parama maistu, Kas vyksta Kaune skaitytojų nuotr.

parama maistu, Kas vyksta Kaune skaitytojų nuotr.

Kaune įsikūrusioje gausių šeimų asociacijoje „Vaivorykštės taku“ besiburiančios daugiavaikės mamos sako negalinčios tylėti apie plika akimi nesunkiai pastebimą neteisybę. Labiausiai esą stebina tai, jog už maistą ir kitokio pobūdžio labdarą joms tenka susimokėti nustatytą fiksuoto dydžio mokestį. Narės neslepia įtariančios, jog ne visos minėtai asociacijai jų kas mėnesį skiriamos lėšos išleidžiamos tikslingai ir sukrenta kažkam į „slaptą kišenę“.

„Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ nepasiturinčiais žmonėmis besirūpinančioms organizacijoms skiria tam tikrą kiekį maisto produktų, kurie išdalijami. Už tokią paramą kas tris mėnesius asociacija „Vaivorykštės taku“ turi sumokėti „Maisto bankui“ simbolinį 0,05 centų mokestį už kiekvieną gautų maisto produktų kilogramą. Tačiau nuo šių metų sausio asociacijos „Vaivorykštės taku“ atstovų taryba nusprendė rinkti mėnesinį narystės mokestį, siekiantį nuo 10 iki 20 eurų. Kurią iš šių sumų teks susimokėti, priklauso nuo to, kiek kartų per savaitę kiekviena iš mamų nori gauti paramą maistu – vieną ar du. Asociacijos pirmininkė apie tokią tvarką paskelbė socialinio tinklo „Facebook“ grupėje „Gausios šeimos Kaune“, – pasakoja su „Kas vyksta Kaune“ redakcija susisiekusi Deimantė (aut. past. tikroji asmens tapatybė portalui žinoma).

REKLAMA

Informacijoje, skirtoje asociacijos „Vaivorykštės taku“ nariams, paskelbtoje uždaroje socialinio tinklo „Facebook“ grupėje „Gausios šeimos Kaune“, rašoma apie trijų rūšių narystės mokestį:

nariai, negaunantys „Maisto banko“ paramos, moka 2 eurus per mėnesį;

gaunantys maisto davinius vieną kartą per savaitę – moka 10 eurų;

o tie, kuriems labdara maistu skiriama 2 kartus per savaitę, moka 20 eurų.

Paskelbto įrašo pabaigoje pažymima, kad nario mokestis mokamas vieną mėnesį į priekį iki einamojo mėnesio 25 dienos. „Skolininkams už 2018 metų nario mokestį, „Maisto banko“ paramos labdaros teikimas bus sustabdytas“.

Su naująja minėtos gausių šeimų asociacijos tarybos nustatyta tvarka taikstytis linkę ne visi nariai. „Jei mes visur akcentuosime: mokestis už maistą ar dar už ką nors, o mums bus nutraukta sutartis ir nebegausime maisto visai. […] Visa tai turi būti ne prievartos būdu reikalaujama, o prašoma geranoriškai prisidėti. […] Turime geranoriškai prašyti prisidėti prie organizacijos, patys ieškoti rėmėjų, bet jokiu būdu neimti už labdaras“, – išeitį siūlo „Vaivorykštės taku“ nariai.

Dažnai gaunami itin nedidelio kiekio maisto daviniai

„Turiu nuotraukas, kuriose užfiksuotas maisto davinių, skiriamų „Maisto banko“, turinys. Mano žiniomis, asociacijai „Vaivorykštės taku“ skiriama gerokai daugiau maisto produktų, palyginus su kitomis panašaus pobūdžio organizacijomis. Tačiau daviniai čia atrodo gerokai mažesni nei turėtų būti. Jei kitai asociacijai priklausanti mama iš gauto maisto davinio produktų galėtų savo vaikus išmaitinti dvi dienas, tai daugiavaikės mamos, priklausančios asociacijai „Vaivorykštės taku“ dažnai gauna tik duonos ir kelias daržoves“, – pastebimus skirtumus vardija Deimantė.

REKLAMA

Kur dingsta maisto produktai, jei visoms narėms skiriamas vienodas kiekis? Moteris tikina neatmetanti tikimybės, jog, galimai, tam tikrą dalį „Maisto banko“ labdaringai skiriamų maisto produktų tarpusavyje pasidalija asociacijos „Vaivorykštės taku“ vadovė ir kitos „viršūnėlės“ bei „išskirtinių“ draugių grupelės.

„Kitas klausimas – kaip paskirstomi bei išleidžiami už narystės mokestį kas mėnesį surenkami pinigai? Mano žiniomis, kitose panašaus tipo organizacijose nedidelis nario mokestis sumokamas vieną kartą per metus. O už labdaros skiriamą maistą aukojama simboliškai pagal galimybes – kas gali eurą ar du. Tokiu būdu sukaupti pinigai vėliau skiriami įvairioms laisvalaikio veikloms, renginiams ir pan. O „Vaivorykštės taku“ narėms retai kas nors organizuojama“, – tikina kaunietė.

Kaip „Kas vyksta Kaune“ teigė labdaros bei paramos fondo „Maisto bankas“ Komunikacijos projektų vadovė Miglė Petronytė, asociacijos ne visada gauna vienodą labdaringo maisto kilogramų kiekį.

„Jei atsiimti maisto davinių deleguoti tam tikros asociacijos nariai vyksta į parduotuves patys, maisto kiekis priklauso nuo to, kiek tuo metu jiems duoda parduotuvių atstovai. O, jei vykstama į sandėlį, tuomet maisto kiekis, gautas būtent tą konkrečią dieną, paskirstomas atsižvelgiant į žmonių skaičių“, – paaiškino ji.

REKLAMA

„Maisto bankas“ planuoja imtis tyrimo

Tačiau papasakotais niuansais susidėjusi „Maisto banko“ atstovė pažadėjo imtis nuodugnesnio situacijos tyrimo, susijusio su minėta asociacija.

„Ši organizacija paramą iš „Maisto banko“ sandėlio gauna 4 kartus per savaitę. Vidutiniškai vieno atvykimo metu jie išsiveža apie 150 kilogramų. Dažniausiai – tai artėjantys prie galiojimo pabaigos maisto produktai. Be to, vieną papildomą dieną – sekmadienį, deleguoti „Vaivorykštės taku“ nariai patys vyksta į parduotuves atsiimti maisto produktų tiesiogiai. Taip pat organizacija dalyvauja „Maisto banko“ akcijoje. Per mėnesį jie paremia 305 žmones. Per vieną dalinimą maistą jie išdalina apie 70 žmonių“, – pasakojo M. Petronytė.

Pasak jos, kadangi „Maisto bankas“ patiria išlaidų surenkant produktus iš prekybininkų, maisto gamintojų (aut past. transportavimas, sandėliavimas, išrūšiavimas, paskirstymas, ženklinimas), remiantis sutartimi su organizacijomis, šios padengia dalį išlaidų, susijusių su perduodamais produktais.

„Patirtų išlaidų vertė nustatoma pagal per praėjusius 3 mėnesius paramos gavėjui pateiktų važtaraščių informaciją ir juose užfiksuotą bendrą per praėjusius 3 mėnesius paramos gavėjui perduotą produktų svorį – 0,05 ct už kilogramą „Maisto bankas“ paramos gavėjui išrašo sąskaitą-faktūrą“, – esmines subtilybes įvardijo pašnekovė.

REKLAMA

Tenka susimokėti ir už suplyšusius batus

Anot su portalo redakcija susisiekusios Deimantės, daugiavaikės mamos, gaunančios ir kitokio tipo labdarą, pavyzdžiui, batus, kuriuos kartais tenka susitaisyti, taip pat turi susimokėti.

Viena iš socialinio tinklo „Facebook“ grupės „Gausios šeimos Kaune“ narių aiškiai išdėstė savo poziciją ir nuostabą pastaruoju klausimu: „Įdomu, už ką renkamas nario mokestis, jei kiekviena labdara apmokestinama atskirai? […] nelogiška kažkaip“, – rašoma komentaruose.

„Na, tu moki už suplyšusius, o yra [ir tokių atvejų – „Kas vyksta Kaune“], kad tos avalynės išvis nesi gavęs jokios, tai už ką tada visai mokėti“, – pridūrė kita moteris.

„Taisyklės“ pasikeitė dėl įtariamo nesąžiningumo

Antradienį gausių šeimų asociacijos „Vaivorykštės taku“ pirmininkė Auksė Pečeliūnaitė paklausta, kokioms reikmėms paskirstomos iš organizacijos narių kiekvieną mėnesį surenkamos lėšos sakė:

„Dalis nario mokesčio pinigų – 130 eurų išleidžiami naujų patalpų nuomai, nes ankstesniosios, kuriose nariams dalydavome „Maisto banko“ skiriamą maistą, buvo netinkamos vietos bei sąlygų prasme.

Todėl „Maisto bankas“ šiam tikslui ragino įsirengti tinkamą punktą. Kiti pinigai dalimis paskirstomi mokesčiui už kurą bei atsiskaitymams su „Maisto banko“ atstovais už gauto maisto kilogramų sumą, susikaupiančią per tris mėnesius. Pastaroji suma siekia apie 500 eurų kas ketvirtį. Taip pat lėšos reikalingos planuojant narių išvykas, renginius. Balandį organizuosime boulingo turnyrą, gegužės mėnesį žadame vykdyti ekskursiją į Nidą“, – mintis dėstė asociacijos atstovė.

REKLAMA

Anksčiau „Vaivorykštės taku“ nario mokestis siekdavo 1,5 euro per mėnesį. O mokestį „už maistą“, kuris vėliau, kaip minėta, būdavo skiriamas pagal nustatytas taisykles atsiskaityti su „Maisto banko“ atstovais už per tam tikrą laikotarpį gautus produktų kilogramus, esą buvo patikėtas rinkti asociacijos pavaduotojai.

„Kai jos paprašydavau ataskaitos apie surinktus pinigus, negaudavau. Kadangi man reikia atsakyti už viską, kas vyksta asociacijoje, buvau priversta narystės mokestį apjungti su vadinamuoju mokesčiu „už maistą“. Būtent todėl jis, atrodytų, pasikeitė“, – aiškino pašnekovė.

Antrąkart į tą pačią balą bristi nebijo

A. Pečeliūnaitė užsiminė ir apie simbolinę vieno euro auką per mėnesį, skirtą asociacijos „Vaivorykštės taku“ fondui. Anot jos, čia sukauptą sumą planuojama išleisti vykstant į renginius ar kitaip praleidžiant laisvalaikį. „Anksčiau, kai asociacijoje rinkdavome vos 1,5 euro narystės mokestį per mėnesį, neišgalėdavome organizuoti išvykų“, – pridūrė ji.

Bet įdomu tai, kad minėtas simbolinio dydžio lėšas patikėta rinkti vienai iš „Vaivorykštės taku“ tarybos narių. Vadinasi, pinigai vėl keliaus iš rankų į rankas. Tačiau nuo asociacijos pavaduotojos įtariamo nesąžiningumo anksčiau nusvilusi pirmininkė tikina, jog šį kartą bus kitaip. „Pasitikiu. Sąžiningas žmogus. Kiekvienas į fondą patekęs euras yra sąžiningai sumuojamas“.

REKLAMA

Paklausta apie tai, ar asociacijos nariams nustatytos pinigų sumos nėra per didelės, A. Pečeliūnaitė teigė, jog priekaištų dažniau tenka sulaukti iš pilno sąstato šeimų, o mamos, kurios augina vaikus vienos, esą nesiskundžia, o džiaugiasi galėdamos gauti maisto produktų labdarą ne vieną, o du kartus per savaitę, jei to pageidauja, kad išgyventi taptų lengviau.

„Priešinasi tik tos narės, kurios galimai yra lojalios moteriai, anksčiau rinkdavusiai pinigus „į puodelį“ ir nepateikdavusiai jokios ataskaitos, kiek lėšų surinkta. Nežinia, kur išleisti tuomet surinkti pinigai ir kiek jų būdavo surinkta. Todėl dabar diferencijavome nario mokestį tuo tikslu, kad sąžiningai apskaitytumėme visus asociacijoje surenkamus pinigus, įskaitant ir tuos, kurie anksčiau mesti tik „į puodelį“. Nuo šių metų pradžios kovojame prieš ankstesnę betvarkę, vykusią sandėlyje, kur buvo dalijami „Maisto banko“ daviniai, todėl dabar stengiamės viską suskaičiuoti, neturėjau kitos išeities, kaip kitaip galėčiau suvaldyti neapskaitytų pinigų srautus“, – pasakojo „Vaivorykštės taku“ pirmininkė.

Įvedė „lygybę“, bet bus nuskriaustų

Kaip trečiadienį „Kas vyksta Kaune“ sakė A. Pečeliūnaitė, asociacijos taryba vis dėlto nusprendė pakoreguoti nuo sausio galiojusią tvarką.

REKLAMA

„Mamoms, kurios prašė gauti „Maisto banko“ paramą maistu du kartus per savaitę, pasakėme, kad antro karto nebus – visos gaus po vieną maisto produktų davinį per savaitę. Todėl visoms galios ir vienodas narystės mokestis – 10 eurų per mėnesį. Į jį taip pat įskaičiuotas visų labdarų administravimo mokestis, patalpų nuoma“, – teigė gausių šeimų asociacijos pirmininkė.

Straipsnio autorė – Berta Banytė.

inga
2019-04-12 13:36:21
ne tik kaune vyksta tokios nesamo es. matau kokius produktus surenka per akcijas, kokius is parduotuviu. o zmonem isdalijama visi likuciai tik
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Jurgita 2019-04-15 13:55:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Žurnalistai renka pletkus. Susipyko dvi organizacijos Vaivorykštės taku narės. Viena iš jų pila pamazgas. O nukenčia visi - ir gausios šeimos, ir maisto bankas, kuris neaišku dėl ko čia įkištas visai, nes tie produktai apie kuriuos eina kalba nei žmonių aukoti nei ką. Žurnalistė matyt niekur skandalo nesurado, tai bando čia lygioje vietoje jį padaryti.    ATSAKYTI
Evaldas 2019-04-13 22:13:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gerb.Berta, nežinau jūsų motyvų, bet sprendžiant iš pavardės dar neturite vaikučių. Todėl prieš rašydama bent pagalvokite, kokia paslaugą padarote visoms daugiavaikėms šeimoms ir konkrečiai minėtai ,net labai veikliai ir gerbiamai organizacijai /Maisto bankas/. Jeigu jūs skaitote save žurnaliste,
tai pirmiausiai atskomybė ir padorumas, o ne pletkų ir diletantiškų samprotavimų kratinys.
Organizacijos ,,Vaivorykštės taku ,, nariai nusprendė parašyti atvirą laišką , kuriame išdėstys savo poziciją ,,anonimo,, atžvilgiu. Tikiuosi tai nepamaišys jūsų žurnalistės karjerai.   ATSAKYTI
Gintas 2019-04-12 17:59:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O jūs ar nematote kliauzų kitose srityse? Tokia šalis.Tokia "tvarka" švogerių "teisinėje demokratinėje""... Akis plačiau praverkite,daugiau matysite.

   ATSAKYTI
Monkes biznis 2019-04-12 17:23:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mokestis 10 eu, o produktų gauna už 5 eu.    ATSAKYTI
senis 2019-04-12 15:40:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
o tai ne pigiau nueit į krautuvę ir nusipirkt už ta suma to ko tau reikia ,matomai tiksliai mūsų valdžia sprendžia tik savo reikalus nors visokių tarnybu baisu kiek.   ATSAKYTI
Simona 2019-04-12 15:18:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Siaubas...aukojam kai durniukai išeina...norim šeimom varkstančiom padėt.....o iš tų pinigėliu nieka daug negauna ir da tyčiojas su tokiais produktais....truksta žodžiu!
Geriau tikrai susirasti tokia šeima kam tikrai pagalbos reikia...ir padėt tiesiogiai...o ne per sukčius!   ATSAKYTI
Tomas 2019-04-12 15:06:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Neikad neaukojau ir neaukosiu labdarom jau vercaiu pamacius koki nabageli duodu pinigeli , o kai darom tvarka namie nereikalingus daiktus isvezam i kaima ir atiduodam sunkei gyvenantiems . Nes tuos labdaros iki vargstanciu nedaeina ,lieka tik tas ka jau niekas neima .O lobsta labdaru rinkejai . O kiek pinigu gauname is europos soc. atskirciai gerinti kur jie dingsta ,praplauna per visokius seminarus.   ATSAKYTI
Smila 2019-04-12 14:48:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Todel niekad neaukoju visokiems landaros organizatoriams, viska susisluoja...uz ka turi moketi tos seimos, jei tai labdara...?    ATSAKYTI
inga 2019-04-12 13:36:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
ne tik kaune vyksta tokios nesamo es. matau kokius produktus surenka per akcijas, kokius is parduotuviu. o zmonem isdalijama visi likuciai tik   ATSAKYTI
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Romainiuose nudurtas jaunas vyras
DABAR RODOMA
Romainiuose nudurtas jaunas vyras
DABAR RODOMA
Įtariamoji nužudymu suimta trims mėnesiams
DABAR RODOMA
Moteris pas gydytojus papuls tik 2021 m.
DABAR RODOMA
Liūtis skandino Tauragę
DABAR RODOMA
Vilniuje rastas apdegęs lavonas
DABAR RODOMA
Pasikeitus prezidentui bus pokyčių ir Vyriausybėje
DABAR RODOMA
Paštininkai vis dažniau lieka apkandžioti
DABAR RODOMA
Vilniuje nugriovė kryžių
DABAR RODOMA
Klaipėdos zoologijos sode susirūpinimas kankinamais gyvūnais
DABAR RODOMA
Dramatiška narkotikų sulaikymo operacija
REKLAMA
Agnė Širinskienė ir R. Karbauskis (nuotr. Fotodiena.lt)
Ramūnas Karbauskis nenorėjo komentuoti Agnės Širinskienės sprendimo po šios kadencijos trauktis iš politikos, tačiau valstiečių lyderis dėkojo „tvarkiečių“ frakciją ...
Koalicijos partijų lyderių susitikimas su Prezidentu (nuotr. Fotodiena)
Valdančiosios koalicijos partijų lyderiai susitiko su prezidentu Gitanu Nausėda aptarti vyriausybės formavimo. Prezidentas išreiškė palaikymą trims dabartinio ministrų kabineto ...
Aurelijus Veryga (nuotr. Paulius Peleckis/Fotobankas)
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga žada, kad nuo rugsėjo gydytojų ir slaugytojų darbo užmokestis turėtų augti vidutiniškai 15 procentų. Pasak Sveikatos apsaugos ...
Saulius Skvernelis (nuotr. fotodiena/Justino Auškelio)
Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad Lietuva Europos Komisijoje norėtų portfelio, susijusio su energetika, ekonomika arba išorės sienų apsauga. Tokios pozicijos išvardytos ...
Valdemaras Rupšys (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Būsimasis kariuomenės vadas generolas majoras Valdemaras Rupšys sako, kad sieks paankstinti naujų šarvuočių ir artilerijos sistemų įsigijimus, jeigu tai leis augantis ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų