankų „VTB“ šį mėnesį paskolins „realiam“ ekonomikos sektoriui (t.y. ne finansinėms kompanijoms) 190 mlrd.   rublių (6,9 mlrd. JAV dolerių). Primename, kad spalio mėnesį „VTB“ paskolino 120 mlrd.   JAV dolerių. Šis skolinimas vyksta iš Rusijos vyriausybės lėšų, skirtų įveikti finansų krizei. Kiti (nevalstybiniai) Rusijos bankai griežtina kreditavimo sąlygas tiek verslui, tiek ir fiziniams asmenims.

Rumunijos vyriausybė patvirtino 10 mlrd. ekonomikos stimuliavimo planą, kurio lėšos, planuojama, bus panaudotos per ateinančius ketverius metus skatinant ekonominį augimą ir kuriant naujas darbo vietas. Planas taip pat numato padidinti paskolų skaičių smulkiajam verslui, sumažinti mokesčius reinvestuojamiems dividendams, suteikti vienkartines išmokas kompanijoms, priimančioms naujus darbuotojus.

Ukrainos nedarbo lygis spalio mėnesį pakilo iki 1,9 proc. nuo 1,8 proc. rugsėjo mėnesį. Prieš tai tris mėnesius iš eilės nedarbo lygis krito. Žmonių skaičius, užsiregistravę kaip bedarbiai, spalio mėnesį sudarė 530100, kai rugsėjo mėnesį metinis bedarbių skaičius buvo fiksuojamas ties 513600.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų