REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mažiausiai 28 laipsniai šilumos ir dieną, ir naktį – apie tokias darbo sąlygas pasakoja vieno Vilniaus policijos skyrių darbuotojas, besiskundžiantis sveikatos problemomis. Tuo metu Valstybinė darbo inspekcija kartu su nesitraukiančiais karščiais stebi ir vis augantį skundų dėl netinkamų darbo sąlygų srautą.

Mažiausiai 28 laipsniai šilumos ir dieną, ir naktį – apie tokias darbo sąlygas pasakoja vieno Vilniaus policijos skyrių darbuotojas, besiskundžiantis sveikatos problemomis. Tuo metu Valstybinė darbo inspekcija kartu su nesitraukiančiais karščiais stebi ir vis augantį skundų dėl netinkamų darbo sąlygų srautą.

REKLAMA

Į portalą tv3.lt kreipėsi Vilniaus Vyriausiojo policijos komisariato vaizdo stebėjimo kamerų kambaryje dirbantis Rimas (tikrasis vardas redakcijai žinomas). Neįgalumo laipsnį turintis vyras sakosi dirbantis patalpoje, kur tiek dieną, tiek naktį būna mažiausiai 28 laipsniai šilumos.

Sąlygas gerino tik prieš mero vizitą

Kadangi, anot Rimo, visi šio skyriaus darbuotojai – sveikatos problemų turintys vyresnio amžiaus žmonės, per aukšta temperatūra patalpose, ypač kamuojant vasaros karščiams, didelė problema.

„Mūsų darbo vietoje, kur visos pamainos metu stebime Vilniaus miestą per sostinėje įrengtas kameras, tiek dieną, tiek naktį būna 28 laipsniai šilumos arba dar daugiau. Karštis ir tvankumas čia – nepakeliamas. Daugybę metų kampe stovi oro kondicionierius, tačiau jis neveikia. Kartą buvo kviestas meistras, tačiau kondicionieriaus nesutvarkė, jis ir liko neveikiantis. <...>

REKLAMA
REKLAMA

Sveikam žmogui išbūti tokioje vietoje sunku, o ką jau kalbėti apie mus, neįgaliuosius. Čia dirba nemažai žmonių, sergančių širdies ligomis, cukriniu diabetu. Visi gydytojai sutartinai sako, kad karštis ir tvankumas tokiems žmonės – tikras smūgis“, – darbo sąlygas portalui tv3.lt apibūdino Rimas.

REKLAMA

Neapsikentę tvankumo ir karščio darbo vietoje, darbuotojai patys nusipirko pastatomą ventiliatorių, o dar vieną ventiliatorių prieš Vilniaus miesto mero Remigijaus Šimašiaus vizitą pavasarį darbuotojams nupirko vadovybė.

„Tada valdžia labai rūpinosi, kad viskas atrodytų nepriekaištingai, tačiau iš to ventiliatoriaus jokio poveikio – patalpa nė kiek nevėdinama. Langų nėra, aplink tik stiklinės sienos“, – tvirtino Rimas.

Kaip pasakojo vyras, kai pasidaro nepakeliamai karšta, vaizdo stebėjimo kamerų skyriaus darbuotojai pasisvečiuoja pas už stiklinės sienos dirbančius policijos pareigūnus, mat ten vėsiau.

REKLAMA
REKLAMA

„Būna atvejų, kai pareigūnai ateina pas mus, nes reikia peržiūrėti tam tikrus vaizdo įrašus iš įvykių vietų. Pabuvę vos kelias minutes jie neslepia nuostabos, kaip galime dirbti tokias ilgas valandas“, – sakė Rimas.

Įranga neveikia laikinai

Vilniaus Vyriausiojo policijos komisariato (VPK) atstovė Julija Samorokovskaja portalą tv3.lt informavo, kad minėtojo skyriaus darbuotojai, nors ir nepriklauso Vilniaus VPK, dirba jų patalpose. Tačiau čia dabar kurį laiką neveikia vėdinimo įranga.

„Taip, buvo nupirkti nauji fankoilai. Tiek ir pas budėtojus, tiek pas mūsų policijos pareigūnus dabar remonto darbai kelių jų. Matyt, kažkur kažko neužpildė, vienas, mačiau, kad neveikia, ant jo parašyta. Logistikos skyrius pranešė, kad yra žinoma, yra aptarnaujančios įmonės, jos informuotos dėl gedimų. Nupirkti ir oro drėkintuvai. Tai tokios sąlygos. Aišku, vasara karšta, niekas tokios nesitikėjo“, – tv3.lt sakė J. Samorokovskaja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Skundų vis daugiau

Alinančiam karščiui daugiau nei porą savaičių nesitraukiant iš Lietuvos, Valstybinė darbo inspekcija (VDI) pastebi vis gausiau plūstančius darbuotojų skundus dėl per aukštos temperatūros darbo vietose.

„Jeigu anksčiau dar buvo labiau paklausimai, kokios yra darbuotojų teisės, kokios darbdavio pareigos, ką daryti, ko prašyti, tai šiandien jau, matyt, kai tų kondicionierių pritrūko, arba jie laiku neįrengti, mes gauname tokių skundų nuolatos“, – tv3.lt kalbėjo VDI Nelaimingų atsitikimų ir profesinių ligų skyriaus vyriausioji darbo inspektorė Rita Zubkevičiūtė.

Geriausia temperatūra – 22–24 laipsniai

Įstatymai reglamentuoja, kokias darbo sąlygas darbdavys turi užtikrinti darbuotojui. R. Zubkevičiūtė pažymi, kad optimali temperatūra darbo patalpose skiriasi priklausomai nuo to, kiek darbas fiziškai sunkus.

REKLAMA

„Jeigu darbas yra lengvas, darbas biure arba darbas su kažkokiais dokumentais, tai ta temperatūra gali būti šiek tiek aukštesnė. Komfortas yra 22–24 laipsniai. Pakankama temperatūra, kuri nėra labai komfortiška, bet darbuotojams didelių bėdų neatsitinka, gali būti 21–28 laipsniai. Jeigu darbas yra sunkesnis, fizinis darbas, kai reikia vaikščioti, kilnoti, temperatūra atitinkamai turi būti laipsniu, dviem mažesnė“, – teigė R. Zubkevičiūtė.

Darbuotojai turi teisę darbdavio prašyti, kad šis darbo vietoje užtikrintų tinkamą vėdinimą. Tačiau pastaruoju metu darbdaviai prabilo apie kondicionierių ir ventiliatorių trūkumą parduotuvėse. Tokiu atveju, sako Zubkevičiūtė, darbdavys turi imtis kitų priemonių.

REKLAMA

„Pakeisti darbo laiko režimą, sutrumpinti darbo laiką, sudaryti sąlygas darbuotojams dažniau palikti darbo vietą. Tų priemonių yra įvairių. <...> Jeigu patalpų negalima atvėsinti, darbdavys yra įpareigotas darbuotojams suteikti specialiąsias pertraukas, per kurias darbuotojai eitų į kitą patalpą atvėsti“, – kalbėjo specialistė.

Specialiųjų pertraukų per darbo pamainą turi susidaryti bent 40 minučių, priklausomai nuo patalpų temperatūros.

„Sakysime, jeigu (patalpoje) yra 28,5 laipsnio, tai dirbant lengvus darbus tokiose patalpose galima dirbti 7 valandas. Jeigu tai yra vidutinio sunkumo darbas, jau 5,5–6 valandas. Kitą laiką reikia arba išdėstyti pertraukomis, arba darbuotojus išleisti anksčiau namo“, – sakė R. Zubkevičiūtė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų