REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kol universalios nuomonės pirkti būstą ar nuomotis nėra, nekilnojamojo turto (NT) ekspertai atrodo sutaria dėl vieno – grąža iš nuomos taip mažėja. Taigi pirkti būstą vien nuomai tampa rizikinga.

Kol universalios nuomonės pirkti būstą ar nuomotis nėra, nekilnojamojo turto (NT) ekspertai atrodo sutaria dėl vieno – grąža iš nuomos taip mažėja. Taigi pirkti būstą vien nuomai tampa rizikinga.

REKLAMA

Būtent tokios nuomonės laikosi „Nordea“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas. Jis pastebi, kad būsto kainos kyla, o nuomos kainos stabilizavosi ir dar mažės. Tad įšokti į nuomos traukinį šiek tiek per vėlu, nebeturės konkurencinio pranašumo prieš tuos, kurie jau prieš kelis metus būstą nusipirko pigiau. „,Naujiems nuomotojams bus sunku gauti norimą kainą ir apskritai surasti nuomininkus. Gali būti taip, kad bent kurį laiką nepavyks išnuomoti būsto. Tai nemažas nuostolis, ypatingai ne sezono metu, nes pasiūla didelė“, – naujienų portalui tv3.lt komentuoja ekonomistas. 

 

 

Visgi Ž. Mauricas pamini, kad dar galima rasti atskirų projektų ir nišų, kur nuoma atsipirktų labiau. Tačiau bendroje tendencijoje, nuomos kainos per pastaruosius 5 metus pakilo 15 proc. sparčiau nei būsto kainos, reiškia jos užbėgo įvykiams už akių.

REKLAMA
REKLAMA

„Pokriziniu laikotarpiu gyventojai vis dar vengė pirkti NT, nes buvo didelis neapibrėžtumas dėl ateities. Vėliau nedarbas mažėjo, pajamos pradėjo augti ir atitinkamai besinuomojančių buvo vis daugiau ir daugiau. Ypatingai Vilniuje. Tai didino kainas. 2014 m. antroje pusėje pajudėjo butų pirkimai, bet didžia dalimi jie buvo skirti investicijai: perkamas būstas su tikslu jį išnuomoti. Gyventojai ar verslo struktūros pamatė, kad nuomos kainos ganėtinai aukštos, palūkanos žemos ir apsimoka pirkti būstą ir jį nuomoti.

REKLAMA

Ką matome dabar, ypatingai nuo 2016 m. prasidėjo, kad dabar pradėjo pirkti būstą ir tie besinuomojantieji, masiškai net sakyčiau. Pamatė, kad nuomos kaina per aukšta ir gali pigiau įsigyti. Tai vieša paslaptis. Dabar pirkti būstą ir mokėti paskolą yra pigiau nei nuomotis. Susilieja dvi bangos: tų, kurie būtų potencialūs nuomininkai, bet pasirenka būstą nusipirkti sau ir tų, kurie užsiima profesionalia nuoma – būstas perkamas, įrengiamas pigiai, bet gražiai, su tikslu išnuomoti. Ir dėl to būsto kainos kilo ir, manau, kils dar kurį laiką, nes paklausa būstui auga. Tačiau nuomos kainos, mano prognozėmis, kilti perspektyvų nebeturi“, – teigia ekonomistas.

REKLAMA
REKLAMA

Tendenciją pastebi ir kiti

Štai „Citus“ Investicijų ir analizės skyriaus vadovas Arnoldas Antanavičius su ekonomisto nuomone sutinka, nes visą laiką rinka yra subalansuojama natūralios paklausos ir pasiūlos. Prieš keletą metų dar matėsi nuomos pasiūlos trūkumas, tačiau per keletą metų daugybė butų pirktų nuomai šią rinką užpildė. Bet jis ne kategoriškas, kad visiškai neapsimoka pirkti būsto nuomos verslui.

„Pajamos kaip ir yra, bet tai nėra taip patrauklu ir gerai, kaip buvo prieš keletą metų. Išaugo pasiūla nuomos rinkoje, konkurencija tarp nuomotojų bei matosi kainų korekcija. Kiek pastebiu, apie 10 proc. kainų korekcija nuomos yra įvykusi sumažėjimo prasmei. Be to, išlieka nuomininkų kokybės klausimas. Potencialių nuomininkų nėra tiek daug ir ne visada gali būti užtikrintas, kad nuomininkas bus patikimas ir respektabilus. Tai gali patirti ir nuostolius. Su prastėjančių nuomininkų atėjimu, daugėja ir rizikos, o pajamos linkusios mažėti. Tai tikrai nebėra geras pasirinkimas investuoti nuomai“, – vis dėlto konstatuoja ir A. Antanavičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu „Ober–Haus“ Vertinimo ir rinkos tyrimų departamento vadovas Saulius Vagonis neskuba vertini apsimoka ar ne pirkti nuomai, tačiau taip pat prognozuoja, kad nuomos grąža yra jau po truputį linkusi mažėti, ši tendencija turėtų tęstis ir ateityje.

„Ober–Haus“ duomenys šiek tiek kitokie nei ekonomisto Ž. Maurico ar NT eksperto A. Antanavičiaus. 2016 metais visuose Lietuvos didmiesčiuose buvo vis dar fiksuojamas vidutinis 2–5 proc. butų nuomos kainų augimas, bet pardavimo kainos augo greičiau: vidutiniškai apie 7 proc.

„Nepaisant augančios nuomojamo būsto pasiūlos sostinėje, 2016 metais iš esmės buvo fiksuojami teigiami butų nuomos kainų pokyčiai. Nors brangiausio būsto segmente nuomos kainos išliko stabilios, tačiau pačiame aktyviausiame segmente, kuriame nuomos kainos siekia 200–400 Eur/mėn., nuomos kainos vidutiniškai ūgtelėjo 2–4 proc. Nors nuomos kainų augimas 2016 metais buvo kuklesnis nei pardavimo kainų, tačiau augančios įsigijimo kainos ir neblėstanti būsto paklausa išlaiko būsto nuomos segmentą pakankamai gyvybingą.

REKLAMA

Tačiau panašu, kad artimiausiu metu (2017 metais), kaip ir 2016 metais būsto pardavimo kainos augs kiek greičiau nei nuomos, ypač Vilniuje. 2016 metais vidutinė 1–3 kambarių nuomos kaina Vilniuje sudarė 379 Eur/mėn., Kaune – 283 Eur/mėn., Klaipėdoje – 272 Eur/mėn., Šiauliuose – 150 Eur/mėn. ir Panevėžyje – 115 Eur/mėn“, – prognozes pateikia S. Vagonis.

Pirkti ar nuomotis? Pateikia patarimus

Tiek A. Antanavičius, tiek Ž. Mauricas patikina, kad visų pirma tai labai individualiai išsprendžiamas klausimas. Žmogus pats turi įvertinti, ar jam reikia nuosavo būsto. Tačiau paklausus koks pašnekovų asmeninis požiūris, jie juo pasidalija.

„Pirkti dėl to, kad kiti perka – tai ne. Bet jei žmogus nori, jam patinka aplinka, tai jis ir turi pirkti. Laiko gero nebus, nes gali laukti ir gali sulaukti, bet gali ir nesulaukti. Tai jei randi gerą būstą ir finansinės galimybės leidžia, reikia pirkti. Taip yra visoje Europoje ir taip turi būti. Žiūriu skeptiškai į laukimus. Laukia kažkokių apokalipsių. Nereikia tokių dalykų“, – sako ekonomistas.

REKLAMA

„Tikriausia vieno atsakymo nėra. Bet nuomos rinkoje matome sumažėjusias nuomos kainas ir daugiau pasirinkimų. Tai faktas. Todėl nuomos alternatyva dabar yra patrauklesnė nei anksčiau.

Labiau patarčiau nuomotis ir pažiūrėti, kaip rinka toliau judės. Galbūt turės daugiau derybinių galių ieškantys įsigijimui“, – teigia A. Antanavičius, kuris anksčiau ne kartą buvo pabrėžęs, kad būsto vertė pirkimui jau pralenkė tikrąją savo vertę.

„Tam tikrais rodikliais paskaičiuota, kad būstas arba per brangus, arba aukščiau savo tikrosios vertės. Tačiau vien to neužtenka, kad kainos pradėtų mažėti. Rinkoje turi atsirasti tam tikri dirgikliai, dėl ko pradėtų koreguotis kainos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, sugriežtėjusios paskolų išdavimo sąlygos, palūkanų augimas. Šie dalykai rinką sukoreguotų ir tada galima būtų tikėtis ir kainų korekcijos, nes tiesiogiai paliestų paklausą“, – prideda NT ekspertas.

O štai S. Vagonis pateikia pirkimo bei nuomos pliusus ir minusus, kurie gali padėti apsispręsti, ko iš ties norite.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų