REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kasmet Lietuvoje gimsta šimtai alkoholio sužalotų vaikų. Alkoholinis vaisiaus sindromas sudarko embrioną, jei motina nėštumo metu vartoja svaigalus. Medikai įspėja, kad net viena taurė alkoholio gali turėti fatališkų pasekmių.

Kasmet Lietuvoje gimsta šimtai alkoholio sužalotų vaikų. Alkoholinis vaisiaus sindromas sudarko embrioną, jei motina nėštumo metu vartoja svaigalus. Medikai įspėja, kad net viena taurė alkoholio gali turėti fatališkų pasekmių.

REKLAMA

Dviejų sergančių vaikų likimai susiklostė skirtingai

Dažnai alkoholiniu vaisiaus sindromu sergantys vaikai atsiduria vaikų globos įstaigose. Jau įsčiose pakenkusios savo vaikui, motinos vėliau numeta juos auginti kitiems. Su tokiais nelaimingais vaikais tenka susidurti ir Visų Šventųjų parapijos vaikų laikinos globos namų berniukų padalinio vadovei Aistei Bakanauskaitei.

Moteris pasakoja, kad dviejų į vaikų namus patekusių berniukų istorija susiklostė labai skirtingai. „Pas mus pateko ketverių ir vienuolikos metų vaikai, kuriems nustatytas alkoholinis vaisiaus sindromas. Kai jie atvyko, vaikų ūgis neatitiko amžiaus, jie buvo labai mažo svorio, akivaizdus buvo ir protinis atsilikimas. Suteikus tinkamą pagalbą, mažasis berniukas per metus laiko fiziškai atsistatė, pasivijo savo vaikų ūgį ir svorį ir net pakartotinai jam nebuvo nustatytas neįgalumas. Tik nesunkus atsilikimas. Vyresniajam sekasi prasčiau. Jis visą gyvenimą jaus sunkias fizinio ir protinio neįgalumo pasekmes“, – sako A. Bakanauskaitė

REKLAMA
REKLAMA

Būtina specialistų priežiūra

Globos namų darbuotoja sako, kad mažojo berniuko perspektyvos galėjo būti liūdnesnės, jei jis būtų likęs šeimoje, kurioje girtaujama ir juo nesirūpinama. „Kuo anksčiau tokiam vaikui pradedama teikti specialistų pagalba, tuo daugiau šansų, kad jis sutvirtės fiziškai ir adaptuosis psichologiškai. Tokiems vaikams būtina medikų, psichologų, logopedų pagalba, masažai, speciali mankšta, pritaikyta mityba. Dažnai dėl skrandžio pažeidimų tokie vaikai negali valgyti tokio maisto, kaip kiti“, – aiškina A. Bakanauskaitė.

REKLAMA

os teigimu, gaunantys reikalingą priežiūrą, alkoholinio vaisiaus sindromą turintys vaikai, gali lankyti mokyklą kartu su sveikais vaikais ir net įgyti profesiją. „Toks vaikas niekada neparodys aukštų intelektinių gebėjimų, profesoriumi jis nebus. Tačiau gali išmokti amato ir gyventi savarankiškai“, – sako pašnekovė.

Alkoholis atsispindi vaiko išvaizdoje

Profesorė, mokslų daktarė neonantologė Nijolė Drazdienė aiškina, kas yra alkoholinis vaisiaus sindromas. „Tai vaisiaus pažeidimai, atsirandantys dėl to, kad motina nėštumo metu vartoja alkoholį. Šiuo sindromu sergantys vaikai būna mažo svorio, jų maža galva bei daug mažesnė smegenų masė. Taip pat būdingos mažos, siauros akys, žema kakta, plokščias pakaušis, maža įdubusi nosis, nesusiformavęs smakras. Sindromas pažeidžia vidaus organus – širdį, kepenis, skrandį ir kitus. Vaikui augant pasireiškia psichikos, intelekto atsilikimas. Augdami tokie vaikai turi polinkį alkoholiui“, – sako medikė.

REKLAMA
REKLAMA

Sindromas yra labai sunkus ir pažeidžia žmogų visapusiškai. Tačiau kartais gali pasireikšti atskiri jo požymiai – vadinamieji alkoholinio vaisiaus sindromo spektro sutrikimai.

Ne tik asocialių šeimų problema

Lietuvoje nėra statistikos, kiek kasmet gimsta kūdikių su alkoholinio vaisiaus sindromu. N. Drazdienė sako, kad vien Santariškių vaikų ligoninėje kasmet priimama apie 20-30 tokių vaikų. Tačiau realus alkoholio pažeistų kūdikių skaičius gali būti daug didesnis, nes dažnai pažeidimai išryškėja vaikui augant.

Klaidingai manoma, kad alkoholis pavojingas tik asocialių, daug geriančių tėvų vaikams. Profesorė sako, kad kartais tvarkingos, išsilavinusios ir apsirūpinusios motinos pagimdo vaikus su alkoholinio vaisiaus sindromu. „Tai nėra tik asocialių ar kaimo žmonių bėda. Gal kaip tik kaimo nėščia moteris nevartoja alkoholio, nes žino, kad vaiką reikia saugoti. O emancipuotos moterys dažnai galvoja tik apie save. Dabar madoje liberalus gyvenimo būdas, partnerių kauta. Net padorios, tvarkingos moterys, būdamos nėščios, nevengia išgerti alkoholio“, – sako gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Net viena taurė besilaukiant – per daug

N. Drazdienės teigimu, besilaukiančiai moteriai nėra saugaus alkoholio kiekio. „Teoriškai paskaičiuota, kad jei kasdien moteris vartoja po bokalą alaus ar vyno, tai yra didžiulė rizika vaisiui. Pavojingiausia yra nėštumo pradžia, kai formuojasi vaisiaus nervų sistema, smegenys, organai. Maždaug 3-12 savaitė po pastojimo. Tačiau ir po to alkoholis taip pat pavojingas. Net viena taurė gali padaryti žalą vaisiui“, – sako medikė. Jos teigimu, atsisakyti svaigalų turėtų ir planuojančios pastoti moterys, nes alkoholis mažina vaisingumą.

Motinos be emocijų

Ne visuomet motinos, pagimdžiusios kūdikį su alkoholinio vaisiaus sindromu, pripažįsta, kad vartojo alkoholį. „Kartais motinos labai kenčia, kaltina save, kai pranešame apie vaiko sveikatą. O kartais net neigia vaikelio negalią, kaltina medikus, kad šie prisigalvoja nebūtų dalykų. Būna, kad palieka vaiką ligoninėje. Ne tik dėl negalios, bet tiesiai pasako, kad jis joms nereikalingas. Tai motinos, kurios iš vis nebeturi emocijų. Mes to savo darbe prisižiūrime“, – atvirauja N. Drazdienė.

Kai gimsta alkoholinio vaisiaus sindromo pažeistas vaikas, informuojamos vaiko teisių tarnybos, socialiniai darbuotojai. Po to jie šeimą aplanko namuose, įsitikina, kad vaiku rūpinamasi ir jam teikiama specialistų pagalba.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų