REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė, kad vėl keičiasi izoliacijos tvarka – jau nuo trečiadienio tą daryti reikės tik gavusiems teigiamą COVID-19 tyrimo atsakymą. Jau netrukus daugiau atlaisvinimų gali laukti ir ugdymo įstaigų, neatmetama, kad bus persvarstyta ir sergančiųjų besimptome forma izoliacijos trukmė.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė, kad vėl keičiasi izoliacijos tvarka – jau nuo trečiadienio tą daryti reikės tik gavusiems teigiamą COVID-19 tyrimo atsakymą. Jau netrukus daugiau atlaisvinimų gali laukti ir ugdymo įstaigų, neatmetama, kad bus persvarstyta ir sergančiųjų besimptome forma izoliacijos trukmė.

REKLAMA

Nauja tvarka numatoma, kad izoliuotis turės tik tie asmenys, kurie gaus teigiamą PGR tyrimo arba antigeno testo atsakymą ar asmenys, įtariami, kad serga COVID-19 liga, kol laukiama patvirtinamojo COVID tyrimo rezultato.

Pokyčius pakomentavusi SAM Visuomenės sveikatos departamento Sveikatos stiprinimo skyriaus vedėja, šalies vyr. epidemiologė Loreta Ašoklienė teigė, kad toks sprendimas priimtas tiek gerėjant epidemiologinei situacijai, tiek dėl to, kad ir anksčiau užsikrėtusieji vengdavo nurodyti artimus kontaktus.

„Jau antra savaitė stebime mažėjančio sergamumo rodiklius. Taip pat matome ir tą praktinį aspektą, kad ir dabar ne visada žmonės nurodo kartu gyvenančius žmonės, tad jiems nėra priskiriama izoliacija. Taip pat stebime kitų šalių patirtį, jų izoliacijos strategijas, jos yra pakankamai įvairios. Jau atsiranda šalių, kurios sąlytį turėjusiems asmenims izoliacijos netaiko“, – komentavo L. Ašoklienė.

REKLAMA
REKLAMA

Ji pažymėjo, kad pagrindinis akcentas tenka simptomus pajutusiems, sergantiems žmonėms, kad jie kreiptųsi dėl tyrimo atlikimo ir žinotų savo kovidinį statusą.

REKLAMA

Daugiau žmonių dėl COVID-19 tiriasi tikslingai

Paklausta, ar jau išties yra pasiektas pandemijos lūžio taškas, L. Ašoklienė patvirtino, kad apie tai jau leistų galvoti kelintą savaitę stebimi mažėjantys sergamumo rodikliai.

„Tiesa, ką ir buvome prognozavę ir ko tikėjomės, šiek tiek yra padidėję hospitalizacijų rodikliai. Tačiau stebime, kad mirčių skaičius irgi šiek tiek kaip ir stabilizuojasi, gal net ir pradeda mažėti. 

Atsižvelgiant taip pat į tai, kad po sąlyčio su sergančiuoju asmeniu simptominė liga išsivysto pakankamai greitai. Tad jei žmogus atsakingai stebi sveikatą, atlieka savikontrolės testus ir pajutęs pirmuosius simptomus išsitiria, liga nustatoma labai greitai“, – komentavo ji.  

REKLAMA
REKLAMA

Nors teigiamų tyrimų procentinė dalis vis dar išlieka labai didelė, epidemiologė pažymėjo, kad situacija pasikeitė išplitus omikron atmainai.

„Tas susirgimų kilimas buvo labai staigus ir greitas, (...) ir, tikėtina, kad ir mažėjimas bus greitesnis nei ankstesnių bangų pakilimo metu. Tai, kad auga tyrimų skaičius, kaip tik rodo, kad žmonės atlieka tyrimus, registruojasi pajutę simptomus“, – sakė L. Ašoklienė.   

Visą spaudos konferenciją žiūrėkite:

Palengvinimai laukia mokyklų

L. Ašoklienė patvirtino, kad SAM yra gavusi Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) pasiūlymus apie ribojimų pokyčius ugdymo įstaigose dėl srautų ribojimo, kaukių atsisakymo pradinukams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Svarstome juos, deriname su ŠMSM. Ir, stebint epidemiologinę situaciją, tikėtina, kad šie sprendimai gali būti priimti artimiausiu metu. Kiek jie gali turėti įtakos epidemiologinei situacijai, toks atsargumas ir yra išlaikomas, nes šiuo metu sergamumo mažėjimas stebimas ir nesinorėtų, kad situacija keistųsi. 

Bet tai gali priklausyti nuo daug ko – žmonių elgsenos, naujų mutacijų atsiradimo. Tad vertinant visas aplinkybes, jei situacija nesikeis, sergamumas toliau mažės, šie sprendimai gali būti priimti“, – kalbėjo vyriausioji epidemiologė.

Paklausta, ar yra svarstoma besimptome liga sergantiems pacientams trumpinti izoliaciją iki 5 dienų, ji neslėpė, kad tokie pokyčiai įmanomi.

REKLAMA

„Šiuo metu jiems taikoma izoliacija 7 dienos, taip pat stebime, kad šalys pakankamai įvairiai pradeda elgtis ir koks, matyt, geriausias sprendimas sudėtinga vertinti. Šiuo metu 5 dienų izoliacijos trumpinimo besimptomiams asmenims nesvarstome, bet tai gali būti svarstoma ateityje“, – sakė L. Ašoklienė.

Ateityje – kitoks koronavirusinės infekcijos plitimo valdymo modelis

Paklausta, ar galbūt greitai ateis toks laikas, kad privalomai izoliuotis nereikės net ir gavusiems teigiamą PGR testą, epidemiologė teigė, kad ateityje liga apskritai bus valdoma kitaip.

„Šiuo metu vyksta diskusijos dėl apskritai koronavirusinės infekcijos epidemiologinės priežiūros taikymo. Ir, panašu, vis daugiau linkstama į tai, kad reikėtų pereiti prie ūmioms viršutinių kvėpavimo takų infekcijoms, gripui taikomos priežiūros, kai yra stebimas cirkuliuojantis virusas, taip pat stebimas bendras susirgimų skaičius.

REKLAMA

Taigi, panašu, kad ateityje priežiūros sistema iš sustiprintos sistemos, kai yra tiriamas kiekvienas atvejis, ji gali pereiti į įprastesnė priežiūros sistemą, kai stebimas bendras sergamumo lygis“, – kalbėjo L. Ašoklienė.

Visgi šiuo metu, stebint ir kitų šalių praktikas, izoliacijos prievolės gavus teigiamą testą atsisakyti neketinama.

„Yra šalių, kurios nebeizoliuoja asmenų, kurie serga lengvomis formomis ir didžiausią dėmesį skiria tiems asmenims, kurie kreipiasi į ligonines, pavyzdžiui, Švedijoje pasikeitusi net testavimo strategija. Bet didžioji dauguma vis tik lieka prie to, kad sergantys asmenys turėtų būti izoliuoti ir bent aktyvios laikos laikotarpį svarbu ta izoliaciją ir kontaktų mažinimą užtikrinti“, – kalbėjo epidemiologė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išlieka rekomendacijos laikytis saugumo taisyklių 

Nors žmonėms, turėjusiems sąlytį su COVID-19 sergančiu asmeniu izoliuotis nebereikės, tačiau ir toliau išlieka rekomendacijos, esant galimybei, dirbti nuotoliniu būdu, stebėti savo sveikatos būklę, atlikti savikontrolės greituosius antigeno testus, vengti fizinio kontakto su kitais asmenimis ir dėvėti respiratorius ar medicinines kaukes.

Sąlytį su sergančiuoju COVID-19 liga turėjusiems asmenims, kuriems izoliavimas buvo paskirtas iki įsakymo įsigaliojimo dienos, izoliavimo terminas gali būti nutrauktas, jiems kreipiantis į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą.

Visais atvejais, kai asmuo pajaučia COVID-19 ligai būdingus simptomus – kosulį, karščiavimą, galvos skausmą, dusulį, gerklės skausmą, slogą, rekomenduojama izoliuotis ir registruotis PGR tyrimui arba laboratorijoje atliekamam antigeno testui internetu www.1808.lt arba telefono numeriu 1808.

Asmenims, gavusiems teigiamą PGR tyrimo arba antigeno testo atsakymą, svarbu nedelsiant izoliuotis ir kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris, esant poreikiui, paskirs tinkamiausią gydymą, nustatys izoliacijos trukmę ir, jei reikės, išrašys nedarbingumo pažymėjimą. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų