REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Amerikos dolerio, kuris beveik visą šimtmetį buvo JAV pasaulinės hegemonijos simbolis, smukimas taip užsitęsė, kad kai kurie ekspertai jau baiminasi, kad šis procesas yra negrįžtamas, rašo britų dienraštis „The Independent“.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak dienraščio, po mėnesius finansinėse rinkose tebesitęsiančių ir niekaip nesibaigiančių rimtų problemų nepasitikėjimas beveik totemu tapusia pasaulio valiuta išplito taip plačiai, kad vis daugiau tarptautinės rinkos prekeivių savo kapitalus perveda į stipresnes valiutas, pavyzdžiui, eurą, kurio kursas dolerio atžvilgiu neseniai pasiekė rekordinį lygį.

REKLAMA

„Jei amerikiečių verslininkas turi galimybę rinktis, jis paims bet kokius pinigus, tik ne dolerius, –„The Independent“ tvirtino „Cantor Index“ makleris Davidas Buikas. – Aš pirmenybę teikiu jenoms, o jei tai neįmanoma, tai eurams arba svarams sterlingų“.

„Dauguma renkasi svarus, – jam antrina Matthew Osborne‘as iš „Armstrong International“. – Tiesa, Sityje atsirastų keli biržos žaidėjai, kurie mano, kad dolerius reikia imti dabar, kol jie pigūs, ir palaikyti kokius metus. Tačiau problema labai rimta: žmonės, kurie liepą ar rugpjūtį manė „kaip gaila, kad man moka doleriais“, dabar svarsto, kur susirasti darbą arba spėlioja, ar gaus premiją“.

REKLAMA
REKLAMA

Rizikingų hipotekos kreditų rinkos krachas JAV, prisidedantis prie dolerio nestabilumo, jau nuvertė vieną D. Britanijos banką – „Northern Rock“, o kitus privertė paskelbti apie didžiulius nuostolius, aiškina „The Independent“. Užvakar, kai jau atrodė, kad dolerio smukimas baigėsi – atseit žemiau jam jau nebėra kur kristi – išryškėjo dar vienas tolimesnio hipotekos krizės stiprėjimo simptomas. JAV iždo sekretorius Henry Paulsonas, sakydamas kalbą svarbiame tarptautiniame verslo forume Pietų Afrikoje, perspėjo: „Kai kuriuose rizikingų hipotekos paskolų rinkos segmentuose situacija prieš pagerėdama dar pablogės“. Anot jo daug nekilnojamojo turto savininkų JAV vis dar „gina“ pradinės palūkanų normos, kurios buvo nustatytos, kai jie 2005 – 2006 m. ėmė būsto kreditus. Kai šios palūkanų normos nustos galiojusios, jų įmokos išaugs, o tai reiškia, kad kils nauja skolininkų nemokumo ir jų namų susigrąžinimo bankų nuosavybėn banga. O tuo tarpu doleris šiandien gyvena pačius sunkiausius laikus, kokie tik yra išlikę dabartinių kartų atmintyje, teigia dienraštis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Harvardo universiteto profesorius Kennethas Frootas, anksčiau dirbęs JAV federalinės rezervų sistemos konsultantu, užvakar perspėjo: „Dolerio nuvertėjimas iš dalies yra permanentinis. Jo kursas be jokių abejonių yra tiesiog priverstas mažėti „periferinių valiutų“ atžvilgiu – tai atspindi konkurencingumo ir darbo našumo augimą tose šalyse“.

Johno Hopkinso universiteto Baltimorėje (JAV) profesorius Riordanas Roettas naujienų agentūrai „Bloomberg News“ pareiškė: „Pasitikėjimas doleriu mažėja ir pačiose Jungtinėse Valstijose. Galbūt tai viso labo atspindi paplitusį nepasitenkinimą Busho administracija, tačiau akivaizdu, kad kitai administracijai, nepriklausomai nuo to, kokią partiją ji atstovautų, teks įtemptai dirbti bandant išsikapstyti iš šios duobės“.

REKLAMA

Doleris ne tik nusmuko iki žemiausios padalos euro atžvilgiu (už vieną eurą duoda 1,47 dol. su trupučiu), bet ir rekordiškai atpigo lyginant su Kanados doleriu – tai pats žemiausias jo smukimas nuo pat 1950 m. Tokio dolerio smukimo svaro sterlingo atžvilgiu nebuvo nuo 1981-ųjų, Šveicarijos franko – nuo 1995 m., rašo „The Independent“

Dolerio padėtis dar labiau pablogėjo po nemalonaus signalo iš Kinijos – ši šalis leido suprasti, kad pereina prie kitų valiutų. Nuolatinio visos Kinijos liaudies atstovų suvažiavimo komiteto pirmininko pavaduotojas Cheng Siwei per konferenciją Pekine pareiškė: „Mes teikiame pirmenybę stiprioms valiutoms ir atitinkamai pertvarkysime savo politiką“. Šį perspėjimą patvirtino Kinijos centrinio banko direktoriaus pavaduotojas Xu Jianas, pareiškęs, kad doleris „praranda savąjį pasaulio valiutos statusą“.

REKLAMA

Kinija yra sukaupusi 700 mlrd. svarų sterlingų vertės valiutų atsargas, jai tereikia tik sulėtinti dolerių kaupimą, kad JAV valiuta dar labiau susilpnėtų, teigia dienraštis. Spalį dėmesį patraukė JAV žeminantis įvykis: Irako centrinis bankas, praėjus 4 metams nuo JAV įsiveržimo, pareiškė norą diversifikuoti savo rezervus, kad daugiau nebereikėtų pasikliauti vien doleriais.

Pasak dienraščio, Pietų Korėjos centrinis bankas paragino laivų statyklas išrašinėti sąskaitas vietos valiuta ir imtis atsargumo priemonių dėl dolerio silpnėjimo, o Iranas, Venesuela ir Rusija, vienos didžiausių pasaulyje naftos eksportuotojų, reikalauja, kad joms būtų mokama eurais, o ne doleriais. Iranas siekia, kad Japonija už jai parduodamą naftą atsiskaitytų tik jenomis, o ne doleriais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Turtingiausiu žmogumi pasaulyje laikomas Warrenas Buffetas spalio mėnesį vienoje JAV televizijos tinklo CNBC laidoje buvo paklaustas, kokia pasaulio valiuta dabar geriausia laikyti savo santaupas. „Tik ne Amerikos doleriais“, - atsakė jis.

Dienraštis „The Wall Street Journal“ internete atliko savo skaitytojų apklausą, pasiteiravęs, kokia valiuta šie norėtų gauti savo atlyginimą. Pirmąją vietą užėmė euras, po jo sekė svaras sterlingų. Nuo šių valiutų gerokai atsiliko Kanados doleris, Japonijos jena ir Šveicarijos frankas. Vienas skaitytojas parašė: „Aš amerikietis, dirbu Europoje pagal europietiško tipo darbo sutartį. Man moka eurais, ir aš tuo džiaugiuosi, nes galiu atlyginimą gauti eurais, o apsipirkinėti JAV. Jei šis ciklas išsilaikys iki man išeinant į pensiją, galėsiu gauti pensiją Europoje, o JAV iš jos gyventi“, - rašo „The Independent“.

REKLAMA

Nuo rugsėjo JAV Federalinė rezervų sistema du kartus mažino palūkanų normas, kad reanimuotų šalies ekonomiką, tačiau šie sprendimai kartu su tolimesnio smukimo tikimybe mažina dolerio patrauklumą investuotojų akyse, pastebi dienraštis. Užvakar doleris šiek tiek sustiprėjo, kai Federalinės rezervų sistemos atstovas Randallas Kroszneris paneigė prielaidą, kad palūkanų norma ir toliau bus mažinama. Jis pareiškė, kad šiandien jos lygis pakankamai žemas, kad ekonomiką būtų galima nuvesti per „dabartinę sunkią kelio atkarpą“.

REKLAMA

Tuo tarpu „žaliųjų“ bėdos ir atpigę lėktuvų bilietai vis daugiau britų skatina skristi apsipirkinėti į JAV, rašo „The Independent“. Oficiali Niujorko rinkodaros ir turizmo organizacija „NYC&Company” užvakar pareiškė, kad turistai iš D. Britanijos pernai šiame mieste išleido 785 mln. svarų. 2006 m. Niujorke apsilankė 1,169 mln. svečių iš D. Britanijos. 54 proc. jų čia praleido nuo 4 iki 7 naktų, 31 proc. – 2-3 naktis. Jie vidutiniškai išleisdavo po 112 svarų per dieną. Vidutinis turistų amžius – 40 metų.

„NYC&Company” turizmo viešųjų ryšių direktorius Christopheris Heywoodas mano, kad susilpnėjęs doleris ateityje pritrauks dar daugiau apsipirkti norinčių britų. „Patyrę keliautojai, kurie atvyksta čia norėdami pereiti per parduotuves, gali labai sėkmingai apsipirkti, – tvirtina jis. – Jie atvažiuoja su vienu lagaminu, o išvyksta su dviem ar trim“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų