10
Renginio akimirka (nuotr. Alfredo Pliadžio)

Ketvirtadienį (10.25) Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete pagerbti prieš 50 metų Meksiko olimpinėse žaidynėse dalyvavę lietuviai. Ko gero, Lietuvos sportininkams šios žaidynės buvo produktyviausios – iš dešimties atletų, žaidynėse dalyvavusių po Sovietų Sąjungos vėliava, net devyni į Lietuvą grįžo su medaliais.

10

Žaidynių 50-mečio proga LTOK prizais apdovanojimus iš LTOK prezidentės, Europos ir olimpinės čempionės Dainos Gudzinevičiūtės rankų atsiėmė Stasys Šaparnis, Vytautas Briedis ir Antanas Bagdonavičius. Į ceremoniją neatvyko Modestas Paulauskas. Likusių šešių olimpiečių mūsų tarpe jau nebėra.

Meksiko olimpinėse žaidynėse varžėsi penki irkluotojai, du boksininkai, krepšininkas, tinklininkas ir penkiakovininkas.

1968 metų spalio 26 dieną pirmuoju istorijoje Lietuvos olimpiniu čempionu tapo pussunkio svorio kategorijos boksininkas Danas Pozniakas. Tą pačią dieną žaisdamas Sovietų Sąjungos rinktinės sudėtyje, auksą iškovojo ir tinklininkas Vasilijus Matuševas.

Sidabro medalį iškovojo sunkiasvoris boksininkas Jonas Čepulis. Jo pėdomis pasekė ir pirmasis šiuolaikinės penkiakovės sporto šakos atstovas lietuvis olimpinėse žaidynėse Stasys Šaparnis. Nors asmeninėse varžybose E. Šaparnis surinko 4656 taškus ir liko devintas, tačiau komandinėje rungtyje pelnė sidabro medalį.

Sovietų Sąjungos krepšinio komanda, kurioje žaidė Modestas Paulauskas, iškovojo bronzą. M. Paulauskas su komanda pusfinalyje vienu tašku pralaimėjo Jugoslavijai ir dėl bronzos medalių susikovė su Brazilijos krepšininkais. Susitikimas baigėsi 70:53 Sovietų Sąjungos rinktinės naudai. Aukso medalius laimėjo JAV krepšininkai, įveikę jugoslavus 75:60.

Net keturi lietuviai aštuonvietės valties irkluotojai – Juozas Jagelavičius, Vytautas Briedis, Antanas Bagdonavičius ir Zigmas Jukna - Meksike užėmė trečią vietą. Finale jie pralaimėjo Vokietijos Federacinės Respublikos ir Australijos aštuonvietėms. Nepasisekė tik penktajam Lietuvos irkluotojui Apolinarui Grigui, kuris irkluodamas pavienę dvivietę be vairininko su Vladimiru Rikonenu paguodos plaukime nebaigė nuotolio – aukštikalnės padarė savo.