REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius tvirtina, kad jei koronaviruso atvejų augimas išliks toks, koks buvo šias kelias savaites, rudenį pasitiksime su 3 tūkst. atvejų per dieną. Jo tvirtinimu, neskiepytųjų karantinas yra vienas iš geriausių sprendimų šiuo metu stabdant pandemiją, tačiau ekspertas neatmeta galimybės, kad užsipildžius ligoninėms, vėl tektų skelbti visuotinį karantiną.

Duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius tvirtina, kad jei koronaviruso atvejų augimas išliks toks, koks buvo šias kelias savaites, rudenį pasitiksime su 3 tūkst. atvejų per dieną. Jo tvirtinimu, neskiepytųjų karantinas yra vienas iš geriausių sprendimų šiuo metu stabdant pandemiją, tačiau ekspertas neatmeta galimybės, kad užsipildžius ligoninėms, vėl tektų skelbti visuotinį karantiną.

REKLAMA

Apie augantį užsikrėtimų koronavirusu atvejų skaičių ir kokiomis naujomis priemonėmis būtų galima skatinti vakcinaciją ir stabdyti viruso plitimą naujienų portalo tv3.lt aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ kalbėjo Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė, konservatorė Paulė Kuzmickienė ir duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius.

Į rudenį žengsime su 3 tūkst. užsikrėtimų per dieną?

„Dabar mes turime 70 proc. savaitinį augimą, kurs yra labai didelis, tai yra eksponentinis. Jeigu mums iki rudens liko 7 savaitės, tai jei mes tokį augimą išlaikysime 7 savaites, tai mes rugsėjo 1 d. sutiksime su 3 tūkst. atvejų per dieną.

REKLAMA
REKLAMA

 <...> Ir tai yra gąsdinantys skaičiai, nes jei tas 70 proc. augimas bus nesustabdytas, jis nesustos, tai tokią situaciją ir turėsime. Čia toks pesimistinis mūsų scenarijus, kuris gali įvykti, jei tas augimas nesumažės“, – teigė V. Zemlys-Balevičius.

REKLAMA

Duomenų mokslininko teigimu, bene pagrindine drastiško atvejų augimo priežastimi galime laikyti plintančią Delta, dar vadinamą indiškąją, koronaviruso atmainą.

„To laiko iki rudens mes gal ir nebeturime, jau dabar reikia, kuo greičiau priimti sprendimus, kurie tą augimą 70 proc. mažintų“, – sakė V. Zemlys-Balevičius.

Prie vakcinacijos prisideda darbdaviai

P. Kuzmickienės teigimu, dalis priemonių, kurios galėtų sustabdyti tą eksponentinį augimą, jau yra priimtos.

„Išskirčiau vieną tokią, kuri, man atrodo, teisinga ir gal net šiek tiek pavėluota – pasitelkti labiau šeimos gydytojus, motyvuojant jų nuoseklų darbą su registruotais pacientais, juos raginant, skambinant, informuojant kiekvieną asmeniškai apie vakcinos naudą. Čia labai gera priemonė“, – sakė Seimo narė.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos, Sveikatos apsaugos ministerija gana intensyviai dirba su šalies darbdaviais, kad paskiepyta būtų kuo daugiau darbuotojų.

„Darbdaviai labai suinteresuoti, kad ir žmonės dirbtų, ir verslai neužsidarytų. <...> Kai kurioms verslo grupėms pavyksta pasiekti puikių vakcinavimo rezultatų“, – kalbėjo P. Kuzmickienė.

Dulkys: galima kalbėti apie karantiną nesiskiepijusiems

Viena iš priemonių, kurių Vyriausybė planuoja imtis stabdant eksponentinį koronaviruso atvejų augimą – neskiepytųjų karantinas. Apie tai trečiadienį po ministrų kabineto posėdžio užsiminė ir sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

„Jeigu kas nori kalbėti apie pandemiją, matyt, vertinga pabrėžti, kad šiuo metu tai yra ne apskritai pandemija, bet nepasiskiepijusių pandemija. Jeigu kažkam norisi Lietuvoje kalbėti apie karantino statusą arba patį karantiną, tai irgi pradėkime nuo to, kad tai yra nepasiskiepijusių karantinas“, – sakė ministras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis teigė, kad gali būti keičiamos galimybių paso sąlygos prekybos, renginių, judėjimo srityse, o ateityje, jeigu sergamumas augs, su juo būtų siejama dar daugiau galimybių.

„Norite lankytis gydymo įstaigose, norite lankyti savo artimuosius – turite galimybių pasą? Ne? Turime jausti atsakomybę už tuos žmonės, kad neskleistume jiems viruso ir būtume įdėję visas pastangas į viešųjų gėrybių kūrimą, – kalbėjo ministras. – Tai judėjimas, dalyvavimas renginiuose – mes suprantame, jeigu renginyje dalyvauja visi pasiskiepiję, tai yra vienos galimybės virusui, jeigu yra renginys, kur dalyvauja nepasiskiepiję žmonės, ten yra kita situacija.“

REKLAMA

„Kiekvienu atveju tos sąlygos ir turi skirtis“, – pabrėžė A. Dulkys.

Sprendimas ne idealus, bet kitos išeities nėra

„Karantinas nevakcinuotiems yra prasmingas, kadangi nevakcinuoti žmonės turi didesnę tikimybę tiek užsikrėsti, tiek skleisti virusą. <...> Kitokios priemonės aš kol kas nematau“, – idėją palaikė V. Zemlys-Balevičius.

Duomenų mokslininkas atmetė idėją skelbti visuotinį karantiną tam, kad būtų sustabdytas tiek delta atmainos plitimas, tiek augantis užsikrėtimų skaičius.

„Tie žmonės, kurie pasiskiepijo, to karantino sąžiningai laikėsi ir anksčiau. Vakcinuoti žmonės ir taip linkę labiau saugotis, tai atitinkamai ir taip mažiau dalyvauja tame viruso plitimo faktoriuje.

REKLAMA

Kodėl mes turėtume juos dar papildomai bausti, o ne sankcijas taikyti tiems, kurie nenori prisidėti prie viruso plitimo mažinimo“, – samprotavo V. Zemlys-Balevičius.

„Tai nėra idealus sprendimas, bet gyvenime ne visada gali priimti idealų sprendimą, priimi tokį, kuris duoda rezultatą ir viskas“, – pridūrė jis.

Turime galvoti apie du dalykus

P. Kuzmickienė palaiko karantino režimo taikymą neskiepytiems gyventojams. Visgi politikė nenorėjo įvardinti, kiek, jos nuomone, plačiai turėtų būti taikomi suvaržymai nevakcinuotiems asmenims.

„Tokias apimtis galėtume apspręsti tada, kai mes matytume, kokio grėsmingumo yra situacija“, – teigė Seimo narė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

P. Kuzmickienė svarstė, kad reikėtų taikyti tokius apribojimus, kurie skatintų skiepytis tuos gyventojus, kurie to dar nepadarė.

„Pritarčiau tokiam griežtesniam požiūriui, nes turime galvoti apie du dalykus. Vienas dalykas, kad mūsų sveikatos sistema neužlūžtų. <...> Antra, labai svarbu, kad rudenį atsidarytų ir veiktų mokyklos, o vaikai mokytųsi klasėse“, – kalbėjo konservatorė.

Visuotinis karantinas gali būti neišvengiamas

Tačiau, anot V. Zemlio-Balevičiaus, šalia ekstremalių priemonių, tokių kaip, pavyzdžiui, neskiepytųjų karantinas, reikia galvoti ir apie švelniąsias priemones.

„Reikia eiti, šnekėti su tais žmonėmis, kodėl jie nenori skiepytis, išsklaidyti jų baimes, pasiekti tą vakcinavimą ne tokiais griežtais metodais. Jei pasakysime, kad bus tik tas griežtas metodas, mes su jumis nešnekėsime ir uždėsime ant jūsų kryželį, tai tada bus dar blogiau“, – sakė duomenų mokslininkas.

REKLAMA

„Jeigu mes uždarysime tuos neskiepytus, tai kiek mes juos laikysime uždarytus? Juk vis tiek juos reikia suskiepyti. Mes juos laikysime uždarytus iki kitos vasaros?“ – pridūrė jis.

Visgi, pasak pašnekovo, jei situacija taip pablogės, kad ligoninės bus pilnos, tikriausiai reikės skelbti visuotinį karantiną.

„Šalia tokių griežtų priemonių, mes turime galvoti apie alternatyvas ir šnekėjimą su žmonėmis. Nereikia nurašyti pusės Lietuvos vien todėl, kad jie priėmė vienokius ar kitokius sprendimus. Šviesti reikia žmones“, – kalbėjo V. Zemlys-Balevičius.

P. Kuzmickienė pritarė, kad būtina ir toliau šviesti žmones apie vakcinų naudą.

„Ta užduotis turi išlikti. Ne tik galvoti apie tam tikrus apribojimus, suvaržymus, bet ir geranorišką paskatinimą neprarandant vilties.

REKLAMA

Sakau, dar neišnaudotos visos galimybės iš aukščiausių pareigūnų, galbūt prezidentas galėtų aiškiau pakviesti visus piliečius imtis ir vakcinuotis“, – teigė P. Kuzmickienė.

Laidoje taip pat aptarta priverstinio skiepijimo tema bei Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen pasiūlymas skatinti žmones vakcinuotis suteikiant jiems pinigines išmokas ar papildomus laisvadienius. Visą „Dienos pjūvio“ laidą galite rasti vaizdo įraše, kuris yra teksto pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų