REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Užklupus slogai, neretai griebiamės greičiausiai apsunkusį kvėpavimą palengvinančią priemonę – nosies purškalus. Tačiau daugelis nežino, kad vartojant šiuos preparatus per ilgai, gali išsivystyti priklausomybė.

Užklupus slogai, neretai griebiamės greičiausiai apsunkusį kvėpavimą palengvinančią priemonę – nosies purškalus. Tačiau daugelis nežino, kad vartojant šiuos preparatus per ilgai, gali išsivystyti priklausomybė.

REKLAMA

Biržietis Rokas (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) pasakoja, kad prieš maždaug šešerius metus, kai dar mokėsi mokykloje, taip dažnai naudodavo nosies purškalus, kad nebegalėdavo be jų gyventi.

„Turėjau slogą, pradėjau naudoti stiprius nosies purškalus, visą laiką juos naudodavau, greičiausiai, per dažnai purškdavau“, – svarsto jis.

Vaikinas pasakoja, kad nosies purškalus visada naudodavo dėl patogumo: įsipurški ir tuoj pat gali laisvai kvėpuoti, juolab, kad Rokas lankė krepšinio treniruotes, tad buvo patogu, kad purškalas ne tik atkemša nosį, bet ir išsausina nosies gleivinę. Tik purkšdavosi nesilaikydamas rekomendacijų, io pagal poreikį.

„Rekomenduojama purkštis 3-5 kartus per dieną, o aš purkšdavausi ir 10, ir 12, gal net daugiau, beveik kas valandą. Per tris mėnesius sunaudojau 3-4 buteliukus purškalo.“

REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, nosies purškalus nepertraukiamai jis naudojo daugiau nei tris mėnesius, nuo lapkričio iki kovo mėnesio, kai būdingiausia sloga, lygiai tokia pati situacija pasikartojo ir po metų, kai atėjo ligų sezonas.

REKLAMA

Galiausiai jis teigia supratęs, kad, visgi, toks dažnas purškalų naudojimas nėra normalus, ėmė pastebėti, kad be purškalo labai sunku kvėpuoti.

„Apie dvi savaites nutraukus naudojimą buvo užgulusi nosis, bet tiesiog nebenaudodavau purškalų, plaudavau nosį arba su druskos tirpalu, arba su purškalais su jūros druska“, – pasakojo pašnekovas.

„Camelia“ vaistinės vaistininkas Rimvydas Blynas naujienų portalui tv3.lt pasakojo, kaip atsakingai vartoti nosies purškalus, kodėl išsivysto pripratimas ir kaip jis pasireiškia.

Vaistininko teigimu, žmonės dažnai griebiasi nosies purškalų dėl greito poveikio – vaisto sudedamosios medžiagos padeda greičiau sumažinti nosies paburkimą, todėl tai yra patrauklu sloguojantiems.

REKLAMA
REKLAMA

Be purškalų nebegali gyventi

Anot R. Blyno, priklausomybė išsivysto purškalų sudedamosioms medžiagoms – ksilometazolinui ir oksimetazolinui.

„Vaistas sutraukia nosies gleivinės kraujagysles, sutraukus kraujagysles, mažėja paburkimas, palengvėja kvėpavimas per nosį.

Pripratimas išsivysto dėl to, kad pastoviai vaisto veikiama nosies gleivinė atrofuojasi, mažėja receptorių jautrumas vaistui ir nosies gleivinė paburksta, darosi sunku kvėpuoti, nosies užgulimui mažinti reikia vis didesnių vaisto dozių“, – veikimo principą aiškino vaistininkas.

Vartojant purškalus 7 ar daugiau dienų, įvyksta nosies gleivinės atrofija, reiškia, gerokai pablogėja kraujotaka, dėl to nosies gleivinė paburksta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Gaunasi užburtas ratas – jeigu ilgai naudojame purškalus nuo slogos, norint nutraukti jų naudojimą, gleivinė dar labiau paburksta ir būna sunku kvėpuoti.

Užburtas ratas tęsiasi – jeigu pasipurškiame, galime kvėpuoti, jeigu nutraukiame naudojimą, tampa sunku kvėpuoti“, – pasakojo pašnekovas.

Pastebima, kad didesnė rizika išsivystyti priklausomybei kyla alergiškiems asmenims, kuriems pasireiškiantys simptomai yra pastovaus intensyvumo, trunka ilgą laiką, todėl reikia greito sprendimo.

„Jeigu atsitiktų taip, kad žmogus turi alerginę slogą ar kitą alergiją ir ilgesnį laiką vartoja purškalus, tai yra didžiausias pavojus – greičiausiai gleivinė pripras ir tada bus sudėtinga atsikratyti vaisto“, – paaiškino vaistininkas.

REKLAMA

Būdingi šalutiniai poveikiai

R. Blynas pažymi, kad yra įprasti šalutiniai, kurie gali pasireikšti naudojant purškalus net ir neilgą laiko tarpą:

„Įprastiniai šalutiniai poveikiai dažniausiai būna nosies gleivinės sudirginimas. Nosies gleivinės sudirginimas gali pasireikšti sausumu, čiauduliu, deginimo pojūčiu, kvėpuojant jaučiame karštį. Tai yra pakankamai dažni šalutiniai požymiai.“

Vartojant nosies purškalus, nedidelis vaisto kiekis iš nosies patenka į bendrąją kraujotaką, todėl gali pasireikšti padidėjęs širdies plakimas, padidėjęs kraujospūdis, pykinimas. Vis tik, tokie šalutiniai poveikiai yra itin reti, pasireiškia vos vienam iš tūkstančio.

REKLAMA

„Kaip nuo kiekvieno vaisto, gali atsirasti ir sisteminės alerginės reakcijos – bėrimai, niežėjimas, neramumas, nemiga. Tai pasireiškia dar rečiau, maždaug vienam iš 10 tūkstančių“, – priduria specialistas.

Išsivysčius priklausomybei, kai žmogus be nosies purškalų negali apsieiti ilgą laiką, nepasipurškus tampa sunku kvėpuoti, gali pasireikšti ir kiti sutrikimai:

„Dažniausiai pabrėžiami miego sutrikimai, žmonės negali miegoti, nes negali kvėpuoti per nosį. Tai trikdo miegą, sumažėja darbingumas, nes jeigu nepasipurškia, negali kvėpuoti, susikaupti.“

Retais atvejais, pripratus prie nosies purškalų, galimos ir komplikacijos. Į nosies gleivinę patekus bakterijoms, gali išsivystyti sinusitas, rinitas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tada jau bus sudėtinga, ypač, jei tai lėtinis sinusitas. Tokiu atveju, turbūt, reikės nemažai antibiotikų kursų“, – teigia pašnekovas.

Vienintelė išeitis nutraukti naudojimą

Pasiteiravus, kaip atsikratyti šios priklausomybės, R. Blynas sako negalintis nudžiuginti. Būtina nutraukti vaisto vartojimą:

„Savijauta nebus gera mėnesį ar šiek tiek daugiau laiko, per tiek laiko viskas gali atsistatyti. Bet žmogus negalės normaliai kvėpuoti pakankamai ilgą laiko tarpą.“

Nosies purškalus galima pakeisti hipertoniniais purškalais su jūros druska, tačiau teks susitaikyti su ilgokai trunkančiu nosies užgulimu, negalėjimu normaliai kvėpuoti.

REKLAMA

Jeigu savijauta vis tik yra bloga, galima kreiptis į gydytoją, kuris gali paskirti ir receptinius hormoninius nosies purškalus ar geriamus vaistus simptomams palengvinti.

Dažnai purškalus naudoja peršalimu sergantys asmenys, kai įprastai pirmąsias kelias dienas pasireiškiantys simptomai, sloga būna sunkesnė, vėliau jie kinta.

Todėl slogai palengvėjus, reikia nutraukti purškiamų vaistų naudojimą – tokiu atveju, tolimesnis naudojimas būtų netikslingas ir didintų riziką išsivystyti priklausomybei.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų