REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
10
PSO paskelbė tarptautinę nepaprastąją padėtį: nesugebama sustabyti Zikos viruso (nuotr. SCANPIX)

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) pirmadienį pranešė, kad Zikos virusas yra „smarkiai įtariama“ didelių apsigimimų bangos Pietų Amerikoje priežastis, todėl dėl jo plitimo reikia skelbti tarptautinę nepaprastąją padėtį.

10

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) pirmadienį pranešė, kad Zikos virusas yra „smarkiai įtariama“ didelių apsigimimų bangos Pietų Amerikoje priežastis, todėl dėl jo plitimo reikia skelbti tarptautinę nepaprastąją padėtį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 

Ši Jungtinių Tautų agentūra nurodė, kad tame regione pastaruoju metu smarkiai padaugėjo atvejų, kai naujagimiams pasireiškia mikrocefalija – sunkus apsigimimas, dėl kurio kūdikiams išsivysto nenormaliai maža galva ir smegenys.

REKLAMA

Pažymėjusi, kad šių apsigimimų banga tikriausiai yra susijusi su uodų platinamu Zikos virusu, PSO paskelbė „tarptautinio masto ekstremalią visuomenės sveikatai situaciją“.

PSO spaudžiama skubiai imtis veiksmų Zikos viruso protrūkiui pažaboti, nes agentūra anksčiau pripažino pernelyg ilgai delsusi, kai įsiplieskė pastaroji Ebolos viruso epidemija, skaudžiai smogusi Vakarų Afrikai.

Organizacijos vadovė Margaret Chan sakė, kad PSO ekstremaliųjų situacijų komiteto medicinos ekspertai pridėjo prie išvados, jog „priežastinis ryšys tarp užsikrėtimo Zikos virusu per nėštumą ir (naujagimių) mikrocefalijos yra smarkiai įtariamas, nors nėra moksliškai įrodytas“.

REKLAMA
REKLAMA

„Mikrocefalijos ir kitų neurologinių komplikacijų pliūpsniai yra ekstremali situacija ir grėsmė visuomenės sveikatai kitose pasaulio dalyse“, – pažymėjo ji.

PSO praėjusią savaitę perspėjo, kad šis uodų pernešamas virusas Šiaurės ir Pietų Amerikoje „plinta kaip sprogimo banga“, pridūrusi, kad vien per šiuos metus tame regione gali būti nustatyta iki 4 mln. užsikrėtimo Zikos virusu atvejų.

Zikos virusas buvo atrastas dar 1947 metais Ugandoje, bet dešimtmečius laikytas menka grėsme, nes jis tik retkarčiais sukeldavo „lengvus“ susirgimus žmonėms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Užsikrėtimo šiuo virusu simptomai iki šiol atrodė nekeliantys pavojaus, bet nerimą kursto gausėjančios užuominos, kad tokios infekcijos galbūt sukelia kūdikių mikrocefaliją ir retą neurologinę ligą – Guillaino-Barre'o sindromą.

Brazilija pirmoji paskelbė pavojų dėl šios krizės, spalį perspėjusi, kad šalies šiaurės rytų regione užfiksuota neįprastai daug mikrocefalijos atvejų.

Dabar ši šalis pirmauja pagal nustatytų mikrocefalijos atvejų skaičių: nuo spalio šis apsigimimas preliminariai diagnozuotas maždaug 4 000 tūkst. pacientų, o 270 įtariamų atvejų buvo patvirtinti. 2014 metais tokių atvejų buvo 147.

REKLAMA

PSO pirmadienį pranešė, kad mikrocefalija taip pat padažnėjo Prancūzijos Polinezijoje, kur prieš dvejus metus buvo užfiksuotas Zikos viruso protrūkis.

Didėjant susirūpinimui Kolumbija, Ekvadoras, Salvadoras, Jamaika ir Puerto Rikas rekomendavo moterims atidėti planuojamą nėštumą, kol Zikos virusas bus suvaldytas.

Šį virusą perneša uodai Aedes aegypti, taip pat platinantis dengės karštligės sukėlėjus. Šie vabzdžiai paplitę abiejuose Amerikos žemynuose, išskyrus Kanadą ir Čilę.

PSO kol kas nepaskelbė raginimo susilaikyti nuo kelionių, nors M.Chan užsiminė, kad nėščioms moterims reikėtų vengti vykti į regionus, kuriose yra išplitęs Zikos virusas, jeigu tai įmanoma.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų