REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Aistros dėl vandens kiršina gyventojus

Lina Dranskeikaitė

Lietuva įsipareigojusi užtikrinti, kad kitąmet 95 proc. visų šalies gyventojų galės vartoti švarų geriamąjį vandenį, tačiau toks dar daug kur yra prabanga. Ramygalietis Vygandas Grakauskas ir dar dvi šeimos jau beveik dvejus metus neturi geriamojo vandens, nors 2012-aisiais rajono Savivaldybė buvo skyrusi 10 tūkst. litų, kad gyventojai turėtų geriamojo vandens ir nuotekų tinklus.

Kaip „Sekundei“ pasakojo V. Grakauskas, Ramygaloje į Tremtinių g. 6 ir Sodų g. 14A namus vanduo buvo tiekiamas iš buvusios pieninės siurblinės. Inžineriniai tinklai buvo nutiesti dar sovietmečiu, bet prieš beveik porą metų, pieninę įsigijus kitiems savininkams, vandens tiekimas buvo nutrauktas.

„Siurblinė priklausė buvusiai pieninei, iš mūsų jokio mokesčio neėmė, susitarėme, kad patys ją prižiūrėsime. Tačiau nauji savininkai vandens tiekimą nutraukė abiem namams“, – situaciją apibūdino ramygalietis. Panevėžio rajono savivaldybė Ramygalos seniūnijai skyrė 10 tūkst. litų, kad būtų nutiesta nauja geriamojo vandens ir nuotekų trasa, tačiau prie šios buvo prijungtas tik vienas namas – Sodų g. 14A. Tai papiktino ramygaliečius, nes rajono savivaldybės taryba dar 2011 m. patvirtino vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo specialųjį planą, kuriame numatyta, kad Tremtinių gatvės gyventojai turi gauti geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugas.

REKLAMA
REKLAMA

V. Grakauskas ne kartą kreipėsi ir į seniūną, ir rajono merą, bet aiškaus atsakymo nesulaukė. „Vandentiekis buvo prijungtas Savivaldybės lėšomis. Tad kodėl į vieną namą vandenį atvedė, o į kitą – ne? Reikėjo tik trišakio, ir visiems būtų gerai. Būtų atėjęs seniūnas, pasakęs, kad tiesia tinklus, tikrai būtume prisidėję pinigais, bet to nebuvo. Bet gal taip man kerštaujama, tik nežinau dėl ko. Gal kad aš visada ieškau teisybės“, – svarsto V. Grakauskas.

REKLAMA

Kilo įtarimų

Nesulaukęs paaiškinimo nei iš Ramygalos seniūno, nei iš rajono mero, V. Grakauskas kreipėsi į Seimo kontrolierių Raimondą Šukį. Ramygaliečiui kilo įtarimų, kad kažkas yra ne taip, kai pirmiausia buvo nutiesti visi tinklai, o tik tada padaryti reikiami planai. Be to, darbai buvo pradėti ir baigti net negavus iš Savivaldybės jiems atlikti reikalingų lėšų.

Darbų akte ir sąskaitoje faktūroje nurodyta, kad vandentiekio trasa yra 95 m, o UAB „Aukštaitijos vandenys“ fiksuoja, kad vandentiekio linijos ilgis – 87,97 m. Vadinasi, dalis naujai paklotos vandentiekio trasos įeina į privatų žemės sklypą, nors Savivaldybė įsipareigojusi vandentiekį nutiesti tik iki sklypo ribos.

REKLAMA
REKLAMA

Seimo kontrolierius, išnagrinėjęs V. Grakausko skundą, pripažino jį pagrįstu ir įpareigojo rajono Savivaldybę inicijuoti geriamojo vandens tiekimo tinklų įrengimą, paklojant vandentiekio įvadą nuo naujo skirstomojo vandentiekio tinklo iki Tremtinių gatvės 6-ojo namo. Mat per tyrimą buvo atskleista, kad Savivaldybė, žinodama, jog vanduo buvo nutrauktas ne tik Sodų g. 14A, bet ir Tremtinių g. 6 namui, kur gyvena trys šeimos, skyrė lėšų skirstomiesiems vandentiekio tinklams projektuoti ir tiesti tik Sodų g.14A namo link. Be to, to namo gyventojams vandentiekio tinklai buvo nutiesti iki senojo vandentiekio įvado.

„Seimo kontrolierius nustatė, kad buvo pažeistos mano teisės. Bet kas iš to? Viename paskutinių Savivaldybės raštų aiškinama, kad vandenį ir kanalizaciją turėsiu tik tuo atveju, jeigu atsiras papildomų lėšų. Tačiau ir taip aišku, kad jų nebus“, – piktinosi ramygalietis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ne taip seniai V. Grakauskas sulaukė aplinkosaugininkų vizito, kai užsikimšus nuotekų vamzdžiui fekalijos pradėjo plūsti į jo kiemą. Buvo nustatyta, kad į lietaus kanalizacijos vamzdyną, įrengtą prieš daugiau kaip tris dešimtmečius, neteisėtai prijungti buitinių nuotekų įvadai iš gyvenamųjų namų Sodų g. 14A ir Tremtinių g. 6. „Visos fekalijos pradėjo plūsti tiesiai pro mano namus, baisiausia smarvė. Seniūno atvežti darbininkų išvalė, bet tik tam kartui. Aplinkosaugininkai visiems gyventojams skyrė baudas, bet kodėl baudžia tas moterėles, kurios net nežino, kur ta kanalizacija? Tegul baudžia tuos, kurie ne taip sujungė. Kuo mes kalti?“ – kalbėjo V. Grakauskas.

REKLAMA

Į kambarį neatves

Tačiau Ramygalos seniūnas Valdas Chirv pateikė kiek kitokią gana mįslingą vandentiekio tinklų įrengimo istoriją. Ir Tremtinių g. 6, ir Sodų g. 14A namų gyventojams vanduo buvo tiekiamas iš vandenvietės ir vandentiekio tinklais, kurie priklausė privačiam asmeniui.

Seniūno žiniomis, gyventojai žodžiu buvo susitarę, kad jie susimokės tik už elektrą, kuri reikalinga vandeniui cirkuliuoti iš vandenvietės iki butų. Tačiau kai Tremtinių g. 6 namas nebemokėjo už elektrą, vanduo buvo išjungtas.

„Išjungus vandenį, į seniūniją iš karto kreipėsi Sodų g. 14A namo gyventojai, kad padėtume jiems apsirūpinti geriamuoju vandeniu. Jie sutiko prisijungti prie „Aukštaitijos vandenų“ vandentiekio tinklų. Tą patį padaryti siūlėme ir Tremtinių g. 6 namo gyventojams, bet šie atsisakė, esą kam mokėti už vandenį, jeigu turi šulinį“, – aiškino seniūnas.

REKLAMA

Tačiau kai Sodų g. 14A gyventojams buvo atvestas vanduo, ir V. Grakauskas panoro jį turėti. Vyrui buvo pasiūlytos dvi galimybės: prisijungti prie Savivaldybės lėšomis įrengtos jungiamojo vandentiekio linijos arba prisijungti nuo Sodų g. 14A namo gyventojų rekonstruoto vandentiekio, jeigu šie pritartų.

„Už Savivaldybės pinigus buvo nutiesta tik magistralinė linija, nuo jos įvadą į savo butus įsirengė patys gyventojai, mes tik padėjome sujungti. Kadangi V. Grakauskas neprisidėjo savo lėšomis prie įvado įrengimo, natūralu, kad Sodų g. gyventojai neleidžia jungtis nuo jų įvado“, – paaiškino V. Chirv.

Seniūno teigimu, tai, kad V. Grakauskas, likęs be geriamojo vandens, Savivaldybę ir seniūniją skundžia visiems, problemos neišspręs. „Aukštaitijos vandenys“ įsipareigojo šiemet plėsti vandentiekio tinklus, tad tikėtina, kad vandenį netrukus turės ir V. Grakauskas.

„Kaip sakoma, pats muša, pats rėkia. Mes tik įvedėme magistralinę liniją, o įvadas – pačių gyventojų rūpestis. „Aukštaitijos vandenys“ šiemet vykdys plėtrą ir komunikacijas nuties iki pat sklypo, bet į kambarį tikrai neįves“, – „Sekundei“ teigė V. Chirv.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų